Wiecie już jakie objawy daje uszkodzony hydrostat w zmywarce. W tym artykule dowiecie się jak rozpoznać uszkodzony hydrostat w pralce oraz jak zająć się jego regulacją.
Pralka nie pobiera wody
Tak jak w przypadku zmywarki, także w pralce jest to najpopularniejszy objaw zepsutego hydrostatu. Usterka tego elementu powoduje, że bęben pralki nie napełnia się wodą, a tym samym wykonać swojej pracy. Co prawda przyczyn takiej awarii jak nie pobieranie wody może być kilka jak np. zatkany wąż, czy uszkodzony programator.
Pralka pobiera za dużo wody
O złej pracy hydrostatu świadczy również zbyt częste i intensywne pobieranie wody. Uszkodzony hydrostat nie przesyła sygnału elektrozaworowi, który nie potrafi przestać pobierać wodę.
Woda w pralce po zakończonym cyklu
Jeżeli słyszysz, że pralka odwirowuje ubrania, jednak wewnątrz nadal zostaje woda to możesz być pewien, że uszkodzeniu uległ programator bądź elektrozawór.
Zbyt mało wody – brudne pranie
Aby nasze pranie było czyste, pralka musi pobrać odpowiednią ilość wody do prania i płukania. Zbyt mała ilość wody nie pozwala na całkowite dopranie się naszych ubrań. Wskutek tego ubrania są brudne po zakończeniu cyklu.
Pralka nie przechodzi do kolejnego etapy cyklu
Jeżeli hydrostat działa nieprawidłowo, pralka ma problem z pobraniem lub odpompowaniem wody. W wyniku tego pralka nie jest w stanie rozpocząć pracy, pomijać i nie kończyć pozostałych etapów cyklu.
Sprawdź także 10 Najczęstszych powodów awarii w pralkach.
Zadaniem hydrostatu jest :
- Regulacja poziomu wody w pralce
- Załączenie się grzałki
- Załączenie wirowania
- Sygnalizowanie przepełnienia
Hydrostat – regulacja
Hydrostat to część, która odpowiada za napełnienie bębna wodą. Większość pralek wyposażona jest w analogowy hydrostat, którego działanie oparte jest na dość prostej mechanice. Delikatna membrana znajdująca się na spodzie urządzenia, wprawiana jest w ruch przez ciśnienie, które tworzy się przy napełnianiu zbiornika. To dzięki zwieraniu się miedzianych styków jesteśmy w stanie dostrzec takie zjawiska jak: brak wody, dopływ wody i przepełnienie.
Hydrostat połączony jest z cienką rurką z przewodem przepływowym. Jeżeli dojdzie do zatkania rurki, nasze urządzenie nie będzie prawidłowo funkcjonować.
Hydrostat jest elementem o specyficznym kształcie, do tej części dostaniemy się rozbierając pralkę o góry, następnie musimy wykręcić maskownice z panelem sterującym.
Regulacja hydrostatu krok po kroku
Krok 1: Odkręcamy hydrostat i wyciągamy go
Krok 2: Zrób zdjęcie badź zapamiętaj jak kabelki byly wpięte
Krok 3: Ściągamy obejme i wypinamy rurkę
Krok 4: Regulujemy plastikowe wkręty(regulatory poziomu styków) za pomocą śrubokręta krzyżakowego
Krok 5: Zdejmujemy wężyk hydrostatu znajdujący się od strony bębna
Krok 6: Wdmuchujemy powietrze do wężyka, a następnie zaciskamy tak by powietrze nie uciekało i zakładamy go na miejsce.
Pamiętaj, najpierw czytaj, pytaj, a potem kombinuj. Hydrostat to proste, aczkolwiek precyzyjnie ustawione (fabrycznie) urządzenie. Czasem po prostu lepiej wezwać fachowca.