Przypalony piekarnik – Jak wygląda czyszczenie piekarnika?

przypalony piekarnik

Nie da się ukryć, że czyszczenie piekarnika nie jest najprzyjemniejszym obowiązkiem domowym. Przypalony piekarnik to problem zarówno na płaszczyźnie zapachowej, jak i estetycznej i smakowej. Przygotowaliśmy dla Was poradnik dotyczący czyszczenia piekarnika. Co w nim znajdziecie?

  • Jak wyczyścić piekarnik sodą oczyszczoną?
  • Dlaczego piekarnik się przypala?
  • Czy usuwanie przypalonego tłuszczu na piekarniku jest trudne?

Sprawdź również artykuł o zalecanym postępowaniu w przypadku częstego przypalania jedzenia w piekarniku.

Przypalony piekarnik? – Najczęstsze przyczyny

Zanieczyszczony piekarnik to w zasadzie nic nadzwyczajnego. Urządzenia AGD narażone na częstą eksploatacje, z czasem tracą swój nieskazitelny wygląd i zaskakującą wydajność. Przypalony piekarnik to nic innego, jak efekt:

  • Częstego pieczenia tłustych potraw
    Tłuszcz z jedzenia rozprowadza się po wnętrzu piekarnika, przypalając się do powierzchni ścianek. Tłuste plamy w piekarniku są stosunkowo ciężkie do usunięcia, ale nie jest to rzecz niemożliwa do zrobienia.
  • Uszkodzenia termostatu
    Termostat zapewnia kontrolę nad temperaturą panującą w piekarniku. Jeśli urządzenie nagrzewa się zbyt mocno, ścianki piekarnika mogą pokryć się sadzą.
  • Uszkodzenia grzałek, zarówno dolnej, jak i górnej
    Jeśli zauważyłeś, że piekarnik przypala się jedynie w pewnych miejscach, głównym powodem tego stanu rzeczy może być uszkodzenie grzałek.
  • Zapomnienia o regularnym czyszczeniu piekarnika
    Jest to w zasadzie najczęstsza przyczyna przypalonego urządzenia. Czyszczenie piekarnika jest absolutną podstawą jego długowieczności i nie powinniśmy o tym zapominać.

Jak samodzielnie wyczyścić piekarnik?

Tak, przypalony piekarnik to rzecz niezwykle trudna do wyczyszczenia, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów na czyszczenie piekarnika. Pierwszym i najefektywniejszym sposobem jest skorzystanie z sody oczyszczonej. Jak wyczyścić piekarnik sodą?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  1. Zwilż zabrudzone ścianki piekarnika wodą.
  2. Na największe zabrudzenia nałóż sporą warstwę sody oczyszczonej.
  3. Mniejsze zabrudzenia pokryj cienką warstwą proszku.
  4. Piekarnik pozostaw otwarty na noc, co pozwoli sodzie uaktywnić swoje zdolności czyszczące.
  5. Rano przetrzyj ścierką ścianki piekarnika

To powinno wystarczyć. Usuwanie plam z tłuszczu, z których przypalony piekarnik słynie to dla sody oczyszczonej nic trudnego. Pamiętaj, że sodę oczyszczoną możemy użyć również przy sprzątaniu łazienki, czy czyszczeniu lodówki.

Przypalony piekarnik? – Szybkie czyszczenie sodą

Jeśli zaliczasz się do osób mniej cierpliwych, z pewnością zainteresujesz się sposobem na szybkie czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną. Zmieszaj sodę w wodą w proporcji 1:1, a następnie nałóż powstałą w ten sposób mieszankę na przypalony piekarnik.

Połączenie wody i sody będzie na tyle kleiste, że bez problemu przylepi się do ścian piekarnika. Poczekaj, aż soda zacznie się rozpuszczać i spłucz wszelkie resztki jedzenia i tłuszcz. Zdarza się, że niektóre plamy z tłuszczu w piekarniku nie odpuszczą tak łatwo. W takiej sytuacji wyposaż się w szorstką gąbkę lub ścierkę i zedrzyj pozostałe na ścianach piekarnika plamy.

Czyszczenie piekarnika octem – Czy to w ogóle możliwe?

W największym skrócie – oczywiście, że tak! Przypalony piekarnik nie jest najmniejszym wyzwaniem dla sprawdzonego sposobu na czyszczenie piekarnika, jakim jest stary, dobry ocet. Dlaczego ocet jest, aż tak przydatny przy usuwaniu plam?

  • Ocet łatwo się rozprowadza.
  • Naniesienie octu na ścianki piekarnika usunie nieprzyjemny zapach spalonego jedzenia.
  • Mieszanka octu, płynu do naczyń i sody oczyszczonej usunie nawet najbardziej uporczywe plamy z tłuszczu.

Ponadto, dobrym pomysłem na czyszczenie piekarnika octem jest dodanie do mieszanki odrobiny soku z cytryny, co dodatkowo spotęguje efekt odświeżenia. Wszelkie mieszaniny octu z płynem, sodą lub sokiem z cytryny możesz rozprowadzać manualnie lub przy użyciu spryskiwacza.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca