Plamy na ubraniu po praniu – Czy można coś z tym zrobić?

plamy na ubraniu po praniu

Czy jest coś gorszego od sytuacji, gdy plamy na ubraniu po praniu niszczą nasze wrażenia z nowej pralki? Zdarza się, że pralka nie wypierze ubrań całkowicie prawidłowo, ale nie martw się to stosunkowo często. Dlaczego pralka zostawia plamy? Czy możesz coś z tym zrobić? Zapoznaj się z naszym najnowszym artykułem!

Oprócz problemów z plamami na ubraniach, zauważyłeś, że ostatnia Twoja pralka skrzypi? Dowiedz się, co zrobić, gdy drzwi pralki skrzypią!

Plamy na ubraniu po praniu – Jak się ich pozbyć?

Przyczyn przez które ubrania wychodzą z pralki poplamione jest naprawdę sporo. Smar i mikroplastik to substancje mocno wiążące, z którymi nie radzą sobie nawet najsilniejsze wybielacze. Ponadto, silne środki chemiczne nie są najlepszym pomysłem w przypadku prania delikatnych tkanin np. jedwabiu. Czy istnieje domowy sposób na plamy na ubraniu po praniu? Okazuje się, że tak! Co możesz zrobić?

  • Wyposaż się w ok. 80 gramów kwasu szczawiowego oraz miskę.
  • Zagotuj wodę do temperatury, a następnie sporządź roztwór z kwasem szczawiowym.
  • Włóż ubrania do miski i odczekaj ok. pół godziny.
  • Gdy ubrania wymoczą się w mieszaninie, włóż ubrania do prali, a następnie puść cykl prania ustawiony na najwyższą temperaturę.
  • Plamy na ubraniu po praniu powinny odpuścić, jeśli jednak tak się nie, być może zostaną z Tobą już na zawsze.

Dlaczego pralka brudzi ubrania?

Najczęstszą przyczyną niedokładnego prania, zwłaszcza w nowych pralkach. jest błędny program prania. Zbyt mała ilość proszku do prania lub zbyt niska temperatura sprawiają, że plamy nie mają prawa zniknąć. Inną, nieco rzadszą przyczyną plam na ubraniach po praniu są różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Gumowy fartuch pralki, czyli uszczelka znajdująca się na bębnie urządzenia, z biegiem czasu zbiera naprawdę sporo zanieczyszczeń, które następnie przedostają się na ubrania.

Plamy na ubraniu po praniu – Pamiętaj o kamieniu!

Nie należy również zapominać o regularnym odkamienianiu pralki. Ubrania mogą zabrudzić się kamieniem znajdującym się w bębnie pralki, wężykach lub rurkach. Odkamienianie pralki nie jest trudnym procesem, a do wszystkiego możesz użyć zarówno specjalnych środków chemicznych, jak i domowych sposobów. Najlepszym domowym sposobem na kamień w pralce jest oczywiście znana wszystkim mieszanka sody oczyszczonej i octu.

Jakie zanieczyszczenia w pralce brudzą ubrania?

Wrogów czystych ubrań jest natomiast o wiele więcej. Jeśli ubranie puści podczas prania trochę barwnika, do wody uwalniają się związki poli, zwane inaczej mikroplastikiem. Mikroplastik przenika przez strukturę ubrań i daje o sobie znać w formie małych, brązowych plamek. Aby uniknąć przykrych konsekwencji puszczanai barwników, zawsze dostosowuj program pralki do ubrań, które zamierzasz prać/

Oprócz tego, plamy na ubraniu po praniu mogą być skutkiem zużycia uszczelniacza przy łożyskach lub bębnie. Smar, który zwykle służy do optymalizowania pracy tych elementów, przedostaje się do bębna pralki, a następnie na nasze ubrania. W takim wypadku, konieczna okaże się wymiana uszczelniacza u specjalisty od naprawy pralek.