Jak urządzić kuchnię swoich marzeń?

jak urządzić kuchnię

Wykończenie kuchni to wyzwanie, przed którym prędzej czy później stanie każdy z nas. Pomieszczenie to powinno być oczywiście ładne i przykuwające wzrok gości, ale przede wszystkim — funkcjonalne. Jak urządzić kuchnię, która spełni wszystkie oczekiwania?

Dobrze zaprojektowana kuchnia to zwykle taka, która jest oparta na sprawdzonych rozwiązaniach. Głównym atutem świetnie urządzonej kuchni jest jej ogólna pojemność, czyli zdolność do pomieszczenia w niej wszelkich urządzeń AGD i całej zastawy. Jakby nie patrzeć, sama lodówka i piekarnik zajmują naprawdę dużo miejsca. Jeśliby doliczyć do tego zmywarkę oraz osobną płytę indukcyjną lub mikrofalówkę, robi się po prostu ciasno. Jak urządzić kuchnię w sposób, który pozwoli nam na całkowite wykorzystanie dostępnej przestrzeni? Czy znana Ci jest tzw. zasada trójkąta w kuchni oraz, czy wiesz jak dobrać rodzaj mebli do posiadanego sprzętu AGD? Aranżacja kuchni powinna być przede wszystkim przemyślana i przystępna dla każdego, więc dowiedz się, jak urządzić swoją wymarzoną kuchnię.

Jak urządzić kuchnię? – etap projektowania

Z pewnością najważniejszym etapem w budowie nowej kuchni jest pierwszy etap, czyli projekt. To właśnie podczas sporządzania planu nowego pomieszczenia mamy możliwość wypracowania układu, który będzie najbliższy naszemu ideałowi kuchni. Wiele osób decyduje się na gotowe projekty kuchni lub planuje generalne remonty po wcześniejszym wprowadzeniu się do nowego mieszkania. Etap projektowania kuchni jest kluczowy, jeśli zależy nam na pełnej wygodzie strefy gotowania. Nie bój się wprowadzać lekkich modyfikacji w pierwotnym planie, zwłaszcza, jeśli zmiana dodaje kuchni funkcjonalności. 

Pierwszy projekt kuchni – jakich błędów unikać?

Na samym początku, musisz zrozumieć, że nie ma jednego wzorca jak urządzić kuchnię, która zaspokoiłaby wymagania każdego domatora. To Ty musisz zdecydować, czy preferujesz otwartą kuchnię w formie salonu z aneksem kuchennym, czy zupełnie odciętą od świata strefę do przeznaczoną do gotowania potraw. Nie zapominaj również o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca na sprzęt AGD, m.in.:

  • lodówkę,
  • zmywarkę,
  • kuchenkę mikrofalową,
  • piekarnik,
  • kuchenkę gazową lub kuchenkę elektryczną.

Miłośnicy chomikowania z pewnością nie raz skorzystają na większej szafie na jedzenie lub niewielkiej spiżarce, a o liczbie półek, szafek wiszących i szaf stojących musisz zdecydować sam. W rzeczywistości jedyną odpowiedzią na pytanie: „Jak urządzić kuchnię” jest — po prostu po swojemu. Czerp inspiracje z własnego stylu życia i upodobań, a urządzenie kuchni w bloku lub urządzenie kuchni w kształcie litery L, nie będzie najmniejszym problemem.

Kuchnia w kształcie litery L
Przykład kuchni w kształcie litery L

Jak urządzić kuchnię według zasady trójkąta?

Profesjonalni projektanci kuchni bardzo często korzystają z tzw. zasady trójkąta, która w prosty sposób wyjaśnia jak urządzić kuchnię. Wierzchołki wspomnianego trójkąta to trzy podstawowe urządzenia, czyli zlewozmywak, kuchenka oraz lodówka. Boki łączące wierzchołki to najczęściej uczęszczane trasy, którymi posługujesz się, przygotowując dania. Uznaje się, że odległość między wierzchołkami nie powinna przekraczać 210 cm między kranem a lodówką i kuchenką oraz ok. 270-280 cm między kuchenką a lodówką. Budowa kuchni według zasady trójkąta ułatwia zoptymalizowanie czasu przyrządzania posiłków oraz sprawia, że całe pomieszczenie jest bardziej funkcjonalne.

Jak urządzić kuchnię z oknem? Jakiej długości blaty zastosować?

W przypadku kuchni z oknem warto pamiętać o dostępie do światła dziennego. Pozwoli Ci to zaoszczędzić na rachunku za prąd podczas gotowania za dnia, a także wydobędzie prawdziwe kolory blatów i szafek w pomieszczeniu. Oprócz tego, kuchnie, które mają na wyposażeniu okno, częściej służą jako miejsce spotkań lokatorów oraz gości. Okno ułatwi określenie pory dnia oraz pozytywnie wpłynie na nastrój podczas długiego gotowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku traktowania gotowania jako hobby.

Jeśli chodzi o długość blatów, ich łączna długość nie powinna przekraczać 200 cm, przy czym długość głównego blatu powinna wynieść co najmniej 70-80 cm. Jeżeli potrzebujesz dodatkowego miejsca na odstawienie garnków lub brudnych naczyń, zaopatrz się w dodatkowy blat o długości nieprzekraczającej 40 cm.