Zatkany ekspres – Co zrobić, gdy kawa nie leci?

zatkany ekspres

Ekspresy do kawy to wyjątkowo silnie eksploatowane urządzenia. Mimo, że nie wszyscy jesteśmy zwolennikami porannej kawy, to zatkany ekspres może zaskoczyć niemalże każdego. Bardzo często zgłasza się problemy z wolno lejącą się kawą lub całkowitym brakiem możliwości rozlania kawy. Nie wiesz, jak naprawić domowy ekspres do kawy? Zastanawiasz się nad zakupem nowego urządzenia? Spokojnie, może daj mu jeszcze jedną szansę i zapoznaj się z naszym najnowszym artykułem poradnikowym!

Kawa leje się powoli – Co robić?

Zatkany ekspres to bardzo popularna awaria tego urządzenia. Pierwszymi przesłankami świadczącymi o zatkaniu ekspresu jest wolno lejąca się kawa. Zdarza się, że ekspres jest tak zatkany, że kawa w ogóle nie może wyciekać. Mimo, że jest to popularna usterka, to przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę sporo. Po pierwsze, w grę wchodzi zwyczajne zaniedbanie w kwestii regularnego czyszczenia ekspresu. Urządzenie może być zakamienione lub po prostu zanieczyszczone resztkami z parzenia kawy. Jeśli zatkany ekspres to wina zaniedbania jego higieny, czeka Cię odkamienianie ekspresu oraz usuwanie osadów z ekspresu.

Pamiętaj jednak, że jeśli z ekspresu nie wycieka kawa, za problemem może stać również zapchany zasobnik kawy lub uszkodzona elektronika. Co prawda zatkany zasobnik nie jest większym kłopotem, ale uszkodzona płytka z elektroniką może oznaczać przykry koniec naszego ulubionego ekspresu.

Zatkany ekspres – Czy naprawisz go samodzielnie?

Jeżeli problem z ekspresem wynika jedynie ze zwykłego zaniedbania, możliwa jest samodzielna naprawa zepsutego ekspresu. Do powrotu do prawidłowego działania potrzebne będzie gruntowne przeczyszczenie ekspresu z wszelkich osadów. Szczególną uwagę zwróć na:

  • Blok zaparzający oraz jego podzespoły;
  • Kranik zaparzający kawę;
  • Filtry ekspresu.

Ponadto, dokładnie sprawdź, czy do ekspresu nie wsypano zbyt dużej ilości kawy. Jeśli problem leży w zapchaniu ekspresu kawą, wyciągnij zasobnik z ekspresu i dokładnie go przemyj. Następnie zamontuj zasobnik ponownie oraz pamiętaj, aby podczas zaparzania kawy używać mniejszej ilości ziaren.

Osad na sitku ekspresu – Jak go usunąć?

Zauważyłeś, że zaparzana kawa nie chce wylewać się z ekspresu przelewowego? Zwykle przyczyną takiego stanu rzeczy jest osad na sitku ekspresu. Umyj sitko miękką szczoteczką i dokładnie wypłucz je wodą. Jeśli problem dotyczy ekspresu ciśnieniowego, prawdopodobnie doszło do zablokowania elementu zaparzającego. W takim wypadku, nie pozostaje nic innego prócz rozebrania mechanizmu na części i przeczyszczenie go. Pamiętaj jednak, że dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie oddanie ekspresu w ręce sprawdzonych fachowców.

Zatkany ekspres a niewłaściwa woda

Na sam koniec warto wspomnieć, iż problem z parzeniem kawy nie musi dotyczyć jedynie ekspresu. Tak, większość awarii ekspresu wynika z zaniedbania i niedbalstwa, ale regularne czyszczenie nie zawsze uchroni nas przed nagłym brakiem kawy. Co zrobić, gdy kawa z ekspresu nie leci? Porada jest właściwie wyjątkowo prosta. Pamiętaj, że do zaparzania kawy zarówno w ekspresie przelewowym, jak i ciśnieniowym, zawsze używać wody ówcześnie przefiltrowanej. Nie wlewaj do pojemnika na wodę twardej i zmineralizowanej wody z kranu, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo pojawienia się szkodliwego osadu we wnętrzu ekspresu.