Migające żarówki – Jak radzić sobie z awariami oświetlenia?

migające żarówki

Pojawiające się znienacka przygasanie i migotanie światła w domu może powodować lekki niepokój. Nie wiemy przecież, czy za migotanie odpowiada uszkodzona żarówka lub Led, czy kryje się za tym poważniejsza awaria instalacji elektrycznej. Czy migające żarówki to coś, czym powinniśmy się martwić? Lwią część problemów ze światłami możemy wyeliminować samodzielnie. Zastanawiające jest natomiast częste pojawienie się migania lub mrugania światła po włączeniu. Pominięcie tego problemu może prowadzić do pogłębienia się awarii instalacji, a w dalszej przyszłości, obniżenia poziomu bezpieczeństwa domowej sieci, a nawet pożaru. Dowiedz się, dlaczego światła w Twoim pokoju migają.

Migające żarówki — czy jest się czego bać?

Najczęstszą przyczyną mrugających świateł w mieszkaniu jest, najzwyczajniej w świecie, słabe złącze na zasilaniu. Sprawdź dokładnie stan swojej domowej instalacji, mając na uwadze, że punkt słabego styku będzie wydzielał ciepło. Szybka diagnoza instalacji, w formie poszukiwań opalonej izolacji lub zardzewiałych śrub, pozwoli na wyeliminowanie jednej z przyczyn nieprawidłowego działania świateł. Ponadto, przyjrzyj się podłączeniu przewodu zerowego w skrzynce z bezpiecznikami. Migające żarówki to często wynik nieprawidłowego i niestabilnie podłączonego przewodu zerowego, który nagrzewa się do nienaturalnych temperatur.

Póki jesteśmy przy przewodach — postaraj się zdiagnozować stan podłączenia przewodu fazowego. W Twoim mieszkaniu lub domu zainstalowane zostały prawdopodobnie dwa obwody główne — jeden do oświetlenia i drugi tzw. obwód siły. Przetestuj ich podłączenia, sprawdzając przy okazji przewody w puszcze łączeniowej, znajdującej się za skrzynką z bezpiecznikami.

Czy nieprawidłowo wykonana instalacja ma wpływ na działanie świateł?

Stan instalacji elektrycznej nie jest może pierwszym, o czym myślimy w przypadku występiania problemów ze światłami w pokoju, ale z całą pewnością powinno być. Nieodpowiedzialnie poprowadzone przewody lub brak odpowiedniej izolacji i migające żarówki naprawdę często idą ze sobą w parze. Jeśli mruganie świateł w pokoju się powtarza, być może przyczyną całego zamieszania jest:

  • Nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna
    Osoby mieszkające w blokach mieszkalnych powinny zapytać sąsiadów, czy u nich również pojawił się ostatnio podobny kłopot. Przyczyną migających LED-ów lub żarówek może być zbyt mały przekrój przewodów instalacji oraz nieodpowiednio poprowadzone połączenia instalacji, które mogą być zbyt długie lub za krótkie.
  • Przeciążenie sieci
    Jeśli znane Ci są kłopoty z wyskakującymi bezpiecznikami, prawdopodobnie kojarzysz pojęcie przeciążenia sieci. Migające żarówki to, zaraz obok wyskakujących korków, bardzo częste objawy przeciążenia sieci. Sprawdź, czy w ostatnim czasie nie podłączyłeś do sieci elektrycznej większej ilości urządzeń oraz odłącz najbardziej zasobożerny sprzęt w mieszkaniu. Wyeliminowanie nagłych skoków napięcia prawdopodobnie zakończy kłopoty z migającymi światłami.
  • Przebicie i falujące napięcie na zasilaniu
    Odnowienie instalacji lub wymiana głównych przewodów może być niezwykle pomocne podczas walki z migającymi żarówkami. Sprawdź, czy przewody instalacji mają przebicie i w razie potrzeby — wymień je. Ponadto, użyj miernika napięcia, aby zmierzyć stabilność napięcia na zasilaniu. Niestabilne napięcie zgłoś dostawcy energii, który najprawdopodobniej zajmie się tym krótko po zgłoszeniu problemu.

Migające żarówki — sprawdź stan bezpieczników

Skoro wyeliminowaliśmy już prawdopodobieństwo wystąpienia awarii instalacji elektrycznej, skupmy się na stanie domowych bezpieczników. Przepalone lub źle dobrane bezpieczniki topikowe często przepalają się mimo braku wyraźnego przeciążenia. Główki bezpieczników pękają, a następnie nie dostarczają odpowiedniego docisku. Migające żarówki mogą być objawem uszkodzenia bezpiecznika. Sprawdź, czy w skrzynce bezpiecznikowej wyczuwasz nadmierne ciepło, czyli jeden ze wskaźników uszkodzenia bezpieczników. Założenie zabezpieczenia instalacji o nieprawidłowych parametrach również powoduje zakłócenia w pracy instalacji. W takim wypadku, jednym rozwiązaniem problemu będzie wymiana bezpieczników pod okiem profesjonalnego elektryka.

Co robić, gdy światło miga po włączeniu?

Migające żarówki to nie problem, którym musielibyśmy się nadmiernie stresować. Większość przyczyn migania światła sprowadza się do lekkich nieprawidłowości w działaniu instalacji elektrycznej lub skrzynki bezpiecznikowej. Diagnozę problemu możesz przeprowadzić sam, szukając nienaturalnych źródeł ciepła przy przewodach instalacji lub przy bezpiecznikach. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie szukać przyczyn migotania światła, jak najbardziej mogą zgłaszać ten kłopot elektrykowi. Odpowiedni fachowiec sprawdzi stan instalacji oraz poziom jej bezpieczeństwa, a także w krótkim czasie zlokalizuje przyczynę migających żarówek.