Środki do zmywarek – Proszek, tabletki czy płyn?

środki do zmywarek

Sklepy stacjonarne i internetowe od lat oferują ogromną ilość detergentów do zmywarek, na pierwszy rzut oka różniących się od siebie jedynie niuansami. Mnogość środków do czyszczenia naczyń oraz produkujących ich marek może przyprawić o ból głowy, dlatego przed wyjściem na zakupy zapoznaj się z naszymi poradami. Jak wybrać odpowiednie środki do zmywarek? Jaka jest różnica między proszkiem a tabletką do zmywarki? Czy typ detergentu do zmywania ma wpływ na funkcjonalność i efektywność urządzenia? Zastanówmy się wspólnie nad najbardziej opłacalnym detergentem do zmywania naczyń.

Środki do zmywarek — Czym się od siebie różnią?

Na początek, spróbujmy ustalić z jakich detergentów do zmywarek korzystamy na co dzień. Niezaprzeczalnie najbardziej upodobanymi przez Polaków środkami do zmywarek są tabletki i proszki. Przemawia za nimi łatwość obsługi oraz relatywnie niska cena. Ponadto, coraz więcej rodaków decyduje się na korzystanie ze specjalnych płynów do zmywarki, które gwarantują dodatkowe nabłyszczanie i eliminują powstawanie smug po zmywaniu. Czym w takim razie różnią się od siebie wymienione wyżej środki do zmywarek?

  • Proszek do zmywarki
    Usuwa większe zabrudzenia, w tym zaschnięty tłuszcz oraz przytwierdzone do naczyń resztki jedzenia. Proszek do naczyń jest uznawany za najskuteczniejszy sposób na zmywanie, ale warto zaznaczyć, że sam w sobie pozostawia na szkle smugi, przez co naczynia tracą swój naturalny połysk. Dodanie do proszku płynu nabłyszczającego lub soli do zmywarek pomaga wyeliminować problem ze smugami po zmywaniu, ale jest to kolejny dodatkowy miesięczny wydatek.
  • Tabletki do zmywarki
    Tabletki do zmywarki to niewątpliwie bardziej kompleksowe rozwiązanie, łączące ze sobą zalety proszku, soli oaz płynu nabłyszczającego. Jest to wybór ekonomiczny, minimalizujący miesięczne wydatki na zmywani, jednocześnie sprawiający o wiele mniej problemów. Wrzucenie tabletki do zmywarki oznacza co najmniej godzinę wolnego czasu, którą możemy przeznaczyć na coś innego. Jeśli chodzi o środki do zmywarek, jest to z pewnością produkt z najlepszym stosunkiem cena/efektywność.
  • Płyn do zmywarki
    Płyny do zmywarki zapewniają z pewnością o wiele szybsze rozpuszczanie. Składniki myjące zawarte w płynie dużo szybciej rozprowadzają się po całej zmywarce, jednocześnie zapewniając wygodniejszą i oszczędniejszą aplikację detergentu. Warto dodać, że używanie płynów do zmywarki zwalnia nas z konieczności korzystania z soli oraz nabłyszczacza.

Co jest efektywniejsze — tabletki czy proszek?

Czym różnią się od siebie tabletki i proszek do zmywarki? Przede wszystkim, opłacalnością i szybkością aplikacji. Tabletki do zmywarki wymagają zastosowania jednej dawki, niezależnie od ilości brudnych naczyń. Co to oznacza? Nic innego niż konieczność zużycia całej tabletki nawet w przypadku zmywania jedynie kilku talerzy lub naczyń, które nie są bardzo zabrudzone. Zdarza się jednak, że tabletka nie rozpuści się do końca. W takim wypadku możemy śmiało wyciągnąć ją z urządzenia i skorzystać z niej ponownie podczas kolejnego cyklu zmywania. Dobranie odpowiednich tabletek do Twojej zmywarki może być czasochłonne, ale tabletka optymalna zarówno pod względem zapachowym, jak i efektywnościowym, z pewnością ułatwi Ci codzienne zmywanie naczyń bardziej niż inne środki do zmywarek.

Proszek do zmywarki to idealny wybór dla osób uczulonych na detergenty zawarte w tabletkach. Testy opłacalności wskazują również na znaczącą przewagę proszku, gdyż pozwala na dostosowanie ilości detergentu do poziomu załadowania zmywarki. Podczas kupowania proszku do zmywarki zastanów się nad proszkiem ekologicznym lub hipoalergicznym. Specjalne rodzaje proszków do zmywarki mogą być nieco droższe, ale jest to stosunkowo niska cena za utrzymanie swojego zdrowia w jak najlepszej kondycji.

Środki do zmywarek — Jak dobrać ten najlepszy?

Największy wpływ na efektywność danego detergentu do zmywania ma… twardość wody. Przed zakupem nowego płynu lub tabletek, zbadaj poziom twardości wody w Twojej okolicy. Środki do zmywarek zawierające fosfor i chlor przydadzą się w przypadku zmywania w twardej wodzie. Pomagają one w procesie zmiękczania wody oraz zapewniają wodzie właściwości wybielające. Osoby zmywające naczynia w wodzie z niskim poziomem twardości mogą śmiało inwestować w detergenty bezfosforanowe oraz niezawierające chloru, które są powszechnie uznawana za „zdrowsze”.

Biały osad na naczyniach po zmywaniu — Co robić?

Jeśli naczynia wyciągnięte ze zmywarki straszą białym nalotem po zewnętrznej stronie — czym prędzej uzbrój się w środki do zmywarek bogate w fosforan. Dlaczego jest to, aż tak ważne? Spokojnie, biały nalot na naczyniach wiążę się z obecnością soli lub kamienia, ale nie jest szkodliwy dla zdrowia. Tabletki, proszki oraz płyny niezawierające fosforanu zostały dostosowane do mycia w miękkiej wodzie, dlatego brak fosforanu w preparacie spowoduje osadzanie się kamienia oraz soli na talerzach i szklankach. Skorzystaj ze specjalnego testera, aby sprawdzić twardość wody, dostosuj do niego rodzaj detergentu i wyposaż się w środki do zmywania zawierające chlor. Okażą się one szczególnie przydatne podczas zmywania nasyconych kolorami zanieczyszczeń np. barwinków spożywczych.