Uszkodzony termostat w lodówce-przyczyny

lodówka termostat

Termostat jest bardzo ważnym elementem lodówki. Dzięki jego prawidłowej pracy nasza lodówka utrzymuję odpowiednią temperaturę i produkty przechowywane w niej dłużej pozostają świeże. Jakie są przyczyny uszkodzonego termostatu w lodówce ?

Sprężarka włącza się tylko na kilka sekund

To jedna z kilku przyczyn uszkodzenia termostatu. Termostat włącza się i wyłącza tuż po uruchomieniu. Lodówka pracuję tylko kilka sekund, po czym następuje jej wyłączenie. Należy w takiej sytuacji wezwać fachowca, aby dokonał diagnozy i wymienił termostat.

Lodówka nie chłodzi równomiernie

Kiedy sprężarka nie włącza się lub włącza się co kilka sekund, może za to odpowiadać termostat. Tego elementu zazwyczaj się nie naprawia, tylko wymienia na nowy. Ważne, aby nowy termostat dobrać na podstawie tabliczki znamionowej naszej lodówki.

Twoja lodówka nie chce się włączyć, zobacz tutaj jak rozwiązać ten problem.

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w lodówce

Nieprawidłowa praca termostatu prowadzi do zbyt niskiej, lub zbyt wysokiej temperatury w lodówce. Temperatura w lodówce powinna wynosić nieco powyżej 0 stopni Celsjusza, czyli od 2 do 4 stopni Celsjusza. Kiedy w naszej lodówce pojawi się szron bądź lód na ścianach, oznacza to, że lodówka pracuję zbyt intensywnie. Pojawienie się szronu i lodu w lodówce wskazuje na częstą pracę sprężarki, którą załącza wadliwy termostat. Istnieje też druga możliwość złej pracy termostatu- czyli zbyt wysoka temperatura w lodówce. Termostat może w tej sytuacji dostarczać odpowiedniej ilości chłodnego powietrza. Może to prowadzić do szybszego psucia się produktów w naszej lodówce.

Co wpływa na występowanie usterek w lodówce ?

Niestety większość usterek nie da się przewidzieć, lecz za część z nich odpowiadamy sami. Pamiętajmy, aby nie wkładać do lodówki gorących potraw. Poczekajmy, aż potrawy przestygną, następnie umieśćmy je w naszej lodówce. Aby nasza lodówka poprawnie pracowała przez długi czas unikać miejsc nasłonecznionych, aby lodówka nie była narażona na działanie promieni słonecznych. Pamiętajmy o tym, że zagospodarowanie naszej kuchni ma wpływ na poprawne działanie lodówki.

lodówka termostat
źródło: mojdom.zoznam.sk

Jak wybrać odpowiedni termostat ?

Większość sprzętów AGD wyposażone są w termostaty, których zadaniem jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Termostaty znajdują zastosowanie przede wszystkim w zamrażarkach i lodówkach. Ich zadaniem jest utrzymanie w nich odpowiedniej temperatury do produktów znajdujących się wewnątrz niej. Termostaty znajdują również zastosowanie w pralkach i piekarnikach, podgrzewając temperaturę do odpowiedniej mocy. Termostaty występują w różnych formach: małego guzika lub większego w postaci spirali.

Uszkodzenie termostatu sprawia, że nasza lodówka nie pracuje poprawnie. Kiedy zauważysz nieprawidłową pracę swojej lodówki, wezwij serwis.