Pranie kołdry w pralce – Jak wyprać kołdrę i poduszkę?

pranie kołdry w pralce

Regularne pranie kołdry w pralce jest czymś oczywistym. Dbanie o higienę miejsca snu to jedna z podstawowych zasad zdrowego trybu życia. Zdarza się jednak, że pranie kołdry w pralce staje się dla nas nie lada problemem. Kołdry i poduszki powinny być dokładnie czyszczone, aby całkowicie wyeliminować obecność wszelkich roztoczy, bakterii i innych drobnoustrojów. Sprawdź, jak skutecznie wyprać kołdrę i poduszkę w pralce! Czego dowiesz się z naszego artykułu?

 • Jak przygotować kołdrę do prania?
 • Kiedy prać kołdrę i poduszki?
 • Czy pranie kołdry w pralce jest trudne?

Nie wiesz, jakiego detergentu do prania używać? Dowiedz się, jaki proszek do prania wybrać!

Pościel, kołdra i poduszka to elementy domowego wystroju, z których korzystamy niemal codziennie. Kołdra przykrywa nasze ciało kilka godzin dziennie, wchłaniając nasz pot i inne substancje wydzielane przez nasze ciało. Właśnie dlatego, po pewnym czasie stają się idealnym siedliskiem bakterii, wirusów i innych mikrobów.

Pranie kołdry w pralce – Od czego zacząć?

Regularne pranie kołdry to idealny sposób na zachowanie jej właściwości i estetycznego wyglądu. Co ciekawe, ważne, aby powoli pozbywać się dawnych przyzwyczajeń wietrzenia kołdry i pościeli. Wystawianie kołdry na słońce lub mróz nie tylko nie zabije znajdujących się na niej drobnoustrojów, ale również skutecznie niszczy tkaninę i wypełnienie. Dlaczego pranie kołdry w pralce jest ważne?

 • Zachowanie estetycznego wyglądu;
 • Utrzymanie jej właściwości;
 • Eliminacja drobnoustrojów;
 • Przedłużenie żywotności.

Kołdry, których regularnie nie pierzemy szybko żółknie, a po dłuższym czasie łatwo ulega przetarciom i rozdarciom. Regularne pranie kołdry przedłuży jej żywotność oraz poprawi izolacje cieplną, którą powinna nam zapewniać. Pranie kołdry powinno być zakorzenionym w nas obowiązkiem, który chroni nas przed szeregiem problemów zdrowotnych oraz skutecznie poprawia komfort snu.

Kiedy powinieneś prać kołdrę w pralce?

Pranie kołdry i poduszek powinno być regularnym działaniem, nie uzależnionym od daty w kalendarzu. Ocena stanu kołdry i poduszek jest kwestią wyjątkowo subiektywną. Zanim wrzucić kołdrę do pralki, spójrz na jej ogólny stan oraz wygląd. Jeżeli zauważyłeś, że kołdra powoli żółknie lub widać na niej plamy od jedzenia lub potu – czas na pranie kołdry w pralce.

Warto oczywiście zapamiętać, kiedy ostatnio prało się wyposażenie naszego łóżka. Jeżeli kołdra nie jest poplamiona i nie czujesz przykrego zapachu, który wiąże się z rozwojem drobnoustrojów – kołdrę możesz prać co pół roku. Pamięta jednak, istnieją sytuacje, które wymagają częstszego prania kołdry. Jakie to sytuacje?

 • Alergia;
 • AZS;
 • Trądzik;
 • Choroby skóry;
 • Nadmierna potliwość.

Warto również zaznaczyć, że starsze osoby kołdry powinny prać o wiele częściej. Ponadto, o ile kołdry syntetyczne możemy prać samodzielnie, to kołdry z naturalnym wypełnieniem lepiej oddawać do pralni chemicznej, co zmniejszy ryzyko uszkodzenia.

Pranie kołdry w pralce – Jak to robić?

Dokładny opis prania kołdry może być problematyczny do ujęcia. W zależności od typu pralki i kołdry, proces ten będzie się nieco różnił. Mimo to, poniżej zamieszczamy poradnik „krok po kroku” jak wyprać kołdrę.

 1. Zdejmij poszewki kołdry oraz poduszek. Przejrzyj je, szukając na nich plam po jedzeniu lub zżółknięć. Jeżeli kołdra jest w jakimś miejscu podarta – postaraj się ją zszyć.
 2. Upewnij się, że kołdra zmieści się do bębna pralki. Niejednokrotnie może się okazać, że kołdra do łóżka dwuosobowego nie zmieści się w domowej pralce. W takim wypadku czeka Cię wycieczka do pralni chemicznej.
 3. Dobierz ilość detergentu piorącego do stopnia zabrudzenia. Jeśli zależy Ci jedynie na odświeżeniu kołdry, możesz zastosować jedynie połowę normalnej dawki.
 4. Sprawdź, w jakiej temperaturze powinieneś prać swoją kołdrę. Dokładne informacje o praniu kołdry znajdziesz na dołączonej do niej metce od producenta. Pranie kołdry w pralce w zbyt wysokiej temperaturze może ją uszkodzić.
 5. Wypraną kołdrę niezwłocznie wyciągnij ze zmywarki i włóż do suszarki lub rozwieś w celu wyschnięcia. Wystrzegaj się trzymania wypranej kołdry w pralce, aby uniknąć rozwoju pleśni.

Jak widzisz, pranie kołdry w pralce wcale nie musi być trudne. Jeżeli wiesz, że kołdra zmieści się w domowej pralce oraz masz miejsce, w którym mógłbyś ją skutecznie wysuszyć – możesz śmiało rozpoczynać proces odświeżania swojej pierzyny. Jeśli jednak martwisz się o awarię pralki podczas prania lub nie wiesz, gdzie rozwiesić mokrą kołdrę – skorzystaj z profesjonalnej pralni chemicznej. Urządzenia profesjonalne Electrolux i pralki profesjonalne skutecznie uporają się z nawet najtrwalszymi zabrudzeniami.