Tapetowanie – praktyczne porady

tapetowanie, jak tapetować, jak kłaść tapetę na ścianę, tapetowanie narożników

Tapetowanie może przysporzyć wiele trudności, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować, aby prace przebiegały sprawnie i bezproblemowo. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak kłaść tapetę!

Tapetowanie – zacznij od wybrania tapety

Pierwszą istotną kwestią jest wybór odpowiedniej tapety do danego pomieszczenia. Ostatnio modne stają się tapety w łazienkach i kuchniach, jednak, aby cieszyły oczy przez dłuższy czas, muszą wykazywać się większą wytrzymałością na wilgoć. W tej sytuacji warto wybrać tapety winylowe. Są one odporne na szorowanie i działanie wody. Dużą odpornością odznaczają się także tapety z włókna szklanego. W pozostałych pomieszczeniach z powodzeniem można zastosować tapety flizelinowe, tapety papierowe czy materiałowe. Warto zwrócić także uwagę na fakturę. Gładkie tapety dobrze prezentują się na idealnie wygładzonych ścianach. Jeśli Twoje ściany pokrywają nierówności, zdecydowanie lepszą opcja będą tapety z wytłoczonym wzorkiem lub tapety 3D, które odciągają uwagę od niedoskonałości ścian.

Tapetowanie – zadbaj o odpowiedni klej

Kolejny ważny punkt to klej do tapet. Tapetowanie wymaga użycia odpowiedniego kleju. Zwykle kleje uniwersalne sprawdzają się przy lekkich tapetach papierowych. Cięższe tapety wykonane z winylu lub materiału wymagają zastosowania kleju odpowiedniego do danego rodzaju tapet. Są one dostępne w klasycznej formie, choć na rynku znajdziemy również kleje w proszku. Warto mieć jednak na uwadze konsystencję kleju – zwykle im cięższa tapeta, tym rozrobiony klej powinien być gęstszy, co umożliwi utrzymanie jej na ścianie.

Tapetowanie – wyposaż się w niezbędne narzędzia

Kładzenie tapet wymaga użycia dodatkowych narzędzi i materiałów, które znacznie ułatwią prace. Potrzebujesz dużego stołu, ołówka, metrówki lub poziomicy. Będziesz również potrzebować wiaderko z mieszadłem do rozrobienia kleju, jak również szerokiego pędzla do jego nakładania na tapetę. Oczywiście przydadzą się również nożyczki lub nożyk do odcinania nadmiaru tapety. Aby usunąć powietrze spod tapety, zastosuj szpachlę lub wałek gumowy. Ponieważ prace są wykonywana na wysokości, pamiętaj także o stabilnej drabinie.

Tapetowanie – przygotuj podłoże

Zanim położysz tapetę na ścianę, musisz zadbać o podłoże. Powinno być ono czyste, suche i gładkie. Jeśli na ścianach leży świeża farba lub tynk, odczekaj z pracami, ponieważ tapeta będzie się odklejać. W przypadku starych ścian warto usunąć łuszczący się tynk, a wszelkie pęknięcia zlikwidować. Przy pozostałościach kleju ze starej tapety należy usunąć go specjalnym środkiem. Jeśli na ścianach nigdy nie leżała tapeta, wystarczy umyć ją wodą z mydłem malarskim. Aby ułatwić sobie tapetowanie, warto ściągnąć karnisze, lampy, kinkiety, listwy przypodłogowe czy włączniki.

Jak tapetować?

Za pomocą poziomicy wyznacz na górze linie, od której ma zaczynać się tapeta, to sprawi, że bez problemu przykleisz ją pasmo po paśmie. Następnie odmierz tapetę i przytnij ją na pożądaną wysokość, dodając około 5-10 cm zapasu.

Klejenie tapety

Klejenie tapety jest uzależnione od wybranego przez nas typu tapety. Tapeta winylowa i papierowa jest aplikowana podobnie. Klej nakładamy na pas tapety szerokim pędzlem od środka do krawędzi tapety. Pas przeważnie należy zwinąć do środka na około 10 minut – zwykle szczegółowe informacje na ten temat podaje producent. Tak przygotowana tapeta jest bardziej elastyczna i łatwiej ułożyć ją na ścianie. Tapetowanie tapetą flizelinową lub z włókna szklanego wymaga nałożenia kleju nie na tapetę, a na ścianę. Klej rozprowadzamy wałkiem lub pędzlem na nieco większej powierzchni niż wynika to z wymiarów pojedynczego pasa tapety.

Jak kłaść tapetę na ścianę?

Jeśli masz już wykonaną linię bazową, przyklej pierwszy pas. Kolejne przyklejaj bezpośrednio obok poprzedniego. Styki pasów należy docisnąć, aby się nie odklejały. W przypadku wydostania się kleju spod tapety natychmiast usuń go delikatnie wilgotną ściereczką. W przeciwnym razie powstaną plamy, które po wyschnięciu będą szpecić tapetę. Tapetę dociskaj szpachelką od środka pasa do jego krawędzi. W tym celu możesz wykorzystać również miękką szczotkę lub gumowy wałek. Naddatek tapety powinien wystawać zarówno od góry, jak i od dołu, dzięki czemu po wyrównaniu wszystkie przyklejone pasy tapety będą tej samej długości. Przy przycinaniu należy użyć ostrego nożyka do tapet oraz przykładać do ściany metalową listwę, co zapewni większą precyzję. Tapetę przycinamy przed jej całkowitym wyschnięciem.

Jak tapetować narożniki?

Tapetowanie narożników może sprawiać problemy. Na róg powinien zachodzić kawałek zakładki – około 1-2 cm. Kolejny fragment tapety przyklejamy na zakładce, dopasowując pas w ten sposób, aby jego krawędź stykała się z rogiem ściany. Tapetę w narożniku należy dokładnie docisnąć szpachlą.

Tapetowanie nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania oraz precyzji. Jeśli wolisz zlecić to zadanie fachowcowi, nasza złota rączka wykona tę pracę szybko, dokładnie i starannie. Wybierz tapetowanie od technikan i już teraz zarezerwuj termin wizyty.

Przeczytaj również:

Cieknący kaloryfer – co zrobić, gdy cieknie kaloryfer?

Drobne naprawy remontowe – dlaczego warto je zlecić?