Czas na zmiany, czyli nowe oznakowania na sprzęcie AGD

Dotychczas chcąc dowiedzieć się na temat oznaczeń energetycznych, szukaliśmy plusów, za 3 lata na sprzętach AGD będziemy poszukiwać literek. Zobaczcie jak, zmienią się oznaczenia na pralkach i innych sprzętach AGD.

 

nowe oznakowania na sprzęcie AGD

źródło: pixabay.com

Nowe oznakowania na sprzęcie AGD

Zmiany mają nastąpić dopiero za kilka lat, ponieważ dopiero co zostały zatwierdzone przepisy dotyczące etykiet energetycznych. Taka zmiana ma na celu ułatwić nam wybór sprzętów wysoko energetycznych. Powinno to doprowadzić do niższego poboru energii i niższych rachunków za prąd. Na sprzętach nie zobaczymy już A+, A++, czy też A+++ ma natomiast pojawić się nowa skala efektywności energetycznej od A do G. Warto zaznaczyć, że są to stare oznaczenia, jednak sprzęt, który jest teraz dostępny, jest znaczniej wydajniejszy. Plusy na etykietach energetycznych pojawiły się z powodu dużego postępu w dziedzinie energetycznej. Jednak przyjęty już harmonogram oznaczeń, ma zostać przeskalowany i plusy mają zastąpić literki. Klasa, którą teraz uważamy za najgorszą, czyli A+ ma zostać zastąpiona literką G.

klasa energetyczna

źródło: pixabay.com

Komisja Europejska ma także, stworzyć bazę produktów, włączając w to część techniczną, która ma nam pomóc w monitorowaniu i dostosowaniu produktów. Ma także powstać portal dla konsumentów, który będzie dostarczać dodatkowych informacji. Wygląd oraz kolor etykiet ma zostać utrzymany, od ciemnozielonego aż po czerwony. Informacje o efektywności energetycznej produktu powinny być także dostępne online oraz w materiałach promocyjnych i reklamowych produktów. Jeżeli nastąpią jakieś zmiany, które będą mogły mieć wpływ na efektywność energetyczną, producent będzie zmuszony o poinformowaniu o tym klientów.

Nowe oznakowania na sprzęcie AGD, dobra zmiana, czy raczej nie potrzebna?

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *