Wyposażenie AGD (i nie tylko) energooszczędnego domu

Przy wyborze wyposażenia do domu zazwyczaj kierujemy się wygodą funkcjonalnością i wyglądem. Czy wybierając sprzęt AGD zawsze pamiętamy o najważniejszym, czyli o energooszczędności? Jak wybierać energooszczędne sprzęty? Co to takiego energooszczędny dom? Czyli wszystko o wyposażeniu energooszczędnego domu.

Wyposażenie energooszczędnego domu

Wyposażenie AGD (i nie tylko) energooszczędnego domu
źródło: pixabay.com

Większość nowoczesnych sprzętów RTV AGD wyposażone jest w technologie, których zadaniem jest zmniejszanie poboru energii przez urządzenie. Na energooszczędność domu składają się nie tylko sprzęty AGD, ale także wiele innych aspektów. Producenci chcąc ułatwić nam zakup energooszczędnego sprzętu AGD, poprzez etykiety informując nas o klasie energetycznej, czy też technologiach w jakie sprzęt został wyposażony.  Kupując pralki, lodówki, zmywarki  oraz kuchenki bierzmy pod uwagę sprzęty, których klasa energetyczna jest równa, bądź wyższa A+ (Uwaga! Niedługo oznaczenia sprzętów AGD mając ulec zmianie, więcej tutaj). Nie tylko sprzęty AGD, ale także RTV mają oznaczenia, które określają ich energooszczędność. Odkurzacze, klimatyzatory oraz inne sprzęty także posiadają etykiety na których, znajdziemy informacje na temat efektywności energetycznej. W przypadku odkurzaczy znajdziemy klasy energetyczne, natomiast klimatyzatorów oprócz klas efektywności znajdziemy także informacje o rocznym zużyciu energii elektrycznej, sezonowej efektywności oraz poziomie emitowanego hałasu, zwróćmy więc na to uwagę kupując tego typu urządzenia. Kupując laptop bądź komputer, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na te z napisem EnergyStar, czy też ze znaczkiem czarnym/niebieskim. Takie oznaczenia informują nas o energooszczędności oraz efektywności sprzętów.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
Wyposażenie energooszczędnego domu
źródło: pixabay.com

Energooszczędny dom, co musisz o nim wiedzieć?

Oprócz energooszczędnych sprzętów AGD, nasze domy powinny spełniać wiele norm, dzięki, którym standardowy dom stanie się domem energooszczędnym. Ciągłe podwyżki cen energii oraz wzrost kosztów ogrzewania, powoduje, że coraz więcej osób zainteresowanych jest budową energooszczędnego domu.

Różnice między domem energooszczędnym a standardowym

  • Kosztują zaledwie 5-6% więcej od domów standardowych, a różnica z roku na rok maleje!
  • Pobierają 3-5 razy mniej energii do ogrzewania

Jak widzicie na energooszczędny dom składają się nie tylko sprzęty o wysokiej klasie energetycznej. Dajcie znać, czy macie w planach budowę energooszczędnego domu oraz jakie wyposażenie energooszczędnego domu według Was jest najważniejsze. 😉

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca