Marzysz o ciepłej kąpieli po ciężkim dniu, a okazuje się, że nie jest to możliwe, ponieważ piecyk gazowy nie grzeje wody? Jakie są najczęstsze przyczyny trudności z ogrzewaniem wody? Czy możesz usunąć problem samodzielnie? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Spis treści
Piecyk gazowy nie grzeje wody – przyczyny
Gdy piecyk gazowy nie grzeje wody, istnieje wiele powodów takiej sytuacji. Najczęstsze przyczyny to zakamienienie poszczególnych elementów, usterka jednego z podzespołów lub zapowietrzenie piecyka. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat!
Zabrudzona nagrzewnica
Gdy piecyk nie podgrzewa wody, powodem może być zabrudzona, a właściwie zakamieniona nagrzewnica. Nagromadzony przez lata osad kamienny utrudnia prawidłową pracę podgrzewacza, dlatego należy się go pozbyć. W tym celu wymontuj nagrzewnicę i wyczyść ją dokładnie pod silnym strumieniem wody.
Uszkodzony czujnik ciepłej wody
Niekiedy problem z podgrzewaniem wody wiąże się z usterką jednego z podzespołów, a mianowicie z uszkodzeniem czujnika ciepłej wody, który dokonuje nieprawidłowych odczytów i powoduje, że z kranu leci zimna woda. W tej sytuacji nie obędzie się bez wymiany czujnika ciepłej wody na nowy.
Zabrudzony filtr na zasilaniu
Jeśli Twój piecyk gazowy nie grzeje wody, warto przyjrzeć się filtrowi na zasilaniu zimnej wody. Jeśli lata świetności ma już za sobą, a do tego zbierają się na nim zanieczyszczenia, może występować problem z podgrzewaniem wody. Niekiedy wystarczy wyczyszczenie filtra, choć jeśli jest już stary, warto wymienić go na nowy.
Błąd przy regulacji piecyka
Zdarza się również, że piecyk gazowy nie grzeje wody w wyniku nieprawidłowej regulacji urządzenia. Brak odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi może doprowadzić do ulatniania się gazu, dlatego rekomendujemy zlecenie regulacji piecyka fachowcowi.
Zbyt małe ciśnienie wody
Niekiedy powodem trudności z podgrzewaniem nie jest sam piecyk, a zbyt niskie ciśnienie wody w jednym z pomieszczeń. Problem może pojawiać się na przykład tylko w łazience, gdy tymczasem w kuchni z kranu leci dobrze podgrzana woda. W tej sytuacji przyjrzyj się instalacji pod kątem osadów z kamienia, który może skutecznie utrudniać przepływ wody, gromadząc się na bateriach czy wężu prysznicowym .
Zapowietrzony piec gazowy
Gdy piecyk gazowy nie grzeje wody, być może doszło do jego zapowietrzenia. Objawem jest nie tylko zimna woda lecąca z kranów, ale również zbyt mocne ogrzewanie wody. Ponadto, gdy z instalacji grzewczej wydobywają się dziwne dźwięki przypominające stukanie lub bulgotanie, można być niemal pewnym, że to właśnie zapowietrzenie jest przyczyną problemów. Żeby odpowietrzyć instalację, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.
Piecyk gazowy nie grzeje – co możesz zrobić?
Nie zalecamy przeprowadzania żadnych prac przy piecyku, ponieważ wszelkie czynności wykonywane przy instalacjach gazowych niosą ze sobą ogromne ryzyko. Poniżej znajdziesz kroki, które możesz bezpiecznie przeprowadzić bez konieczności wzywania specjalisty.
Sprawdź ustawienia termostatu
Upewnij się, że termostat piecyka jest ustawiony na odpowiednią temperaturę. Czasami jego ustawienia są niewłaściwe, przez co woda nie osiąga pożądanej temperatury.
Upewnij się, że nie ma wycieków gazu
Jeśli podejrzewasz, że z zaworu lub rury przy piecyku ulatnia się gaz, możesz to szybko sprawdzić, korzystając z roztworu z mydła lub szamponu. Połącz odrobinę produktu z wodą i nałóż mieszankę na podejrzane miejsce. Jeśli roztwór zaczyna się pienić i pojawiają się bąbelki, z pewnością wycieka gaz i należy jak najszybciej wezwać pogotowie gazowe oraz wywietrzyć pomieszczenie.
Piecyk gazowy nie grzeje wody – do kogo się zgłosić?
Jeżeli Twój piecyk gazowy nie grzeje wody, a sprawdziłeś już możliwe przyczyny, nie czekaj i skontaktuj się z fachowcem. Zdarzają się usterki, które mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia podgrzewacza, a brak ciepłej wody w kranach to duży dyskomfort dla domowników. Niektóre awarie związane z instalacją usunie hydraulik, do innych usterek pieca warto wezwać fachowca specjalizującego się w ich serwisie, tak, aby mieć pewność, że urządzenie zostanie naprawione sprawnie, dokładnie i trwale.