Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań po praniu?

jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań, jak usunąc zapach stęchlizny z ubrań, jak usunąć przykry zapach z ubrań

Czasami zdarza się, że świeżo po praniu ubrania brzydko pachną stęchlizną. Co jest najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy? Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań po praniu? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i poznaj skuteczne sposoby! Od tej pory twoje ubrania będą pachnieć świeżością!

Dlaczego ubrania mają nieprzyjemny zapach stęchlizny?

Najczęściej przyczyną problemu jest brudna pralka. Gromadzący się osad z mydlin, włosów i kamienia, będący świetną pożywką dla bakterii wydziela nieprzyjemny zapach, który pozostaje na odzieży po praniu. Inną przyczyną może być składowanie ubrań w koszu na pranie, które są wilgotne lub mokre – np. przepocone skarpety czy mokre ręczniki po kąpieli. Powodem przykrego zapachu są namnażające się bakterie, dlatego przed wrzuceniem ubrań czy ręczników do kosza, należy pamiętać o ich uprzednim wysuszeniu. Nawet najlepsze proszki i płyny do płukania nie okażą się skuteczne, jeśli będziesz suszyć odzież w wilgotnym pomieszczeniu. Dłuższy czas schnięcia tkanin również sprzyja rozwojowi bakterii i charakterystycznemu zapachowi stęchlizny. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań po praniu, jeśli nie mamy dostępu do suszarni lub suszarki do ubrań? Postaraj się suszyć ubrania na balkonie w ciepłe i słoneczne dni lub susząc ubrania przy kaloryferze.

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrania? Zamrażanie

Jeśli Twoje ubrania brzydko pachną po praniu, jest na to sposób! Umieść odzież w woreczku foliowym i włóż na kilka godzin do zamrażarki. Niska temperatura zabije bakterie, a ubranie przestanie pachnieć stęchlizną. Jest to bezpieczna metoda, która nie uszkadza materiału.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań po praniu? Prasowanie i para wodna

W poprzednim triku wykorzystywaliśmy niską temperaturę. Bakterie zabije również bardzo wysoka temperatura. Wystarczy przejechać po materiale kilka razy żelazkiem. Oczywiście ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku grubszych materiałów, informacje na temat prasowania znajdziesz na metce. Delikatniejszą opcją, nadającą się do niemal wszystkich tkanin jest para wodna z parownicy lub żelazka parowego.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z ubrań? Wykorzystaj olejek sosnowy

Olejek sosnowy ma bardzo przyjemny zapach, zwykle stosuje się go do inhalacji górnych dróg oddechowych oraz wykazuje właściwości bakteriobójcze. Dlatego jest idealnym środkiem w walce z zapachem stęchlizny na ubraniach, wywołanej przez bakterie. Wypierz brzydko pachnącą odzież w proszku do prania z kilkoma kroplami olejku sosnowego, a problem zniknie.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań po praniu?

Oczywiście powyższe metody to środki doraźne, gdy zależy nam na odzyskaniu świeżości odzieży. Unikaj między innymi wkładania wilgotnej odzieży do szafek. Zwróć uwagę na to, aby odzież zdejmowana z suszarki była zupełnie sucha. Wilgoć sprawi, że po włożeniu ubrania do szafy lub złożeniu go w kostkę, bakterie będą miały idealne warunki do rozwoju i odzież będzie brzydko pachnieć. Ponadto rozwieszaj ubrania bezpośrednio po praniu, nigdy nie zostawiaj odzieży w pralce na kilka godzin. Brak świeżego powietrza i duża wilgoć powodują, że ubrania będą śmierdzieć stęchlizną.

Pamiętaj, że brzydki zapach ubrań to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Bakterie mogą podrażniać skórę, powodować alergie oraz różne choroby dermatologiczne. Już wiesz, jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań, dlatego wypróbuj powyższych pomysłów od razu, dbając nie tylko o przyjemny zapach ubrań, ale również o własne zdrowie!

Twoja pralka nie działa jak należy? Wybierz usługę – naprawa pralek, a nasz serwis AGD być może pojawi się u Ciebie jeszcze dziś. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie napraw, dlatego bez trudu zdiagnozujemy przyczynę problemu i sprawnie usuniemy awarię.

Przeczytaj również:

Przeładowanie pralki – czym grozi?

Plamy na ubraniu po praniu – jak usunąć?

Pralka zafarbowała ubranie – co zrobić?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca