Podlewanie ogrodu – o czym pamiętać

podlewanie ogrodu deszczówką, kiedy podlewać ogród, jak nie podlewać ogrodu

Podlewanie ogrodu wymaga stosowania się do pewnych zaleceń. Inne wymagania ma trawnik, a inne grządka z warzywni czy kwiatowa rabata. Kiedy podlewać kwiaty w ogrodzie? Jak często podlewać ogród? Czego unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie!

Jak często podlewać ogród?

Podlewanie ogrodu warto przeprowadzać rzadziej, ale porządnie nawilżając podłoże – średnio do głębokości 15-20 cm, ponieważ na tej głębokości zwykle znajduje się najwięcej korzeni roślin ogrodowych. Częste podlewanie małą ilością wody powoduje, że woda nie zdąży wsiąknąć w glebę, dostając się do korzeni. Nie ma jednej, dobrej recepty na częstotliwość podlewania ogrodu. W dużej mierze jest to uzależnione od pogody. Podlewanie ogrodu w upały może być konieczne nawet dwa razy dziennie. Przy umiarkowanych temperaturach i nasłonecznieniu, wystarczy podlać ogród raz na kilka dni. Zbyt częste podlewanie ogrodu nie jest wskazane również, dlatego że rośliny nie są w stanie wytworzyć ładnych systemów korzeniowych, mając zapewniony stały dostęp do wody. Lekkie przesuszenie stymuluje ich wzrost!

Podlewanie trawnika

Ponieważ trawa ma dość płytki system korzeniowy, szybko przysycha i wymaga regularnego nawadniania. Zwykle na 1m2 zużywamy około 4 litrów wody. Pamiętaj o dokładnym zraszaniu trawy, co pozwoli uniknąć jej żółknięcia.

Podlewanie kwiatów i krzewów

Te rośliny nie wymagają częstego podlewania. Zwykle wystarczy podlać je raz lub dwa razy w tygodniu.

Rośliny w donicach

Ze względu na małą powierzchnię donicy, podłoże szybko przysycha i wymaga częstszego nawadniania. Niekiedy prace należy przeprowadzać nawet codziennie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Grządki warzywne

Wymagają podobnego podlewania jak krzewy i kwiaty rabatowe. Pamiętaj, aby unikać ich przelania, ponieważ zaczną gnić.

Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest lepsze – podlewanie ogrodu rano czy wieczorem? Zdecydowanie zalecamy podlewanie roślin wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć mocnego słońca i poparzenia roślin. Podlewanie ogrodu późnym wieczorem powoduje, ze ziemia może nie przyschnąć przez noc, a to stwarza warunki do rozwoju chorób grzybowych.

Podlewanie ogrodu – Jak nie podlewać ogrodu?

Unikaj zraszania liści roślin, ponieważ może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Dodatkowo krople wody na liściach mogą prowadzić do ich poparzenia. Nigdy nie powinno się przesadzać również z ilością wody, ponieważ zacznie ona zalegać w podłożu, a korzenie roślin ulegną szybkiemu gniciu, co doprowadzi do ich zamierania. Pamiętaj, że nawet lekkie przesuszenie ziemi jest zdecydowanie lepsze od jej przelania! Ważną kwestią jest także podlewanie ogrodu na raty. Nie lejemy wody dużymi strumieniami, zdecydowanie lepiej jest to robić niewielkimi porcjami, dzięki czemu masz większą kontrolę nad podlewaniem i możesz uniknąć przelania.

Podlewanie ogrodu – jaka woda?

Najlepsze jest podlewanie ogrodu deszczówką. Warto zbierać ją we wiadrach, ponieważ nic nie kosztuje i jest lepsza dla roślin niż każdy inny rodzaj wody. Przede wszystkim jest wodą miękką, pozbawioną wapnia, który nie jest lubiany przez wiele roślin ogrodowych. Najlepsza temperatura dla wody to 12-15 stopni Celsjusza.

Podlewanie ogrodu nie jest trudne, jednak wymaga stosowania się do pewnych zasad. Jeśli chcesz zlecić to zadanie naszemu pracownikowi, wybierz prace ogrodowe od technikan. Zapewniamy atrakcyjne ceny i wsparcie w pakietach 4- lub 8-godzinnych, dlatego bez trudu wykonamy również inne drobne prace w ogrodzie, takie jak koszenie trawy czy przycinanie krzewów.

To może Cię zainteresować:

Wynajem pracowników dla firm – dlaczego warto skorzystać?

Porządki po budowie – dlaczego warto wybrać wynajem pracowników?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca