Odpowietrzanie kaloryferów – Jak usunąć powietrze z instalacji co?

odpowietrzanie kaloryferów

Zapowietrzone grzejniki to problem, o którym przypominamy sobie cyklicznie co rok, dokładniej w okolicy rozpoczęcia się sezonu grzewczego. Na dworze robi się zimno i nieprzyjemnie, więc naprawdę dobrze jest wrócić do rozgrzanego, przytulnego mieszkania. Czasem jednak, zdarza się, że mieszkanie pozostaje… zimne. Zapowietrzone grzejniki sprawią, że mieszkanie nie rozgrzeje się, nawet pomimo największych starań. Czy odpowietrzanie kaloryferów na własną rękę jest możliwe? Jak usunąć powietrze z instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu? Zobacz, jak pozbyć się niechcianych pęcherzyków powietrza w rurach.

Odpowietrzanie kaloryferów — Kiedy zacząć się martwić?

Zapowietrzone grzejniki to tak naprawdę masa problemów. Nie dość, że cała instalacja traci na efektywności, to do tego całe mieszkanie ogarnia charakterystyczny dźwięk bulgotania i syczenia. Kiedy wracamy z całego dnia w pracy, ostatnie czego chcemy to wszechobecny gwizd, dobywający się z kaloryferów. Jak sprawdzić, czy grzejniki są zapowietrzone? Podejdź do jednego z podejrzanych kaloryferów i dotkinj ręką góry, a następnie dołu urządzenia. Przy sporym zapowietrzeniu dół kaloryfera będzie ciepły, natomiast góra pozostanie lodowato zimna.

Warto również zaznaczyć, że powietrze w grzejnikach nie szkodzi jedynie nam. Regularne odpowietrzanie kaloryferów chroni nas i naszą instalację c.o. przed poważniejszymi awariami niektórych elementów systemu. Powietrze w grzejnikach może powodować korozję, a jej produkty osadzają się w rurach i zaworach regulacyjnych, skutecznie utrudniając przepływ wody. Instalacje, które zostają poddane korozji przez dłuższy czas, szybko tracą swoje możliwości przepływowe, zamieniając się w swoisty zbiornik nieużywanej wody. Co więcej, instalacja pozostawiona na pastwę losu może zacząć pękać. Jeżeli rura w Twoim mieszkaniu w końcu nie wytrzymała, zobacz, co zrobić, gdy spotka nas pęknięta rura w ścianie.

Samodzielne odpowietrzanie kaloryferów — Jak do tego podejść?

Jeżeli planujesz usunąć pęcherzyki powietrza całkowicie samodzielnie, sprawdź, czy Twoje grzejniki zostały wyposażone w specjalne odpowietrzniki. Większość nowych kaloryferów posiada odpowietrzniki automatyczne, które znacząco ułatwiają cały proces. Zanim rozpoczniesz odpowietrzanie kaloryferów w domu, wykonaj kilka prostych kroków, aby zabezpieczyć się przed potencjalną katastrofą. Co zrobić, jeśli planujemy odpowietrzyć grzejniki?

  1. Sprawdź ciśnienie w instalacji c.o. w Twoim domu lub mieszkaniu. Wartość ciśnienia dla standardowego domu jednorodzinnego nie powinna przekraczać 1,2 atmosfery.
  2. Zanim na dobre rozpoczniesz odpowietrzanie kaloryferów w domu jednorodzinnym lub bloku, zwiększ ciśnienie do 1,4 atmosfery, delikatnie dopuszczając więcej wody do instalacji.
  3. Wyłącz kocioł i pompę obiegową instalacji centralnego ogrzewania. Zapowietrzone grzejniki gromadzą drobinki powietrza na samej górze, po wyłączeniu pompy dostęp do nich będzie znacznie ułatwiony.
  4. Przed rozpoczęciem odpowietrzania kaloryferów, zadbaj o to, aby grzejniki były prawidłowo zawieszone. Koniec grzejnika, przy którym zamontowany jest odpowietrznik powinien wisieć wyżej niż koniec z zaworem grzejnikowym.
  5. Jeśli podążałeś za powyższymi podpunktami, możesz rozpocząć odpowietrzanie kaloryferów żeberkowych oraz odpowietrzanie kaloryferów żeliwnych.

Odpowietrzanie kaloryferów w bloku

Jeśli mamy być całkowicie szczerzy, odpowietrzanie kaloryferów w bloku i odpowietrzanie grzejników w domu jednorodzinnym nie różni się od siebie w żaden znaczący sposób. Podstawa całego procesu jest niemalże identyczna, a jedyną różnicą są mniej istotne niuanse dotyczące m.in.: zalecanego ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Ile zajmuje odpowietrzenie grzejników? Proces odpowietrzania grzejników, wykonany poprawnie, nie powinien zająć Ci więcej niż kilka minut. Jest to o tyle pokrzepiające, że to właśnie kilka minut dzieli Cię od cieplejszego mieszkania i mniejszych comiesięcznych rachunków za ogrzewanie.

Odpowietrzanie grzejników w kilka minut – Jak to zrobić?

Jeśli skrupulatnie podążałeś za krokami zawartymi w drugim akapicie naszego artykuły – odpowietrzenie grzejników nie powinno sprawić Ci najmniejszego problemu. Pamiętaj jednak, że, gdy się człowiek cieszy, to się diabeł cieszy. Wszelkie czynności przy kaloryferach wykonuj powoli i z pełną rozwagą. Jak samodzielnie usunąć powietrze z grzejników?

  1. Poszukaj w swoim mieszkaniu specjalnego klucza, który będzie pasować do zaworu odpowietrznika. Większość kaloryferów posiada zawór odpowietrznika z boku lub z tyłu konstrukcji, a do otworzenia i zamknięcia zaworu potrzebujesz odpowiedniego klucza.
  2. Na zawór załóż ściereczkę, a następnie zaciśnij na nim klucz. Obracaj zawór w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. W ten sposób otworzysz zawór i rozpoczniesz właściwe odpowietrzanie kaloryferów.
  3. Jeśli usłyszysz charakterystyczny syk uciekającego powietrza — jesteś w domu. Zawór pozostaw otwarty do momentu, gdy woda nie zacznie uciekać z grzejnika.
  4. Zakręć zawór, obracając go kluczem zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie upewnij się, że jest mocno dokręcony. Włącz ponownie system ogrzewania i sprawdź, czy grzejniki działają prawidłowo i nie wydają dziwnych dźwięków.

Mamy nadzieję, że i Tobie udało się w końcu pokonać coroczny strach spowodowany nadchodzącym sezonem grzewczym. Jeżeli odpowietrzanie kaloryferów nie sprawiło Ci większych problemów, serdecznie Ci gratulujemy oraz życzymy powodzenia w dalszym majsterkowaniu!