Piekarnik nie działa? – Jak skutecznie naprawić?

piekarnik nie działa

Piekarnik to urządzenie, które znajduje się w każdym domu. Dzięki niemu można przygotować pyszne i aromatyczne potrawy. Jeśli jednak po włożeniu dania do piekarnika i nastawieniu urządzenia piekarnik nie grzeje, z pewnością konieczna będzie naprawa. Może się to wiązać z uszkodzeniami termostatu, grzałki czy innych elementów. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Piekarnik nie grzeje – Awaria grzałki 

Pierwszą z przyczyn niedziałającego piekarnika jest awaria grzałki. Element ten odpowiada za produkcję ciepła. Aby sprawdzić, czy wszystko jest sprawne, trzeba przede wszystkim wymontować grzałkę. Dobrym rozwiązaniem jest użycie multimetru, aby sprawdzić czy w obwodzie jest ciągłość. Jeśli okaże się, że jej nie ma może się okazać, że powodem jest jej przepalenia. 

Warto zaznaczyć, że w każdym modelu piekarnika znajduje się kilka grzałek: górna, dolna praz grzałka odpowiedzialna za termoobieg. Jeśli okaże się, że któraś z nich uległa uszkodzeniu może się okazać, że piekarnik przestanie grzać. Sama wymiana przepalonej grzałki nie należy do zbyt skomplikowanych czynności i można to zrobić samemu. W razie problemów warto jednak znaleźć specjalistę.

Piekarnik nie zmienia temperatury? – Uszkodzony termostat

Kolejnym elementem, który znajduje się w piekarniku i może ulec zepsuciu jest termostat. Jest to specjalne urządzenie, które monitoruje temperaturę jaka panuje w środku piekarnika. Jeśli dojdzie do awarii tego elementu piekarnik może po prostu nie reagować i nie odczytywać temperatury. 

Istnieje prosty sposób na sprawdzenie czy termostat działa prawidłowo. Wystarczy wstawić do środka piekarnika specjalny, wolnostojący termometr i ustawić piekarnik na dowolną temperaturę. Jeśli wartość odczytanej temperatury będzie się pokrywała z ustawioną temperaturą można mieć pewność, że termostat działa prawidłowo. W przeciwnym wypadku można mieć pewność, że doszło do usterki. Można też zdecydować się na pomiar rezystancji termostatu. Dzięki temu działaniu można się dowiedzieć, dlaczego dokładnie piekarnik nie działa

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Przełącznik funkcji piekarnika

Oczywiście, aby można było osiągnąć zamierzony efekt w piekarniku konieczne są sprawnie działające przełączniki funkcji. Jeśli ten element nie działa prawidłowo nie będzie można korzystać z piekarnika. Przed uruchomieniem piekarnika trzeba się upewnić czy wszystko działa prawidłowo. Może się tak zdarzyć, że lampka będzie się świeciła, ale nie będzie możliwości włączenia grzałki. 

Awaria przełącznika zwykle wiąże się z przepaleniem ścieżek lub poluzowaniem tzw. konektorów, które łączą przełącznik z poszczególnymi funkcjami. Wymiana przełącznika to działanie, które można dokonać samodzielnie, jednak decydując się na taki ruch trzeba koniecznie wykonać wcześniej zdjęcie lub dokładnie opisać przewody. W innym wypadku można się później zagubić. 

Piekarnik nie działa? – Uszkodzenie modułu

Kolejną przyczyną usterek w piekarniku mogą być różne zwarcia przede wszystkim na zegarze lub module sterującym. Może to być wina przepalenia różnych części modułu m.in. kondensatora. 

Jeśli dany piekarnik posiada dotykowy moduł sterujący może dojść do starcia diod lub też do zanieczyszczenia tych elementów. W takiej sytuacji może właśnie nie być reakcji na polecenia. Jeśli moduł nie działa prawidłowo to piekarnik z pewnością nie będzie działał prawidłowo. 

Awarie dotyczące zwarć związanych z modułem sterującym są zwykle bardzo poważne i nie można naprawić ich samodzielnie. W takiej sytuacji z pewnością przyda się pomoc specjalistów oferujących się na serwisie usterka.pl. Fachowcy z pewnością sobie poradzą. 

Piekarnik nie ustawia temperatury? – Problem z zegarem

Kolejnym elementem, który może ulec awarii w trakcie korzystania z piekarnika jest zegar. Jeśli on nie działa to samo uruchomienie urządzenia może nie być możliwe. Warto skorzystać z pomocy fachowców i odpowiednio ustawić parametry zegara. 

Piekarnik nie grzeje? – Przewody i kable zasilające 

Awarie piekarnika mogą się także wiązać z takimi problemami jak rozwarstwiony lub przetarty kabel. W pomieszczeniu takim jak kuchnia używa się wielu różnych urządzeń posiadających kable zasilające. Nic więc dziwnego, że podczas codziennego użytkowania mogą one ulec zepsuciu np. w wyniku przytrzaśnięcia przez szafkę czy inny ciężki sprzęt. Czasem wystarczy użyć taśmy izolacyjnej, aby uszczelnić przetarcie, w przypadku cięższych uszkodzeń konieczne może być wymienienie przewodów. 

Awaria blokady drzwi piekarnika

Nowoczesne modele piekarników posiadają specjalne blokady, które mają nie pozwolić na otwarcie drzwiczek w trakcie użytkowania. Taka blokada chroni też przed przypadkowym włączaniem sprzętu. Jeśli mimo włączenia blokady piekarnik nie reaguje, z pewnością warto skorzystać z pomocy fachowców. 

Jakie jeszcze awarie mogą dotyczyć piekarnika?

Wyżej wymienione awarie to najczęstsze problemy jakie mogą dotyczyć funkcjonowania piekarnika. Jednak podczas codziennego użytkowania tego sprzętu może dojść także do innych problemów. Czasem np. resztki potraw mogą utknąć w różnych miejscach doprowadzając do zablokowania poszczególnych przycisków. Czasem też panel dotykowy może ulec zalaniu. Piekarnik też może wydawać różne odgłosy w trakcie działania lub się przegrzewać. 

Niektóre awarie piekarnika można naprawić samemu. Trzeba jednak uprzednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nieumiejętne prace naprawcze mogą doprowadzić do poważniejszych awarii, a także zagrozić zdrowiu lub życiu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca