Jakie panele winylowe wybrać?

jakie panele winylowe kupić, panele winylowe cena, panele winylowe zalety, panele winylowe wady, panele winylowe drewnopodobne, panele winylowe jodełka francuska, układanie paneli winylowych, montaż paneli winylowych, czym ciąc panele winylowe, panele winylowe na płytki, panele winylowe na ścianę

Panele winylowe są dość często wybieranymi materiałami podłogowymi. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jakie zalety mają panele z winylu, jakie parametry powinny posiadać oraz co zrobić, żeby ich montaż przebiegał sprawnie oraz był trwały.

Jakie panele winylowe wybrać? Dopasuj je do stylu pomieszczenia

Na rynku są dostępne panele winylowe w wielu stylach, dlatego bez problemu można je dopasować do każdego wnętrza. Do wyboru mamy między innymi panele winylowe drewnopodobne, panele winylowe jodełka francuska czy marmurowe. Ich wykonanie jest niezwykle staranne, co sprawia, że trudno odróżnić je od parkietu czy marmuru.

Zalety paneli winylowych

Panele z winylu mają wiele zalet. Długo zachowują wygląd, ponieważ nie blakną. Ponadto cechuje je wodoodporność, dlatego mogą zagościć w kuchni lub w łazience. Czy panele winylowe się rysują? Absolutnie nie. Ich atutem jest przede wszystkim to, że są odporne na zarysowania i uszkodzenia. Dodatkowo mają właściwości antystatyczne, co sprawia, że nie przyciągają kurzu. Tym samym nie wymagają częstego odkurzania i mogą być ciekawą opcją dla alergików. Ich powierzchnia pozostaje ciepła i miękka w dotyku, dlatego są komfortowe dla osób lubiących poruszać się po domu na boso. Co ważne, można układać panele na ogrzewanie podłogowe.

Panele winylowe na płytki

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest możliwość układania ich na już istniejącej podłodze. Jeśli znudziła Ci się stara drewniana  posadzka lub laminat, albo chcesz przykryć stare kafle, jest to świetna opcja na szybką metamorfozę.

Panele winylowe a ogrzewanie podłogowe

Pisaliśmy już, że panele z winylu można kłaść na podłogówkę. Panele z winylu bardzo dobrze przewodzą ciepło i szybko się nagrzewają. Dzieje się tak dlatego, że są cienkie. Składają się z kilku warstw cienkiego winylu i maja przeważnie od 2 do nawet 15 mm. Z kolei panele z podkładem zintegrowanym maja przeważnie od 6 do 8 mm.

Panele winylowe w łazience i w kuchni – czy to dobry pomysł?

Panele winylowe do łazienki to dobra opcja ze względu na ich właściwości wodoodporne. Ponadto panele z winylu w łazience sprawdzą się podczas wychodzenia z wanny czy w trakcie nocnej wizyty w toalecie, ponieważ są przyjemnie ciepłe dla stóp. Warto również rozważyć panele winylowe do kuchni, pamiętając, aby wybrać produkt o klasie użyteczności 23. Jeśli chcesz położyć panele z winylu na schody, to również może być dobry pomysł, wybierz jednak panele o użyteczności 23 a nawet te do użytku komercyjnego. Więcej o klasach użyteczności piszemy poniżej.

Rodzaje paneli winylowych

W zależności od sposobu montażu wyróżniamy:

panele winylowe klejone – są cienkie, dlatego najlepiej pasują pod ogrzewanie podłogowe. Wymagają jednak idealnie równego podłoża, ponieważ ze względu na ich bardzo niewielką grubość, będą na ich powierzchni widoczne wszelkie niedoskonałości. Przygotowując odpowiednio wylewkę, panele klejone uzyskają swoje maksymalne właściwości dźwiękochłonne i otrzymamy niezwykle cichą podłogę.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Panele winylowe click – panele winylowe łączone na click są dużo łatwiejsze do zamontowania i poradzi sobie z nimi także laik. Dzięki temu, że pojedyncze elementy są łączone na click, podłogę można zdemontować w prosty sposób, gdy zechcemy przeprowadzić ponownie remont. Należy układać je na specjalnym podkładzie. Nadają się również pod ogrzewanie podłogowe.

Klasy użyteczności paneli winylowych – Obszar użytku prywatnego

Klasy paneli winylowych rozpoczynające się od 2, są przeznaczone do użytku domowego, zaś od 3 do użytku publicznego. W przypadku obszaru użytku prywatnego wyróżniamy następujące klasy:

  • 21 – najsłabsza klasa, do pomieszczeń o umiarkowanej intensywności użytkowania, na przykład sypialni.
  • 22 – do pomieszczeń o normalnej intensywności użytkowania, na przykład do salonu czy korytarza. Jest to najczęściej wybierana klasa paneli.
  • 23 – dedykowana do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu, na przykład kuchni czy klatki schodowej.

Klasy użyteczności paneli winylowych  – Obszar użytku komercyjnego

W obiektach użytku publicznego, hotelach czy biurach wytrzymałość paneli ma ogromne znaczenie. Klasy użyteczności dla obszaru użytku komercyjnego to:

  • 31 – dla pomieszczeń o umiarkowanym natężeniu ruchu – na przykład małe biura czy pokoje hotelowe.
  • 32 – do miejsc o normalnej intensywności użytkowania, takich jak hole, przedszkola.
  • 33/34 – do powierzchni o dużej intensywności użytkowania, takich jak centra handlowe, korytarze, biurowce, sale lekcyjne.

Układanie paneli winylowych

Podłoże pod panele musi być czyste i równe, aby zapewnić najbardziej optymalne efekty montażu. W zależności od rodzaju wybranych paneli, postępowanie jest nieco inne. Panele winylowe na klej układa się bezpośrednio na już istniejącym podłożu. Warstwa kleju nie powinna być zbyt gruba i zbyt cienka. Z kolei decydując się na panele winylowe na klik, gdzie poszczególne elementy łączy się na pióro i wpust, należy zastosować podkład.

Klej do paneli winylowych

Warto wybrać klej, którego baza to dyspersja akrylowa, zapobiegająca wykruszaniu się. Są to produkty o bardzo wysokiej początkowej sile klejenia, zapewniające trwałość montażu.

Jaki podkład pod panele winylowe?

Wybór podkładu to niezwykle ważna kwestia, ponieważ chroni przed wilgocią i umożliwia panelom „pracowanie”, które pod wpływem nacisku, wilgoci czy temperatury mogą nieco zmieniać swoje położenie. W pomieszczeniach często uczęszczanych należy wybrać podkład o dużej wytrzymałości na obciążenia. Jeśli pod panelami znajduje się ogrzewanie podłogowe, podkład pod panele powinien charakteryzować się niskim oporem cieplnym, co spowoduje, że ogrzewanie będzie bardziej efektywne. Jeśli chcesz, żeby chodzenie po panelach było niemal bezgłośne, wybierz podkład wyciszający.

Czym ciąć panele winylowe?

Panele można ciąć nożem trapezowym. Jeśli posiadasz wyrzynarkę do drewna, sprawdzi się znakomicie. Na rynku są dostępne również specjalne gilotyny do cięcia paneli. Osoby bardziej wprawione w pracach manualnych, mogą wykorzystać szlifierkę kątową.

Montaż paneli winylowych na ścianie

Panele z winylu coraz częściej pojawiają się także na ścianach. Prezentują się często dużo lepiej niż tapety czy płytki, a to, że są bardzo cienkie powoduje, że warto zastosować je w niewielkich pomieszczeniach, aby dodatkowo go nie pomniejszać. Ponadto ocieplają i wyciszają wnętrze. Panele imitujące drewno zapewniają również większe poczucie przytulności, dlatego warto rozważyć to rozwiązanie w swoim domu.

Panele winylowe wady

Klejone panele mogą być trudne do usunięcia, dlatego należy to uwzględnić w swoich planach remontowych. Wymagają wyrównania powierzchni, ponieważ w innym razie ich montaż może okazać się krótkotrwały. Czy panele winylowe są szkodliwe? Dobrej jakości panele znanych producentów nie są szkodliwe. Jednak należy pamiętać, ze tanie panele winylowe bez certyfikatu mogą zawierać szkodliwe substancje.

Panele winylowe cena

Rozpiętość cenowa jest niezwykle ogromna. Najprostsze panele do mało użytkowanych pomieszczeń można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Panele podłogowe winylowe do pomieszczeń o dużej użyteczności mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Niektóre modele są objęte nawet kilkudziesięcioletnią gwarancją.

Panele z winylu mają wiele zalet, dlatego coraz częściej goszczą w naszych domach. Warto jednak zadbać o dobrej jakości panele z certyfikatem oraz wieloletnią gwarancją, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania oraz większą trwałość.

Chcesz zlecić montaż paneli winylowych specjaliście? Nasz pan złota rączka chętnie podejmie się tego zadania. Zarezerwuj termin już teraz i ciesz się najwyższą jakością usług od technikan.

Przeczytaj również:

Jak przemalować ciemną ścianę na jasny kolor?

Tapetowanie – praktyczne porady

Drobne naprawy remontowe – dlaczego warto je zlecić?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca