Bojler nie grzeje wody – Czy możesz coś zrobić?

bojler nie grzeje wody

Kto z nas chociaż raz nie wracał do swojego domu z myślą o gorącym prysznicu lub kąpieli? Ciepła woda ułatwia relaks po ciężkim dniu w pracy i daje zastrzyk energii na kolejny dzień. Najgorsze co może się w takiej sytuacji przydarzyć to nagła awaria bojlera, która skutecznie uniemożliwi wieczorny odpoczynek. Niedziałający podgrzewacz do wody użytkowej jest oczywiście bezużyteczny, ale jeśli Twój bojler nie grzeje wody — nie martw się, bo nie wszystko stracone. Niezależnie od tego, czy Twój bojler jest zasilany ciepłem z kolektora słonecznego, czy kotła centralnego, szansa na udaną naprawę istnieje niemal zawsze.

Co zrobić, gdy bojler nie grzeje wody?

Na początek, pamiętajmy, że awaria bojlera to nic nadzwyczajnego. Jest to urządzenie poddawane codziennej eksploatacji, dlatego nie martwmy się, jeśli nagle okazuje się, że bojler nie grzeje wody. Kiepskie działanie podgrzewacza może być sumą wielu czynników np.:

 • Nagromadzenie się zanieczyszczeń na pokrywie bojlera;
 • Brak napięcia w gniazdku urządzenia;
 • Poważniejsza awaria termostatu (Poinformuje Cię o tym święcąca dioda na pokrywie bojlera);
 • Przepalenie się grzałki bojlera.

Tak, większość awarii bojlera to efekt usterek jego najważniejszych komponentów. Chodzi tu o grzałkę, która podgrzewa wodę użytkową oraz termostat — odpowiedzialny za dostosowywanie temperatury do naszych wymagań.

Awaria bojlera? – Sprawdź stan poszczególnych części bojlera

Zanim rozpoczniemy typową dla awarii urządzeń elektronicznych panikę, przyjrzyj się, czy na pokrywie bojlera nie osiadł się kurz lub rdza. Jeśli bojler nie grzeje wody, być może zanieczyszczenia w postaci kurzu, rdzy i kamienia dostały się do wnętrza urządzenia. Sprawdź stan grzałki i przewodów bojlera. Zużyte grzałki często okazują się napuchnięte i rozsadzone. Uszkodzone przewody poznasz natomiast po dziurach na powierzchni oraz nienaturalnych zgięciach. Grzałka bojlera nie jest rozdęta i wyprostowałeś przewody, a bojler nadal nie działa? Pójdźmy nieco dalej.

Dlaczego kamień na grzałce wpływa na działanie bojlera?

Sprawne działanie bojlera może być utrudnione przez osadzenie się kamienia na grzałce bojlera. Problem kamienia dotyczy wszystkich, ale najbardziej podatnymi na kamień urządzeniami są kilkuletnie bojlery. Jeśli Twój bojler nie włącza się o wyznaczonych godzinach lub potrzebuje dużo więcej czasu na podgrzanie wody — kamień dopadł również Ciebie. Diagnoza zakamienionego bojlera jest w zasadzie bardzo prosta – sprawdź, jak prezentuje się stan wizualny grzałki podgrzewacza. Jeżeli bojler nie grzeje wody, a na grzałce widoczna jest duża ilość kamienia osadowego — zdemontuj grzałkę i spróbuj usunąć go domowymi sposobami. Jak to zrobić?

 1. Zagotuj wodę w garnku.
 2. Włóż grzałkę do garnka z gotującą się wodą.
 3. Dosyp kilka łyżek kwasku cytrynowego.
 4. Poczekaj kilkanaście minut i ostudź wodę.
 5. Wysuszoną i czystą grzałkę podłącz do urządzenia.

Jeśli kamień nie odpuścił (A nic w tym dziwnego, bo nie jest to rozwiązanie, które gwarantuje sukces.), czeka Cię wymiana grzałki. Możesz to zrobić samodzielnie, ale w celu dobrania odpowiedniej części zamiennej sugerujemy kontakt z fachowcem.

Bojler nie działa? – Problem z napięciem w gniazdku

Niekażda awaria bojler to automtycznie powód do wymiany urządzenia lub jego części. Jesli bojler nie grzeje wody, być może problem leży w braku napięcia w gniazdku, co spotyka każde urządzenie elektroniczne. Postaraj się przepiąć bojler do innego gniazdka, sprawdzając tym samym, czy wszelkie funkcje urządzenia działają poprawnie. Jeśli diody na froncie bojlera świecą się, a dotychczas pozostawały wyłączone – bojler zaczął działać. Zdarza się, że po przepięciu urządzenia do innego gniazdka, diody bojlera zaczną migotać. W takim wypadku skontaktuj się z elektrykiem.

Bojler nie grzeje na skutek przepalonej grzałki

Grzałka to z pewnością najważniejsza część składowa każdego podgrzewacza do wody użytkowej. Spójrz, czy na obudowie bojlera świeci się dioda informująca o przepaleniu się bezpiecznika termicznego grzałki. Jeśli dioda się pali, a bojler nie grzeje wody – musisz wymień grzałkę. Oczywiście, możesz spróbować samodzielnej wymiany. Jak to zrobić?

 1. Spuść wodę w bojlerze, a następnie odkręć śrubki trzymające kryzę.
 2. Zwróć uwagę na to, czy zawór w bojlerze nie jest jednokierunkowy.
 3. Po zdjęciu kryzy, poszukaj miejsca, gdzie zamontowana została grzałka bojlera.
 4. Grzałki w bojlerach mają przeróżne kształty, dlatego nie zdziw się, jeśli do demontażu będziesz potrzebował specjalnych narzędzi serwisowych.
 5. Uważaj na stan uszkodzonych grzałek. Jeśli bojler nie grzeje wody na skutek przepalenia grzałki, mogą wystawać z niej druty grzejne.
 6. Wyciągnij uszkodzoną grzałkę, a w jej miejsce zamontuj nową.

Samodzielna wymiana grzałki, zwłaszcza jeśli części nie są napuchnięte i rozsadzone, nie jest najtrudniejszym zadaniem. Cały proces zajmie Ci jednak od 2 do 4 godzin, więc jeżeli czujesz taką potrzebę – skontatkuj się z odpowiednim serwisem.