Zimny kaloryfer to popularna usterka grzejnika, która niezawsze oznacza poważniejsze problemy z domową instalcją centralnego ogrzewania. Grzejnik zimny na dole to częto skutek zabrudzonego kaloryfera lub błędnego montażu. Dowiedz się, czy zimny dół grzejnika to dostateczny powód, by wzywać specjalistę od naprawy grzejników! Dlaczego kaloryfer jest zimny na dole?
- Celowe ograniczenie dopływu ciepłej wody.
- Awaria instalacji centralnego ogrzewania w domu.
- Usterka pompy lub zabrudzenie filtra.
- Zapowietrzony grzejnik.
Już wiesz, że problem z kaloryferem jest skutkiem zapowietrzenia? Przeczytaj nasz artykuł o odpowietrzaniu kaloryferów!
Spis treści
Grzejnik zimny na dole – Kiedy powinieneś się bać?
Nie każdy wie, że nawet prawidłowo działającym grzejnikom zdarza się pracować z częściowym wyziębieniem. Częściwowo zimny kaloryfer nie jest powodem do zmartwień, zwłaszcza, gdy jesteśmy mieszkańcami bloków lub domów wielorodzinnych. Nie wiesz, dlaczego kaloryfer jest zimny na dole? Oto najczętsze przyczyny, które nie oznaczają awarii:
- Ograniczenie przepływu ciepłej wody
Warto pamiętać, iż ogrzewanie w blokach i wysokich budynkach jest całkowicie zależne od administracji lub innego organu zarządzającego. Zdarza się, że grzejniki nie rozpoczynają pełnej pracy już na początku sezonu grzewczego, najczęściej ze względu na potencjalne oszczędności? Grzejnik zimny na dole? Wystosuj pytanie do administracji budynku, dotyczące daty zdjęcia ograniczeń w przepływie wody. - Kaloryfer z termostatyczną głowicą
Niektóre grzejniki samodzielnie regulują dopływ ciepłej wody, bazując na temperaturze w ogrzewanym pomieszczeniu. Pozwala to na zoptymalizowanie pracy grzejnika, który nie musi pracować przez cały czas. Zawory kaloryfera są zamykane bądź otwierane w zależności od temperatury na zewnętrz. Ograniczenie przepływu wody może sprawiać, że kaloryfer staje się zimny. Czy grzejnik zimny na dole to zawsze awaria? Jak widać – nie.
Kaloryfer jest zimny na dole – Najczętsze przyczyny
Zanim udamy się po pomoc wykwalifikowanego fachowca, spójrzmy na możliwe przyczyny zimnego grzejnika. Skoro wiemy już, że dopływ wody nie jest celowo ograniczony, czy to przez spółdzielnie, czy to przez głowicę kaloryfera – sprawdź, czy grzejnik jest ustawiony na maksymalną wartość grzania. Zdarza się, że mimo dobrych chęci, zapominamy o odkręceniu kaloryfera na „piątkę”. Jeśli kaloryfer działa na pełnej mocy, a grzejnik zimny na dole nie daje Ci wypocząć w spokoju, zwróć uwagę, czy problem nie leży w:
- Nieprawidłowym montażu grzejnika,
- Problem z dopływem wody do instalacji grzewczej,
- Uszkodzonej pompie wodnej,
- Brudnym filtrze.
Warto pamiętać, że nie zawsze grzejnik zimny na dole oznacza poważną awarię kaloryfera. Wiele w wyżej wymienionych czynników dysfunkcji jesteś w stanie usunąć całkowicie sam.
Kaloryfer jest zimny? – Woda z instalacji nie dopływa do grzejnika
Jeśli podejrzewasz, że problem z grzejnikiem w Twoim domu może być skutkiem poważniejszego kłopotu z dostępem do wody w instalacji co, skontaktuj się z odpowiednim specjalistą. Fachowiec od instalacji centralnego ogrzewania przeprowadzi Cię przez proces oględzin instalacji i zaproponuje potencjalne naprawy lub remont. Pamiętaj, że zimny kaloryfer to nie jedyny skutek wadliwej instalacji co, a z biegem czasu pojawią się jeszcze gorsze następwstwa.
Grzejnik zimny na dole – Kiedy zwrócić się do fachowca?
Jeśli mamy być całkowicie szczerzy, wszelkie prace przy instalacjach centralnego ogrzewania warto składać na ręcę fachowców, np. hydraulik warszawa. Niezależnie od tego, czy kaloryfer nie działa, czy jest zimny na dole – oko specjalisty dostrzeże przyczynę awarii już podczas pierwszej wizyty. Zwlekanie z naprawą lub modernizacją instalacji co w domu może prowadzić do spadku efektywności systemu grzewczego, a w następnie – wzrostu miesięcznych rachunków za ogrzewanie. W wielu sytuacjach okazuje się, że zamówienie fachowca jest najlepszą inwestycją w przyszłość.