Dlaczego drzwi lodówki się nie domykają?

Lodówka jest w domu każdego z nas. Bez tego sprzętu nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Przechowujemy w niej jedzenie, warzywa, owoce, oraz napoje. Problem, który często się pojawia to niedomykające się drzwi. Powodów, dlaczego drzwi lodówki się nie domykają, może być wiele. W naszym artykule przedstawimy najpopularniejsze powody niedomykania się drzwi lodówki oraz przedstawimy trik, który pozwoli Wam sprawdzić, czy powodem jest uszkodzona uszczelka.

Dlaczego drzwi lodówki się nie domykają?

źródło: applianceaid.com

Uszkodzona magnetyczna uszczelka

To normalne, że podczas otwierania i zamykania drzwi uszczelka się zużywa. Kiedy zauważymy, że jest już zużyta, trzeba wymienić ją na nową, kupując uszczelkę uniwersalną.

Obluzowane zawiasy w drzwiach

Na nich spoczywa największy ciężar. Nie dość, że drzwi lodówki są ciężkie, dochodzi jeszcze ciężar artykułów, które są przechowywane w półkach na drzwiach. Im ciężar jest większy, tym zawiasy w drzwiach są bardziej obciążone podczas zamykania i otwierania lodówki. Dlatego z biegiem czasu mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do licznych wygięć, lub zerwania ich mocowania. Gdy zawiasy ulegną uszkodzeniu, z pewnością drzwi lodówki nie będą przylegać prawidłowo. W tej sytuacji lodówka może zużywać dodatkowo więcej energii, ponieważ zimne powietrze wydobywa się poprzez nie domknięte drzwi. Warto co jakiś czas sprawdzić zawiasy w naszej lodówce, czy nie są obluzowane. Pamiętajmy również, aby nie wkładać w półeczki na drzwiach lodówki dużych, ciężkich soków, wody i napoi.

Złe wypoziomowanie urządzenia

Często drzwi lodówki się nie domykają ponieważ została ona źle wypoziomowana. Aby nasz sprzęt był prawidłowo wypoziomowany, należy użyć poziomicy. Lodówka powinna być przechylona delikatnie w tył. Zapewni to prawidłowe i swobodne otwieranie i zamykanie drzwi.

Pamiętajmy też o prawidłowej regulacji nóżek na gwincie w dolnej części lodówki. Jeżeli nasza lodówka odchyla się w prawą stronę, musimy podkręcić prawą nóżkę, jeżeli na lewą stronę podkręcamy lewą nóżkę na której stoi lodówka. Postępujemy tak również przy nachyleniu lodówki w przód i tył.

Drzwi lodówki się nie domykają

źródło; homesteady.com

Zrób test !

Jak poznać, że naszą uszczelką jest coś nie tak ? Przykładamy kartkę papieru do uszczelki w drzwiach i zamykamy ją. Gdy kartka wypada lub przesuwa się z łatwością wzdłuż naszych drzwi, oznacza to, że trzeba wymienić ją na nową. To właśnie niedokładne przyleganie uszczelki do drzwi może prowadzić do nieprawidłowej pracy naszej lodówki.

Dowiedz się także dlaczego lodówka nie chłodzi, a zamrażarka nie mrozi tutaj.

Drzwi lodówki się nie domykają przez uszczelkę – jak wymienić uszczelkę na nową?

Przed rozpoczęciem wymiany uszczelki w lodówce wykonujemy test kartki, o którym mowa wyżej. Pozwoli nam to upewnić się, czy aby na pewno uszczelka została uszkodzona. Kiedy jesteśmy już przekonani, że przyczyną niedomykających drzwi w naszej lodówce jest uszczelka, to czas najwyższy kupić nową, lub zamówić odpowiednią uszczelkę i jak najszybciej ją wymienić. Uszczelki do lodówek można nabyć w sklepach ze sprzętem RTV/AGD, lecz nie we wszystkich są dostępne. Wtedy warto sprawdzić markę lodówki i zamówić uszczelkę poprzez stronę producenta. Pamiętajmy, aby sprawdzić markę naszej lodówki, tak aby zakupiona przez nas uszczelka pasowała do naszej lodówki. Kiedy już mamy nową uszczelkę warto ją trochę rozgrzać, aby była bardziej elastyczna, ułatwi to jej montaż. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, można ściągnąć drzwi lodówki. Następnie usunąć starą uszczelkę za pomocą ostrego nożyka. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności tak, aby nie uszkodzić lodówki i nie zrobić sobie krzywdy ostrym nożem. Po usunięciu starej uszczelki, w to miejsce przyklejamy nową uszczelkę. Używamy do tego specjalnego kleju lub silikonu.

Dobra rada:

Nowoczesne lodówki nie potrzebują już tak częstego rozmrażania, ale raz w tygodniu należy myć ich wnętrze. Nie wkładać do niej ciepłych potraw, wyłączać, gdy jest pusta, aby nie zużywała niepotrzebnie energii. Gdy nie będziemy stosować się do zaleceń, o których mowa wyżej, może ona gorzej chłodzić, przez co może szybciej psuć się jedzenie, które się w niej znajduję.

Drzwi lodówki , które się nie domykają to poważny problem, który potrafi nas irytować. Jeżeli wymiana uszczelki sprawia nam kłopot i nie jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić, warto wezwać fachowca.

Życzymy powodzenia w rozwiązaniu problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *