Piekarnik przypala jedzenie – Jak uratować swoją kolację?

piekarnik przypala

Zastanawiasz się, dlaczego piekarnik przypala jedzenie? Powodów może być wiele, włącznie z jakością Twoich zdolności kulinarnych. Co jednak ważniejsze , przypalanie się jedzenia w piekarniku nie musi być objawem poważnej usterki lub awarii sprzętu. Zanim skontaktujesz się z profesjonalnym serwisem AGD, sprawdźmy, czy przypadkiem piekarnik nie przypala jedzenia z bardziej trywialnego powodu. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego piekarnik przypala jedzenie?

Wieczorna kolacja ze znajomymi skończyła się katastrofą po tym, gdy piekarnik spalił przepyszne jedzenie? Spokojnie, nie oznacza to, że piekarnik jest do wymiany. Przypalanie się jedzenia to często skutek nieumiejętnej obsługi urządzenia, zwykle wynikającej z niepodążania za zaleceniami producenta. Dlaczego piekarnik przypala jedzenie?

  • Ustawienie nieprawidłowego programu pieczenia;
  • Umiejscowienie blachy zbyt blisko dolnej lub górnej grzałki;
  • Nieznajomość zasady działania piekarnika gazowego;
  • Uszkodzenie termostatu lub grzałki;
  • Nieumiejętne przyrządzenie potrawy;

Piekarnik przypala potrawy przez zły program?

Tak, jednym z najczęstszych powodów spalonych kolacji i obiadów jest… nieprawidłowy program pieczenia. Nowoczesne piekarniki działają w oparciu o liczne funkcje, które w teorii dają użytkownikowi więcej możliwości. Jak to wygląda w praktyce? Liczne funkcje są trudne do ogarnięcia, a amatorzy pieczenia mogą sprawić, że piekarnik spali jedzenie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jeśli nie wiesz, jakie programy pieczenia oferuje Twój piekarnik, czym prędzej otwórz dołączoną do urządzenia instrukcję. Wybierz odpowiedni program, który bardzo często jest w pełni dostosowany do rodzaju potrawy i ciesz się świeżymi wypiekami lub warzywną zapiekanką. Pamiętaj, aby warzywa i drobniejsze wypieki piec w trybie termoobiegu, a nie trybie grill lub ogrzewania górnego.

Czy napewno wiesz, jak działa piekarnik?

Przed rozpoczęciem przygody z wypiekami, koniecznie zapoznaj się z tym, jak działa piekarnik gazowy. Czy wiesz, że starsze piekarniki potrzebują chwili zanim nagrzeją się do ustalonej temperatury? Jeśli włożysz jedzenie wcześniej, palnik rozgrzewający piekarnik przypali je w jednym miejscu – najcześciej na samym środku. Jeśli piekarnik gazowy przypala od spodu, poczekaj, aż urządzenie się nagrzeje, a następnie uważnie pilnuj całego procesu pieczenia.

Piekarnik przypala jedzenie? Pamiętaj o blaszce!

Skoro jedzenie jest już w piekarniku, kto by się przejmował ulokowaniem blaszki, prawda? Błąd! Odpowiednie ustawienie blachy to absolutna podstawa udanych wypieków. Ruszt i blaszki mogą znajdować się na różnych wysokościach i w przeróżnych odległościach od głównych grzałek. Piekarnik przypala od spodu? Odsuń blachę od dolnej grzałki, a potrawa zacznie ogrzewać się bardziej równomiernie. Jeśli piekarnik przypala od góry, analogicznie odsuń blachę od sufitu piekarnika. Pamiętaj, że większość potraw czuje się najlepiej na samym środku urządzenia, gdzie pieczenie jest najzwyczajniej w świecie najbezpieczniejsze.

Pieczenie w wysokiej temperaturze a spalona kolacja

Zastanawiasz się, dlaczego piekarnik nagle zaczął przypalać warzywa i mięso? No cóż, w tym miejscu możemy zacząć doszukiwać się uszkodzeń elementów piekarnika. Zanim jednak oskarżymy producentów piekarników Amica czy Samsung, upewnij się, że nie ustawiłeś zbyt wysokiej temperatury pieczenia. Owszem niektóre potrawy wymagają wyższej temperatury, ale lwia część z nich czuje się lepiej podczas dłuższej obróbki termicznej w niższej temperaturze. Nie piecz jedzenia „na oko” i zawsze sprawdzaj wymagania poszczególnych rodzajów potraw. Warzywa i wypieki pieczemy przez dłuższy czas, ale w niższej temperaturze.

Uszkodzenie termostatu a przypalanie jedzenia

No cóż, nie możemy wykluczyć uszkodzenia piekarnika. Jeśli piekarnik przypala jedzenie od spodu lub góry, sprawdź, czy termostat działa poprawnie. Działanie termostatu sprawdzisz za pomocą specjalnego termometru piekarniczego, który wskaże Ci rzeczywistą temperaturę we wnętrzu urządzenia. Jeśli termostat nie działa, a grzałki pracują długo po wyłączeniu piekarnika, czeka Cię wymiana termostatu.

Zepsuta grzałka? Łatwo to zweryfikujesz!

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że diagnoza stanu grzałek piekarnika jest naprawdę prosta. Zauważyłeś, że piekarnik przypala jedzenie tylko z jednej strony? Spójrz na grzałki znajdujące się po obu stronach piekarnika i rozejrzyj się za czarnym nalotem. Jeśli grzałki piekarnika są czarne, skontaktuj się z pobliskim serwisem AGD i wymień je na nowe. Koszt nowych grzałek piekarnika nie przekracza 100 złotych, a liczne korzyści z pewnością usprawiedliwiają taki wydatek.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca