Przycinanie krzewów – jak przycinać krzewy?

przycinanie krzewów, przycinanie krzewów ozdobnych, jak przycinac krzewy, przycinanie krzewów kiedy

Krzewy ozdobne są bez wątpienia ozdobą każdego ogrodu, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przycinanie krzewów wymaga stosowania się do pewnych zasad, aby uniknąć infekcji i zamierania rośliny. Jak przycinać krzewy ozdobne, aby cieszyły oko i nie były podatne na choroby? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej!

Przycinanie krzewów – zwróć uwagę na wymagania rośliny

Każdy krzew ma inne wymagania względem przycinania, dlatego decydując się na jego zakup, przeczytaj dokładnie informacje w Internecie lub karteczce dołączonej przez producenta. Niektóre krzewy przycinamy wiosną, inne na jesieni. Niektóre z nich nie wymagają przycinania, dlatego, zanim sięgniesz po sekator, lepiej dowiedz się jakie potrzeby ma Twoja roślina.

Przycinanie krzewów ozdobnych – rodzaje cięć

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak przycinać krzewy, skupmy się na rodzajach cięć. Wyróżniamy ich dwa rodzaje – prześwietlające i formujące. Mają one na celu nie tylko nadani pożądanego kształtu, ale również stymulację kwitnienia rośliny. Cięcie formujące polega na skracaniu pędów, w celu zagęszczenia krzewu i zapewnienia lepszego kwitnienia. Z kolei cięcie prześwietlające skupia się na przerzedzenie korony krzewu, aby zapewnić roślinie lepszą cyrkulację powietrza i dostęp do promieni słonecznych.

Jak przycinać krzewy ozdobne? Najważniejsze zasady

Przede wszystkim przycinanie krzewów wymaga umiaru. Nie wycinamy zbyt wiele gałęzi naraz, maksymalnie powinny one stanowić jednorazowo 15% całej rośliny. W pierwszej kolejności usuwamy zeschnięte gałązki. Uważaj, aby nie naruszyć żywej części rośliny, dlatego wykonaj cięcie kilka centymetrów od zdrowej gałęzi, a dopiero później na styku martwego i żywego drewna. Aby sprawdzić, czy drewno jest martwe, należy zdrapać skórkę,. Martwa gałązka będzie koloru brązowego, a żywa zielonego.

Ponadto pędy twarde ucinamy w odległości około jednego centymetra od pąka. Zbyt dalekie przycięcie prowadzi do obumierania jego końców, a z kolei zbyt bliskie do jego zaburzonego rozwoju.

Pamiętaj również, żeby przeprowadzać przycinanie krzewów przy użyciu ostrych narzędzi. Nigdy nie szarp gałęzi, ponieważ takie rany goja się u roślin znacznie gorzej i są narażone na różne choroby.

Przycinanie krzewów – kiedy?

Już wiesz jak przycinać krzewy. Kiedy jednak jest najlepsza pora na przeprowadzanie tego typu prac? Przycinanie krzewów wykonujemy w suchy, słoneczny dzień. To powoduje, że rany po cięciu szybciej się zasklepiają i są mniej narażone na choroby. Każda roślina ma inne wymagania, dlatego poniżej przedstawiamy miniściągawkę z kalendarzem cięć.

W lutym

Gdy minie ryzyko silnych mrozów, przycinamy hortensje bukietowe, budleje, wrzosy, wielokwiatowe róże, większość tawuł oraz krzewy owocowe.

W marcu

Przycinamy jaśminowce, krzewuszki, berberys, dereń czy pigwowca.

W kwietniu

Kwiecień to idealna pora na przycinanie krzewów winorośli, jeżyny, bukszpanu, porzeczki ozdobnej, wrzośca krwistego czy lilaka.

Jakich krzewów nie przycinać?

Przycinanie krzewów nie jest zalecane w przypadku takich roślin jak: ogniki szkarłatne, azalie, magnolie, różaneczniki, perukowiec podolskiego, klon palmowy czy oczary.

Już wiesz, jak przeprowadzić przycinanie krzewów. Pamiętaj, że każda roślina ma inne potrzeby, dlatego zaplanuj prace w odpowiednim momencie. Jeśli chcesz zlecić to zadanie zewnętrznej firmie, wybierz nasze prace ogrodowe. Nasi pracownicy fizyczni na godziny bez trudu poradzą sobie z tym zadaniem.

Przeczytaj również:

Czy grabić liście na zimę?

Podlewanie ogrodu – o czym pamiętać?