Gorące boki lodówki – Czy to normalne?

gorące boki lodówki

Lodówki to urządzenia, które w świadomości każdego człowieka figurują jako urządzenia zimne, służące wszak do chłodzenia naszej żywności oraz wszelkich napojów gazowanych. Zdarza się jednak, że oprzemy się przypadkiem o chłodziarkę i poczujemy gorące boki lodówki, które natychmiastowo wydają się nam dziwne i nienaturalne. Czy zbyt wysoka temperatura w lodówce może powodować nagrzewanie się boków lodówki? Czy gorące boki lodówki to coś, czym powinniśmy się martwić? Jak rozpoznać, że lodówka jest zbyt ciepła?

Jak rozpoznać zbyt ciepłą lodówkę?

Rozgrzewającą się do nienaturalnych temperatur lodówkę najszybciej rozpoznamy oczywiście przy pomocy pary oczu, uszu oraz nosa. Jeśli zauważyłeś, że kostka masła z chłodziarki jest roztopiona, albo puszka, którą dopiero co schowałeś, w ogóle się nie schłodziła — najprawdopodobniej temperatura w lodówce jest zbyt wysoka. Pamiętaj, że jedzenie przechowywane w ciepłej lodówce bardzo szybko rozpocznie procesy gnilne, co skończy się koniecznością wyrzucenia, a co za tym idzie, zmarnowania żywności.

Sprawdź, czy gorące boki lodówki nie są skutkiem podniesienia się temperatury we wnętrzu chłodziarki. Optymalna temperatura w komorze chłodziarki to ok. 7°C, przy czym poziom ciepła we wnętrzu urządzenia zmierzysz zwykłym termometrem, włożonym do szklanki wody w lodówce. Pamiętaj natomiast, że wiele nowoczesnych lodówek sygnalizuje problemy z temperaturą za pomocą specjalnych alarmów lub kodów błędów na wyświetlaczu. Listę kodów błędów oraz znaczenie sygnałów alarmowych znajdziesz w instrukcji dołączonej przez producenta do lodówki.

Gorące boki lodówki — Jak ograniczać nagrzewanie się chłodziarki?

Nieważne, czy jesteśmy właścicielami starej lodówki, czy nowoczesnej chłodziarko-zamrażarki, każdemu urządzeniu należy zapewnić odpowiednie warunki wentylacji. Urządzenia chłodzące wymagają co najmniej 5-centymetrowego odstępu od ściany, zarówno z lewej, jak i prawej strony. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu urządzenia, gorące boki lodówki dużo szybciej się schłodzą. Ponadto, spróbuj pozostawić u góry 10-centymetrowy odstęp, a także przypilnuj, aby w pobliżu lodówki nie stał piekarnik, kuchenka lub kaloryfer. 

Niestosowanie się do zasad, dotyczących odstępu lodówki od ścian i innych urządzeń, może skutkować uszkodzeniem kompresora. Zwiększy to poziom głośności lodówki oraz spowoduje wahania temperatur. Czy brak odpowiedniej odległości od ścian odpowiada również za ciepłe boki lodówki? Właściwie… to nie. W rzeczywistości, jeśli chodzi o gorące boki lodówki, powinniśmy kierować się trzema zasadami:

  1. Nie przejmuj się gorącymi bokami urządzenia, zwłaszcza jeżeli jest nowe. Lodówka musi dostosować się do warunków Twojego mieszkania, dlatego daj jej na to nieco czasu.
  2. Nie podgrzewaj lodówki innymi urządzeniami. Chłodziarko-zamrażarkę trzymaj z daleko od zewnętrznych źródeł ciepła (np. piekarnika lub kaloryfera), a gorące boki lodówki nigdy nie sprawią Ci kłopotu.
  3. Pamiętaj, że głośność urządzenia związana jest z temperaturą w pomieszczeniu. Im cieplejsze mieszkanie, tym głośniejsza praca lodówki.

Dlaczego lodówka jest ciepła? – częste przyczyny

Po pierwsze, pamiętaj, aby drzwiczki lodówki pozostawały zamknięte. Niedomykanie drzwiczek chłodziarki oraz kiepski stan uszczelek drzwi powodują napływanie ciepłych mas powietrza do wnętrza komory chłodziarki. Spróbuj wyczyścić uszczelkę odpowiednim detergentem, a w przypadku jej uszkodzenia — wymień uszczelkę na nową. Uszkodzony lub zamarznięty na kość czujnik temperatury zacznie sygnalizować problemy z utrzymywaniem odpowiedniej temperatury. Podobnie będzie w przypadku uszkodzenia termostatu, które to z reguły objawia się wyższą temperaturą w komorze chłodziarki oraz brakiem charakterystycznego kliknięcia podczas ustawiania pokrętła.

Pisaliśmy już oczywiście o zbawiennym wpływie odstępów między lodówką a ścianą, ale nadal niewiele osób pamięta o regularnym czyszczeniu tylnej części lodówki. Delikatnie usuń drobinki kurzu z tylnej ściany lodówki, przy okazji sprawdzając, czy lodówka nie przecieka. Jeśli Twoja lodówka nie posiada systemu No-Frost, pamiętaj również o regularnym rozmrażaniu urządzenia.