Ekspres się nie włącza – Czy możesz coś zrobić?

ekspres się nie włącza

Z pewnością nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy Twój ekspres się nie włącza. Kawa to jeden z najbardziej uwielbianych przez nas napojów, nic więc dziwnego, że nagła awaria ekspresu wzbudza w nas prawdziwy niepokój. Oczywiście, samodzielna diagnoza awarii ekspresu nie zawsze będzie możliwa. Mimo to, wiele z przyczyn usterek tego urządzenia to proste do wykrycia i usunięcia problemy wynikające z braku codziennej pielęgnacji. Nie wiesz, dlaczego ekspres się nie włącza? Zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym!

Ekspres działa, ale wypuszcza letnią kawę? Dowiedz się, dlaczego z ekspresu leci zimna kawa!

Ekspres się nie włącza – Dlaczego?

Jednoznaczne zdiagnozowanie zepsutego ekspresu do kawy nie należy do prostych zadań. Mówiąc szczerze, istnieje naprawdę wiele możliwych przyczyn nagłej awarii, a wyeliminowanie niektórych z nich będzie wymagało wizyty odpowiedniego fachowca. Mimo to, poniżej zaprezentowaliśmy najczęstsze przyczyny awarii ekspresu. Na co zwracać uwagę?

  • Spalony bezpiecznik w ekspresie;
  • Nieprawidłowy montaż elementów ekspresu;
  • Zła praca głównego przełącznika;
  • Awaria modułu sterowania;
  • Uszkodzony kabel lub wtyczka ekspresu.

Jak możesz zauważyć, przyczyn awarii ekspresu jest naprawdę sporo. Szybka diagnoza i jeszcze szybsza naprawa pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji braku jakiejkolwiek reakcji. Jeśli ekspres się nie włącza, niezwłocznie skontaktuj się z fachowcem.

Nieprawidłowy montaż ekspresu – Ekspres nie działa

Twój nowy ekspres popracował przez kilka dni, a następnie całkowicie odmówił jakiejkolwiek współpracy? A może czyściłeś swój ekspres, ale po ponownym montażu ten zdaje się w ogóle nie działać? Dokładny montaż elementów, z których złożony jest ekspres to sprawa priorytetowa. Niedokładny montaż bardzo często oznacza nieprawidłowe działanie urządzenia, a w skrajnych przypadkach – uszkodzenie podzespołów. Jeżeli ekspres po złożeniu nie działa – rozłóż go oraz ponownie złóż zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta.

Ekspres się nie włącza – Uszkodzenie wtyczki lub kabla

Nieprawidłowo podłączony kabel zasilający lub uszkodzenie wtyczki ekspresu to bardzo częste przyczyny jego awarii. Ekspres wymaga stałego podłączenia do zasilania, dlatego jakiekolwiek przerwy w dostawie prądu uniemożliwią mu pracę. Jeżeli ekspres nie działa, sprawdź, czy przyczyną nie są spalone bezpieczniki. Ponadto, dokładnie przetestuj gniazdko, do którego podłączony jest ekspres. Gniazdko sprawdzisz podłączając do niego lampkę lub inny mały sprzęt AGD np. czajnik.

Jeżeli gniazdko zdaje się działać w pełni prawidłowo, dokonaj oględzin kabla zasilającego oraz wtyczek ekspresu. Jeśli przewód okaże się wadliwy, skontaktuj się z fachowcem od naprawy ekspresów lub producentem urządzenia.

Ekspres nie chce się włączyć – Główny przełącznik i moduł sterujący

Wszelkie powyższe przyczyny zostały już przez Ciebie wyeliminowane? Przejdźmy zatem do nieco bardziej skomplikowanych awarii. Jeżeli podejrzewasz uszkodzenie modułu sterowania ekspresu, konieczna okaże się jego wymiana. Jak zdiagnozować awarię modułu? To proste:

  • Ekspres do kawy nie chce się włączyć lub wyłączyć;
  • Urządzenie nie reaguje na przycisku;
  • Niektóre funkcje ekspresu nie działają.

Niestety, samodzielna naprawa modułu sterowania nie jest możliwa. Jeśli zauważyłeś u siebie wyżej przedstawione objawy, skontaktuj się z fachowcem od serwisu ekspresów do kawy. Zanim jednak to zrobisz, pamiętaj o sprawdzeniu głównego przełącznika ekspresu. Niektóre urządzenia posiadają specjalny przełącznik, który służy do wyłączania i włączania sprzętu. Upewnij się, że przełącznik ekspresu ustawiony został na pozycję „ON”.