W zmywarce stoi woda – Co powinieneś zrobić?

w zmywarce stoi woda

Zmywarka to idealny sposób na przyspieszenie czasu zmywania naczyń, Zaoszczędzony czas możemy spożytkować lepiej niż na tradycyjne zmywanie naczyń w zlewie. Mimo to, zdarza się, że w zmywarce stoi woda, a my nie wiemy co powinniśmy zrobić. Nie martw się jednak, zmywarka, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, może odmówić posłuszeństwa. Dowiedz się, co zrobić, gdy w zmywarce stoi woda!

Zatkanie węża odpływowego jako przyczyna powodzi w kuchni

Pierwszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę podczas oględzin swojej zmywarki jest… wąż odpływowy. To w nim odkładają się wszelkie resztki jedzenia, które skutecznie zatykają odpływ brudnej wody po zmywaniu. Na całe szczęście, odetkanie węża odpływowego jest relatywnie proste. Wyposaż się w spiralę hydrauliczną i przetkaj wszelkie resztki jedzenia, które zalegają we wnętrzu węża. Przy okazji, sprawdź stan sitek na odpływie węża, które równie często zatykają się resztkami.

Uszkodzenie pompy odpływowej zmywarki

Zdarza się, że mimo odetkania węża odpływowego, woda w zmywarce nadal stoi. W takim wypadku należy dostać się do wnętrza urządzenia. Po zdjęciu pokrywy górnej zmywarki, odkręć pokrywę dolną. Sprawdź, czy pompa odpływowa, odpowiedzialna za odprowadzanie wody, nie jest spalona lub poluzowana. Ponadto, zwróć uwagę na stan silnika pompy myjącej. Jeżeli silnik jest widocznie uszkodzony – należy go wymienić. Pompę odpływową możesz wymontować samemu, sprawdzając przy okazji czy wirnik obraca się bez żadnego problemu. Najczęstszymi wrogrami pompy odpływowej są zanieczyszczenia i resztki jedzenia.

Woda w zmywarce stoi – Zatkanie odpływu kanalizacyjnego

Oczywiście, być może znalazłeś się w sytuacji, w której żadna z opisywanych wyżej przyczyn Cię nie dotyczy. Problem z odprowadzaniem wody może dotyczyć również odpływu kanalizacyjnego. Sprawa wygląda dokładnie tak, jak w przypadku węża lub pompy odpływowej. Zanieczyszczenia oraz resztki jedzenia blokują odpływ, uniemożliwiając wodzie swobodny przepływ. Najlepszymi sposobami na odetkanie odpływu kanalizacyjnego będą:

  • Spirala hydrauliczna;
  • Przepłukanie rury środkami chemicznymi, dostępnymi w każdym sklepie;
  • Przepłukanie rury roztworem octu i sody oczyszczonej.

Więcej informacji na temat domowych sposobów znajdziesz w naszym artykule o czyszczeniu zmywarki domowymi sposobami. Miłej lektury!