Czy grabić liście na zimę? Jak wykorzystać zgrabione liście?

czy grabić liście, czy grabić liście na zimę, jak wykorzystać zgrabione liście, grabienie liści, grabienie liści usługa

Grabienie liści to jedna z czynności, która dotyczy pielęgnacji ogrodu jesienią. Jednak wiele osób zastawania się czy grabić liście, ponieważ pojawiają się argumenty przeciwko wykonywaniu tej czynności. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się czy grabić liście na zimę oraz jak wykorzystać zgrabione liście!

Czy grabić liście?

Zdania na ten temat są podzielone. Według przeciwników tego rozwiązania opadnięte liście stanowią naturalny nawóz, rozkładając się użyźniają glebę i pozwalają utrzymać w niej wilgoć. Ponadto są miejscem życia zwierząt – bezkręgowców i jeży. Z kolei zwolennicy grabienia jako argument wskazują ryzyko występowania pleśni na trawnikach i innych roślinach pokrytych grubą warstwą mokrych, gnijących liści. Ostateczna decyzja należy do Ciebie, jeśli jednak nie chcesz narażać trawnika i roślin na obumarcie, lepiej pozbądź się liści. Ponadto zawilgotniałe liście stanowią zagrożenie podczas chodzenia. Są śliskie i łatwo się na nich przewrócić. Dlatego warto je usunąć dla własnego bezpieczeństwa. Zgrabione liście można wykorzystać w inny sposób, o czym będziemy piać w dalszej części tekstu!

Czy grabić liście na zimę?

Liście tworzą jesienią wielobarwne dywany na naszych posesjach i trawnikach. Należy jednak pamiętać o ich grabieniu przed sezonem zimowych. Ich długie zaleganie na trawnikach, ma negatywny wpływ na źdźbła trawy oraz wiele innych roślin ogrodowych. Sprzyja to rozwojowi pleśni, obumieraniu roślin oraz ich żółknięciu. Dlatego nie czekaj, aż liście zasypie śnieg i pozbądź się ich ze swojego ogrodu.

Jak wykorzystać zgrabione liście?

Nie musisz palić lub wyrzucać zgrabionych liści. Warto wykorzystać je na kompost, zwany również ziemią liściową. Najlepszy kompost uzyskasz z liści klonu, lipy, brzozy czy drzew owocowych. Liście możesz również zastosować jako naturalną izolację przed mrozem dla roślin, które źle znoszą niskie temperatury. Pamiętaj jednak, aby usunąć je zaraz po zimie!

Jeśli zastanawiasz się, czy grabić liście, zachęcamy do wykonywania tej czynności przy okazji jesiennych porządków w ogrodzie. Jest to pracochłonna praca, zwłaszcza w dużych ogrodach i sadach. Jeśli chcesz zlecić grabienie liści, wybierz naszą usługę pracownicy fizyczni na godziny. W ramach współpracy zapewniamy wsparcie w pakietach 4- lub 8- godzinnych. Wykonujemy również inne prace ogrodowe, takie jak odchwaszczanie, podlewanie czy przycinanie krzewów. Jesteśmy dostępni w większości polskich miast, dlatego nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już teraz lub zarezerwuj wizytę, wypełniając formularz online!

To może Cię zainteresować:

Podlewanie ogrodu – o czym pamiętać?

Porządki po budowie – dlaczego warto wybrać wynajem pracowników?