Lodówka ma za zadaniem chronić naszą żywność przed zepsuciem się. Zważając na to, jak ważną rolę lodówka spełnia w kuchni, nie dziwi fakt, że jest to urządzenie tak niezbędne. Dlatego naszym priorytetem powinno być dbanie o nią. Jak dbać o lodówkę? Co wolno, a czego lepiej nie robić?
Co wolno, a czego lepiej nie robić?
Na początek może kilka oczywistości. Po pierwsze do lodówki nie powinniśmy wkładać rzeczy ciepłych. Nie należy także wkładać potraw razem ze sztućcami. I po trzecie układajmy rzeczy zgodnie z terminem przydatności – te, które muszą być zjedzone wcześniej, powinny być z wierzchu.
Jak zagospodarować miejsce w lodówce?
Teraz może ciekawostki o lodówce, o których nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę. Mam na myśli m.in. to, że im w lodówce wyżej, tym cieplej. Dlatego na samej górze trzymajmy dżemy, powidła, jogurty. Na środkowej półce połóżmy to, co najszybciej się psuje – wędliny, twarożki, biały ser, masło. Najzimniej jest na dolnej, szklanej zazwyczaj półce – tu jest miejsce na mięso czy ryby. Szuflady to miejsce na owoce i warzywa. Ale nie wszystkie – na przykład banany, maliny czy truskawki nie lubią lodówki. Podobnie papryka, ogórki i pomidory.
Półki na drzwiach to najcieplejsze miejsce w całej lodówce- tu zostawiajmy napoje, ketchupy i musztardy, olej i jajka. Warzywa, owoce i jajka w lodówce przechowujmy z reguły nieumyte – wtedy dłużej poleżą. Za to warto opłukać i wytrzeć mięso i ryby. Nigdy nie wolno ich kłaść bezpośrednio na półce – zawsze w misce albo głębokim talerzu, inaczej soki z nich zabrudzą półki i rzeczy, które leżą obok. Wędliny zawsze powinniśmy przepakować w papier śniadaniowy. To samo róbmy z wędzoną rybą, z tym że dodatkowo owijamy ją folią spożywczą. Wędzona ryba nie powinna leżeć na tej samej półce z wędlinami czy surowymi produktami. Nie trzymamy też w lodówce rzeczy w puszkach – szybciej się psują: trzeba je zawsze przełożyć do zamykanego pojemnika, po urządzeniu krąży suche powietrze, dlatego zawsze lepiej zamykać produkty szczelnie – wtedy nie wyschną.
Jak dbać o lodówkę?
Mycie lodówki- czy przy każdym sprzątaniu kuchni myjesz również lodówkę?
Tak, tak. Lodówkę należy myć raz w tygodniu. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ lodówka jest najczęstszym sprzętem używanym w kuchni. Każdy otwiera lodówkę, przestawia produkty, wkłada produkty ze sklepu, składzie mięso do rozmrożenia itp. Dlatego należy pamiętać o regularnym myciu lodówki.
Jak myć lodówkę? Oto kilka wskazówek:
- Wyłącz lodówkę z prądu. Otwarta lodówka na czas mycia pobiera dużo prądu.
- Lodówkę myjemy jeden raz w tygodniu.
- Wyciągnij szybki i półki- umyj je pod bieżącą wodą i wytrzyj suchą ściereczką. Nie zapomnij umyć półeczek przy plastikowej obudowie. To właśnie tam najczęściej rozmnaża się pleśń.
- Lodówkę w środku myjemy ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Po umyciu lodówki w środku wycieramy ją do sucha przed włożeniem szuflad i półek.
- Jeżeli w lodówce jest nieprzyjemny zapach- przetrzyj lodówkę wodą z octem (1:1). Możesz też kupić pochłaniacze stworzone specjalnie do lodówek.
- Jeżeli zauważyłaś pleśń w lodówce- przetrzyj powierzchnię zwilżoną ściereczką z octem.
- Jeżeli w Twojej lodówce mieszają się różne zapachy wstaw do lodówki pojemniczek z sodą oczyszczoną. Soda będzie pochłaniała brzydkie zapachy. Sodę należy zmieniać na świeżą raz na dwa tygodnie.
Jak zaoszczędzić używając z głową lodówki?
- Te same produkty układaj zawsze na tych samych półkach w lodówce.
- Nie otwieraj lodówki na dłużej niż 2 minuty.
- Dbaj, żeby w lodówce nie było szronu i lodu. Im większa warstwa lodu, tym więcej pobiera prądu.
- Jeżeli planujesz dłuższy wyjazd włącz tryb wakacyjny. Jeżeli nie masz takiej funkcji w lodówce zaplanuj zakupy tak, żebyś mogła wyłączyć lodówkę z gniazdka.
- Nie wstawiaj gorących potraw do lodówki.
- Planując rozkład mebli w kuchni zwróć uwagę, aby lodówka nie stała koło piekarnika.
Mam nadzieje, że teraz już wszystko wiesz o swojej lodówce. A możesz masz jeszcze inne sposoby, żeby o nią dbać?