Cieknąca bateria prysznicowa – Jak się zachować?

cieknąca bateria prysznicowa

Baterie prysznicowe są od siebie bardziej zróżnicowane niż większość nowoczesnych pralek lub lodówek W zależności od typu baterii, możemy wyróżnić nowoczesne słuchawki prysznicowe, baterie wannowe, zwykłe krany z kurkami czy proste deszczownice. Mimo ogromnej ilości produktów, baterie prysznicowe to nadal najbardziej eksploatowane urządzenie w łazience. Cieknąca bateria prysznicowa może skutecznie zepsuć nam długi, gorący prysznic. Czy samodzielna naprawa baterii jest możliwa? Co jest najczęstszą przyczyną przeciekającej baterii prysznicowej?

Jak wydłużyć żywotność baterii prysznicowej?

Nie od dzisiaj wiadomo, że nawet najdroższe urządzenia mogą się zepsuć. Nie inaczej jest w przypadku, gdy cieknąca bateria prysznicowa to nowoczesny element wystroju. W tym wypadku dużo zależy od sposobu eksploatacji baterii oraz jej generalnego zadbania. Baterie posiadające na końcach wylewek perlatory, warto czyścić co najmniej raz na kilka dni. Pozwoli to na usunięcie zabrudzeń oraz uniknięcie poważniejszego uszkodzenia baterii. Pamiętaj, że chromowanych części nie czyścimy środkami bogatymi w chlor, substancje żrące oraz wybielacze. Mogą one całkowicie zdewastować chromowane wykończenie.

Cieknąca bateria prysznicowa z termostatem to jednak znak, że na profilaktykę może być już nieco za późno. Samodzielna wymiana uszczelki baterii jest jak najbardziej możliwa, ale oszczędzanie na wątpliwej jakości materiałach skończy się koniecznością wymiany całego elementu. Wszelkie części zamienne powinny być wysokiej jakości, najlepiej prosto ze sklepu producenta baterii. Jest to jeden z najlepszych sposobów na przedłużenie żywotności baterii, który jednocześnie jest świetną okazją na zaoszczędzenie pieniędzy.

Cieknąca bateria prysznicowa to wina kamienia?

Kamień w łazience od zawsze skutecznie psuje nastrój Polaków. Substancje mineralne zawarte w wodzie, chociażby wapń, oraz mydła, szampony czy detergenty, sprawiają, że bateria prysznicowa w całości pokrywa się kamieniem. Czy jest to kwestia czysto estetyczna, czy może jednak kamień na baterii prysznicowej wpływa na jej działanie? Oczywiście, że tak. Zakamieniona bateria prysznicowa oznacza zatkanie otworów w główce słuchawki prysznicowej. Bateria w takim stanie prawdopodobnie zacznie przeciekać lub tryskać wodą w najmniej odpowiednim momencie.

Jeśli sądzisz, że cieknąca bateria prysznicowa w Twojej łazience może być efektem kamienia z twardej wody, pamiętaj o regularnym czyszczeniu. Spróbuj zastosować:

  • Środki odkamieniające armaturę łazienkową;
  • Sodę oczyszczoną;
  • Kwasek cytrynowy.

Czy cieknąca bateria prysznicowa jest do naprawienia?

Baterie w domach Polaków najczęściej sprowadzają się do baterii jednouchwytowych. Jest to najbardziej tradycyjny model baterii, które równie tradycyjnie ulegają awariom. Najczęstszą przyczyną awarii baterii jednouchwytowej jest oczywiście uszkodzenie uszczelki lub całkowita nieszczelność kranu. Czy naprawimy baterię prysznicową samodzielnie? W większości wypadków — tak. Przed podjęciem się próby samodzielnej naprawy, warto w pierwszej kolejności dokładnie dokręcić wszelkie elementy baterii. Jeśli działanie to nie przyniosło żadnych efektów, czas na narzędzia.

Przed przystąpieniem do faktycznej naprawy, przypilnuj, aby dopływ wody był odcięty. Cieknąca bateria prysznicowa może i jest uciążliwa, ale woda rozlewająca się ze zdemontowanej baterii nieco bardziej. Proces naprawy zacznij od zdemontowania uchwytu baterii. Następnie wykręć znajdująca się pod uchwytem rozetę, zrobisz to po prostu ręką. Pod rozetą baterii znajdziesz nakrętkę, którą należy odkręcić. Sprawdź, czy nie jest poluzowana, gdyż cieknąca bateria prysznicowa może być skutkiem jakichkolwiek luzów. Odkręć ostateczny element – głowicę baterii – i wymień ją na dokładnie taki sami model.