Łazienka w stylu… – Jak urządzić łazienkę?

łazienka w stylu

Wybranie odpowiadającej naszym wymaganiom stylistyki łazienki to niezwykle trudne zadanie. Minimalizm i odcienie bieli lub krzykliwe kolory i złote wykończenie będzie towarzyszyć nam nawet kilka razy dziennie. Zapoznaj się z popularnymi aranżacjami łazienek, a może znajdziesz tu coś dla siebie…

Łazienka w stylu skandynawskim

Na pierwszy ogień idzie oczywiście klasyczna łazienka w stylu skandynawskim. W tego typu łazienkach nie znajdziemy krzykliwych kolorów i niestonowanych barw. Znacząco mniejsza ilość światła dziennego zmusiła mieszkańców Skandynawii do zaadaptowania się do wymagających warunków, również w kwestii aranżacji łazienki. Łazienka w stylu skandynawskim to przede wszystkim stonowane barwy i wykończenie z drewna lub elementów imitujących drewno. Łazienki z dalekiej północy charakteryzują się jasnymi kolorami, takimi jak:

  • Biel
  • Różne odcienie szarości
  • Delikatne wariacje beżu
  • Brąz

Jasne barwy to idealny wybór dla właścicieli małych łazienek, ponieważ nie od dzisiaj wiadomo, że znacznie powiększają optycznie całe pomieszczenie. Kolejną cechą charakterystyczną łazienek w stylu skandynawskim jest oczywiście zastosowanie naturalnych materiałów. Minimalistyczna estetyka drewna nie tylko cieszy oko, ale sprawia również, że łazienka wydaje się bardziej przytulna. Wyjątkowo proste, a nawet kubistyczne, formy armatury nadają łazience funkcjonalności i ułatwiają utrzymywanie w niej porządku. Z pewnością nie raz przeszła Ci przez myśl łazienka w stylu hygge. To duńskie słowo oznaczające komfort i wewnętrzny spokój znajduje swoje zastosowanie również podczas aranżacji łazienki. Aby w pełni korzystać ze skandynawskiego pojęcia równowagi, pomyśl nad udekorowaniem pomieszczenia drobnymi roślinkami doniczkowymi oraz wyposaż się w mydelniczki, wieszaki na ręczniki i półki, które imitują elementy naszego środowiska — kamienie lub drewno. Skandynawski wystrój łazienki to świetne wyjście dla osób ceniących sobie porządek i minimalizm.

Przykład łazienki w stylu skandynawskim

Jak urządzić łazienkę w stylu glamour?

Uchwycenie stylistyki glamour w łazience wydaje się trudnym zadaniem. Przepych, złote barwy i absolutny maksymalizm formy bardzo łatwo przekombinować. Łazienka w stylu glamour powinna zachwycać swoim wyrafinowaniem i efektywnością. Zastosowanie perłowego koloru na płytkach nada łazience bogaty wyraz, jednocześnie nie powodując bólu głowy. Wiele łazienek glamour wykorzystuje akcenty miedziane. Wykończenie w tym kolorze sprawdza się idealnie w formie lekkich akcentów na listwach ściennych i akcesoriach łazienkowych.

Osoby pragnące wzbudzić zazdrość odwiedzających ich gości, mogą zastanowić się nad płytkami ściennymi imitującymi marmur. Marmurowe płytki w łazience wypadną świetnie w akompaniamencie złotych listw ściennych lub wykończenia nawiązującego do, raczej zimnego w odbiorze, betonu, lub kamienia. Całość aranżacji z pewnością dopełnia odpowiednie oświetlenie. Łazienki w stylu glamour wypadają nieziemsko w połączeniu z żółtawym lub białym światłem, zwłaszcza w przypadku dużej ilości luster i odbijających światło listw ściennych.

Łazienka w stylu loft

Łazienki w stylu loft to w znacznej mierze rozwiązanie dyktowane warunkami ulokowania samego pomieszczenia. Łazienki zaaranżowane w lofcie charakteryzują się minimalistycznym wykończeniem i indywidualnymi akcentami. W loftowy styl łazienki wpasowują się typowo przemysłowe, surowe materiały, takie jak:

  • Widoczne cegły
  • Nieotynkowane lub celowo podrapane ściany
  • Beton architektoniczny.

Loftowa stylistka barw to przede wszystkim odcienie bieli, szarości i czerni. Czymś, co wyróżnia łazienki w stylu loft od innych aranżacji, to ulokowanie instalacji hydraulicznych w widocznym miejscu. Wszelkie kable i rury, poprowadzone po nieotynkowanej ścianie lub na gołych cegłach, dodadzą łazience odrębnego stylu i charakteru. Podłogi w łazienkach loftowych wyposażamy w odporne na wilgoć drewno, które zawalczy z chłodnym wystrojem reszty pomieszczenia. Nieprzekombinowana geometria armatury i akcesoriów łazienkowych oraz utrzymanie ich w ciemnych tonach zapewni łazience industrialny klimat i idealną funkcjonalność.

Łazienka w stylu loft
Przykład łazienki w stylu loft

Łazienka w stylu retro

Styl retro to w gruncie rzeczy inspirowanie się przeszłością. Łazienka w stylu retro odznacza się swoją elegancją oraz wyjątkowo domowym klimatem. Pomieszczenia stylizowane na retro wypełnione są różnymi dodatkami, które nierzadko nawiązują do wzornictwa barokowego oraz stylu lat 60. Najczęściej używaną bazą kolorystyczną dla łazienek w stylu vintage jest jasna paleta barw. Łazienki retro w znacznej większości wykańczamy na biało, turkusowo, różowo lub beżowo. Jasne akcenty na listwach ściennych lub akcesoriach łazienkowych dodadzą pomieszczeniu pastelowej i typowej dla baroku estetyki.

Niewątpliwą zaletą łazienek w stylu retro jest kipiąca z nich odprężająca atmosfera. Zamontowanie w łazience wanny wolnostojącej całkowicie zmieni charakter całej aranżacji. Wanny wyposażone w srebrne lub złote nogi będą pasować do stylu vintage tak samo dobrze, a nawet lepiej, niż nieco nowocześniejsze elementy. Ponadto, łazienki w stylu retro lubią się z białą ceramiką i nawiązującymi do XX wieku umywalkami wiszącymi. Baterie wykonane z matowych metali lub miedzi nadadzą pomieszczeniu nieco nowoczesnego zabarwienia, co w wystarczającym stopniu odróżni je od zabudowań z poprzedniego stulecia.

Łazienka w stylu retro
Przykład nowoczesnej łazienki w stylu retro

Aranżacja łazienki to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Jest to pomieszczenie, z którego będziemy korzystać co najmniej kilka razy dziennie, dlatego zależy nam, aby jak najbardziej odpowiadała naszym wymaganiom. Jeśli masz już za sobą remont łazienki, ale nadal czeka Cię aranżowanie kuchni, zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem o tym, jak urządzić kuchnię swoich marzeń.