Wymiana grzałki w bojlerze – Kiedy się zdecydować?

bojler nie grzeje wody

Brak ciepłej wody o każdej porze dnia, to nie coś, na co jesteśmy przygotowani. Awaria bojlera sprawia, że zamiast ciepłej wody, w kranie zaskakuje nas strumień zimna. Dowiedz się, czy wymiana grzałki w bojlerze to konieczność oraz jak samodzielnie wymienić grzałkę w bojlerze. W artykule znajdziesz m.in.:

  1. Kiedy zdecydować się na wymianę grzałki w bojlerze?
  2. Jak samodzielnie wymienić grzałkę?
  3. Kiedy zlecić wymianę grzałki specjaliście?

Nie wiesz, dlaczego z kranu leci wyłącznie zimna woda? Zapoznaj się z naszym artykułem o najczęstszych awariach bojlerów!

Wymiana grzałki w bojlerze – Najczęstsze przyczyny awarii

Grzałka bojlera to podstawowy element składowy urządzenia, służący do podgrzewania wody użytkowej w naszych domach. Gdy nawiedziła nas zimna woda w kranie, pierwsze na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest właśnie grzałka. Ponadto, częstą przyczyną dysfunkcji bojlera jest zwykła awaria instalacji elektrycznej w domu. Sprawdź, czy bojler został podłączony do prądu, a na panelu urządzenia świecą się wszelkie diody.

Bojler działa normalnie, a z domową instalacją elektryczną nie dzieje się nic nadzwyczajnego? Wymiana grzałki w bojlerze może okazać się konieczna, gdy:

  • Bojler grzeje wodę o wiele dłużej niż zazwyczaj.
  • Grzałka bojler jest pokryta kamieniem, a próby czyszczenia zakończyły się porażką.
  • Plastikowe części obudowy grzałki przeciekają i są pokryte pęknięciami.
  • Bojler po uruchomieniu wysadza korki oraz powoduje zwarcie.
  • Bojler nie grzeje wody, najprawdopodobniej przez spaloną grzałkę.

Jak samodzielnie wymienić grzałkę w bojlerze?

Wybór odpowiedniej części zamiennej to kluczowy krok w kierunku prawidłowej wymiany grzałki w Twoim bojlerze. Pamiętaj, aby nowa grzałka była dostosowana pod kątem jej mocy, zakresu możliwych do osiągnięcia temperatur oraz przyłączy, służących do podłączenia grzałki do urządzenia.

Sama wymiana grzałki w bojlerze to proces wyjątkowo zróżnicowany. W zależności od budowy urządzenia, skala trudności waha się od banalnego, do niemożliwego bez odpowiednich narzędzi. Pamiętaj, aby wymianę rozpocząć od spuszczenia wody z ogrzewacza, a następnie odłączenia bojlera od prądu. Dojście do zepsutej grzałki nie będzie trudne, a demontaż zajmie Ci od kilkudziesięciu minut do maksymalnie dwóch godzin.

Czym ryzykujemy podczas samodzielnej wymiany grzałki?

Przed rozpoczęciem wymiany, warto przypomnieć sobie, co może się stać, gdy wymiana grzałki w bojlerze nie przebiegnie po naszej myśli. Po pierwsze, zakupienie nieodpowiedniej grzałki może znacząco wydłużyć proces naprawy. Zamówienie kolejnej części i zwrócenie niepotrzebnej do kolejne dni oczekiwania, rosnące koszty oraz brak ciepłej wody, gdyż bojler nie grzeje. Ponadto, montaż nieodpowiedniej grzałki może skończyć się awarią bojlera. Elektronika urządzenia może ulec spięciu lub zwarciu, uśmiercając moduły elektroniczne. W takim wypadku, kontakt z fachowcem będzie wręcz wymogiem.

Wymiana grzałki w bojlerze? – Kiedy skontaktować się z fachowcem?

Nie martw się, awaria bojlera nie jest powodem do zmartwień. Oczywiście, brak ciepłej wody w kranie może być uciążliwy, ale wymiana grzałki lub naprawa elektroniki to zwykle kwestia jednej wizyty fachowca. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności lub chciałbyś, aby bojlerem zajął się specjalista – skontaktuj się z fachowcem od naprawy i montażu bojlerów. Doświadczenie w pracy nad bojlerami, liczne części zamienne oraz narzędzia sprawiają, że wiele awarii usuwanych jest już podczas pierwszej wizyty. Fachowiec będzie wiedział kiedy wymienić grzałkę w bojlerze oraz jaką grzałkę do bojlera zamówić. Poleganie na specjaliście często oszczędzi Twój czas i pieniądze.