Hydrostat jest elementem zmywarki, to czujnik ciśnieniowy sterowania poziomem wody w tym urządzeniu. Element ten ma za zadanie regulować poziom oraz ciśnienie wody w komorze w której znajdują się naczynia. Jak więc rozpoznać uszkodzenie hydrostatu w zmywarce?
Zbyt wysoki poziom wody w komorze – tak najczęściej możemy rozpoznać uszkodzenie termoastatu. Zmywarka za często pobiera wodę, a następnie zaczyna ją wylewać. Jeżeli odpływ i elektrozawór są drożne to należy jak najszybciej wymienić hydrostat.
Brudne naczynia – uszkodzenie hydrostatu może powodować, że zmywarka pobiera zbyt mało wody, co powoduje, że naczynia nie są domy.
Zmywarka nie kończy programu – Kiedy zmywarka pracuję cały czas, mimo że naczynia są już czyste-świadczy to o nieprawidłowej pracy hydrostatu. Urządzenie pracuje w nieskończoność, ponieważ woda jest ciągle pobierana i dlatego zmywarka nie jest w stanie zakończyć cyklu i rozpocząć nowego. Jeżeli jednak w tym przypadku okażę się, że winny może być programator, naprawa będzie o wiele droższa.
Zmywarka na przemian pobiera i wylewa wodę – Uniemożliwia to prawidłowe funkcjonowanie zmywarki. Zmywarka pobiera zbyt dużą ilość wody, a następnie wypompowuję ją. Nie kończąc wybranego programu.
Wymiana hydrostatu
- Odłącz zmywarkę od sieci elektrycznej.
- Odepnij przewody od hydrostatu.
- Pociągnij hydrostat do góry.
- Odczep wężyk.
- Podłącz wężyk i przewody do hydrostatu i włóż nowy hydrstat w miejsce starego.
Na rynku dostępne są różne modele hydrostatów. Różnią się wymiarami, kształtem, rozmieszczeniem złączy itd. Aby prawidłowo dobrać hydrostat do konkretnej zmywarki, potrzebne są jej dane z tabliczki znamionowej.
Częstą przyczyną nieprawidłowej pracy hydrostatu jest zabrudzenie komory ciśnieniowej. Jeżeli przeczyszczenie komory ciśnieniowej lub wymiana hydrostatu sprawia nam problem, wezwijmy kogoś z doświadczeniem, który bez problemu sobie z tą naprawą/wymianą poradzi.