Zimna kawa z ekspresu – Jak naprawić ekspres do kawy?

zimna kawa z ekspresu

Z pewnością się z nami zgodzicie, iż nie ma nic gorszego niż zimna kawa z ekspresu. Idealnie przyrządzona ciepła kawa o poranku to marzenie wielu osób. Nic zatem dziwnego, że zimna kawa lecąca z naszego ekspresu skutecznie psuje nam cały poranek. Nie wiesz, dlaczego ekspres do kawy nie działa? Chciałbyś na nowo cieszyć się ciepłą kawą o każdej porze dnia? Nie wiesz, czy problem z temperaturą kawy rozwiążesz samodzielnie? Zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym!

Nie wiesz, jak poradzić sobie z zatkany ekspresem? Sprawdź, nasz artykuł o tym, co robić, gdy kawa z ekspresu nie leci!

Zimna kawa z ekspresu – Dlaczego ekspres nie grzeje wody?

Niezwykle niska temperatura kawy z ekspresu to wciąż jedna z najczęściej zgłaszanych awarii tego urządzenia. Ekspres do kawy zbudowany jest z wielu działających ze sobą podzespołów, nic więc dziwnego, że niektóre z nich ulegają licznym usterką. Kolejnym problemem w kwestii ekspresu do kawy jest jego silna eksploatacja. Zimna kawa z ekspresu to awaria, która wbrew pozorom nie jest tak łatwa do zdiagnozowania.

Przyczyną awarii ekspresu może być zarówno zwykły kamień na grzałce lub poważniejsze uszkodzenie zaworów lub awaria termostatu i grzałki ekspresu. O ile usunięcie kamienia z ekspresu do kawy nie powinny być większym wyzwaniem, to samodzielna wymiana grzałki lub termostatu może skończyć się tragicznie.

Zimna kawa z ekspresu – Najczęstsze przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, przyczyn awarii ekspresu może być naprawdę sporo. Trafna diagnoza oraz szybka reakcja uprości nam cały proces naprawy i zabezpieczy resztę sprawnych podzespołów przed zepsuciem. Dlaczego z ekspresu leci letnia kawa?

  • Awaria modułu sterującego – W przypadku nagłego przepalenia się styków na płytce elektronicznej, skontaktuj się z odpowiednim fachowcem. Regeneracja modułu ekspresu lub wymiana uszkodzonych elementów zdziała cuda.
  • Uszkodzona grzałka – Grzałki w ekspresie działają bardzo intensywnie. Z tego również powodu, bardzo często ulega nagłej awarii. Spaloną grzałkę należy wymienić na nową, nierzadko z pomocą fachowca.
  • Awaria termostatu – Nagła usterka termostatu ekspresu sprawi, że moduł nie otrzymuje prawidłowych informacji o temperaturze kawy. Napój może okazać się zbyt zimny lub zbyt gorący. W takim wypadku niezbędna jest wymiana termostatu.
  • Kamień w ekspresie – Jeżeli regularne sprzątanie ekspresu jest Ci obce, prawdopodobnie czeka Cię nie lada wyzwanie. Zakamienione podzespoły ekspresu, m.in.: grzałka, przewody lub rurki przepływowe, skutecznie obniżą efektywność urządzenia. Jeżeli boisz się samodzielnie czyścić ekspres – zadzwoń po fachowca.

Awaria ekspresu do kawy – Do kogo się zwrócić?

Mimo, że większość z podanych przez nas przyczyn awarii ekspresu może wydawać się prozaiczna, to w rzeczywistości wcale taka nie jest. Samodzielne wyeliminowanie awarii ekspresu nie zawsze będzie możliwe. Jeśli podejrzewasz awarię podzespołów urządzenia, tj. grzałki lub modułu sterującego, niezbędna okaże się ich wymiana. Uszkodzenie zaworów oraz przewodów w ekspresie to również zadanie dla profesjonalistów z serwisu ekspresów do kawy.

Mówiąc krótko, regularne czyszczenie ekspresu prawdopodobnie oszczędzi Ci biegania lub telefonów do fachowców. Jeżeli jednak nie zdawałeś sobie sprawy z konieczności sprzątania urządzenia po każdej kawie, niezwłocznie skontaktuj się z fachowcem od naprawy ekspresów do kawy.