Zmywarka wyłącza się podczas mycia

zmywarka uszkodzona

Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania w kuchni bez zmywarki. Wyręcza nas ona w zmywaniu naczyń, dlatego ważne jest, aby pracowała poprawnie. Dlaczego zmywarka wyłącza się podczas mycia ?

Zapchany filtr– należy odłączyć zmywarkę od wszelkich źródeł zasilania i zakręcić dopływ wody. Opróżniamy komorę myjącą z resztek wody oraz należy wyciągnąć pojemniki na naczynia i koszyki. Po opróżnieniu zmywarki powinniśmy wyciągnąć filtr i wyczyścić go z resztek jedzenia, które na nim pozostały.

Uszkodzony programator– to najbardziej spotykany problem, przez który zmywarka wyłącza się podczas mycia lub tuż po jej włączeniu. W takim przypadku niezbędna będzie wizyta serwisu i ocena stanu programatora. Niestety w większości przypadków konieczna jest wymiana na nowy programator.

Brak dopływu prądu– częstą przyczyną wyłączania się zmywarki podczas mycia jest po prostu brak zasilania. Należy sprawdzić, czy napięcie do chodzi do programatora. W tym celu warto użyć urządzenia pomiarowego, służącego do pomiaru napięcia elektrycznego, czyli woltomierza.

Wadliwy przepływomierz– przepływomierz w zmywarce jest odpowiedzialny za prawidłowy przepływ wody podczas pracy zmywarki. W sytuacji, kiedy nasza zmywarka pobiera zbyt dużą lub zbyt małą ilość wody, prowadzi to do wyłączania się jej podczas pracy. Zobacz także co zrobić kiedy zmywarka cały czas pobiera wodę tutaj.

Niesprawna grzałka– niejednokrotnie to ona jest powodem, dlaczego nasza zmywarka się wyłącza. Zepsuta grzałka może powodować brak grzania lub wręcz odwrotnie. Zbyt mocne grzanie wody przez zmywarkę może powodować jej wyłączenie w trakcie pracy.

uszkodzona zmywarka
źródło: baohanhmayruabat.com

Jak dbać o zmywarkę ?

  1. Regularne czyszczenie filtra

Filtr należy czyścić co kilka miesięcy (niektórzy producenci radzą nawet czyścić filtr co dziesiąty cykl zmywarki). Powinniśmy dbać o ten element, ponieważ kiedy jest on zapchany resztkami jedzenia, może powodować nawet wyłączenie zmywarki, lub zalanie mieszkania. Należy również regularnie sprawdzać czystość dysz ramion zmywarki. Zapchanie dysz prowadzi do niedomywania naczyń przez naszą zmywarkę.

  1. Czego nie wolno myć w zmywarce ?

Nie powinno się wkładać do zmywarki rzeczy zanieczyszczonych benzyną i innymi substancjami łatwopalnymi. Nie wskazane jest również wkładanie do zmywarki naczyń bardzo zanieczyszczonych resztkami jedzenia. W takiej sytuacji trzeba spłukać naczynia, aby pozbawić je resztek jedzenia.

  1. Stosowanie odpowiednich środków

Przede wszystkim konieczne jest używanie soli, mimo stosowanych tabletek, które zawierają już w sobie sól. Stosowanie soli przy każdym cyklu zmywania, chroni nasze naczynia przez osadzaniem się białego nalotu.

zmywarka uszkodzona
źródło: aluminarailing.com
  1. Co bezpiecznie można myć w zmywarce ?

Można myć garnki ze stali, jak i emaliowane, talerze, szklanki, czy sztućce. Bez obaw możemy myć delikatne szkło (np. kieliszki do wina). Wiele modeli zmywarek ma specjalny program do takiego rodzaju szkła. W zmywarce możemy również zmywać porcelanę oraz fajans. Należałoby zachować szczególną ostrożność na kolorową porcelanę. Pod wpływem zbyt wysokiej temperatury może ona wyblaknąć lub stracić swój pierwotny kolor.

  1. Przy czym zachować szczególną ostrożność ?

Szczególną ostrożność należy zachować przy rzeczach wykonanych z plastiku i aluminium. Rzeczy wykonane z plastiku zazwyczaj nie nadają się do mycia w zmywarkach. W przypadku aluminium przedmioty mogą się odbarwiać. Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzać ułożenie naczyń przed uruchomieniem zmywarki. Naczynia nie powinny na siebie nachodzić i nie powinny dotykać ramion zmywarki.

Kiedy zauważysz, że Twoja zmywarka wyłącza się podczas mycia, nie lekceważ tego i wezwij fachowca z Technikan serwis.