Płyta indukcyjna buczy – Jak uratować swoją kuchnię?

płyta indukcyjna buczy

Płyta indukcyjna to rozwiązanie zarówno opłacalne, jak i maksymalnie proste w zastosowaniu. Wygoda i komfort płynące z korzystania z płyty niejednokrotnie przewyższa to, do czego przyzwyczaiła nas standardowa kuchenka gazowa. Niestety, nawet najnowocześniejsze urządzenia to nadal urządzenia. Zdarza się, że płyta indukcyjna buczy lub hałasuje podczas przyrządzania obiadu, a my nie bardzo wiemy jak zareagować. Jak pozbyć się szumów i innych niepożądanych dźwięków z kuchni? Co zrobić, aby płyta indukcyjna nie hałasowała? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego płyta indukcyjna buczy?

Głośna praca kuchenki indukcyjnej może być (ale nie musi) następstwem uszkodzenia jednego z jej komponentów. Głośne chłodzenie, zalanie płyty indukcyjnej oraz korzystanie z nieodpowiednich garnków — to wszystko wpływa na jakość pracy i efektywność kuchenki. Nie każde buczenie to jednak powód do paniki. Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Najczęstszymi przyczynami buczenia płyty są:

  • Głośne chłodzenie urządzenia;
  • Płyta indukcyjna pokryta warstwą wody np.: wodą z garnka;
  • Brak odpowiednich garnków z dnem ferromagnetycznym;
  • Ustawienie zbyt dużej mocy grzania.

Woda na płycie indukcyjnej

Buczenie kuchenki indukcyjnej bardzo często sprowadza się do zbyt wysokiego poziomu wilgotności urządzenia. Mokre dno specjalnych garnków lub zupa wylewająca się z naczynia wprost na kuchenkę sprawią, że podgrzewająca się woda zaczyna buczeć i syczeć. Jeśli płyta indukcyjna buczy, upewnij się, że szkło płyty jest suche i czyste. Przed każdym gotowaniem przetrzyj płytę zwilżoną szmatką, a następnie wytrzyj do cna suchym papierem.

Płyta indukcyjna buczy? – Zbyt wysoki poziom mocy grzania

Wiele kuchenek indukcyjnych oferuje różne poziomy mocy grzania, w zależności od potrzeb użytkownika. Pamiętaj, że niższe poziomy grzania to również wolniejsza praca wentylatorów urządzenia. Jeśli płyta indukcyjna Amica buczy, sprawdź, czy nie ustawiłeś kuchenki na zbyt wysoki poziom grzania lub wyłącz funkcję „booster”. W większości sytuacji nie potrzebujemy grzania na najwyższym poziomie, a oszczędność mocy sprawi, że urządzenie będzie działało ciszej i… dłużej.

Głośna praca wentylatora kuchenki

Jeśli każdemu gotowaniu towarzyszy hałas, być może kuchenka indukcyjna buczy z powodu głośnej pracy systemu chłodzenia. Kuchenki indukcyjne Amica oraz kuchenki indukcyjne BEKO schładzają się stosunkowo wolno — od kilku do kilkunastu minut. Podczas schładzania wentylator płyty może wydawać dźwięki przypominające buczenie, ale nie powinny nas one martwić.

Czy tania płyta indukcyjna buczy częściej?

Gorzej, jeżeli naszymi faworytami są tanie kuchenki indukcyjne. Płyty w okazyjnych cenach produkowane są z gorszych jakościowo materiałów i często pracują głośniej niż ich droższe odpowiedniki. Jeśli płyta indukcyjna Samsung buczy bez przerwy lub wyjątkowo głośno — skonsultuj się z serwisem producenta. Niezależnie od tego, czy wolisz tanie kuchenki indukcyjne, czy urządzanie premium, wentylator może się obluzować lub trwale uszkodzić, a tym powinien zająć się specjalista.

Korzystasz z garnków ze specjalnym dnem?

Niektórzy, zwłaszcza nowi, użytkownicy kuchenek indukcyjnych zapominają, że do gotowania na płycie konieczne są specjalne garnki i patelnie z dnem ferromagnetycznym. Inne garnki mogą być niekompatybilne lub trwale uszkodzić Twoją kuchenkę. Nie przejmuj się, jeśli kuchenka buczy co jakiś czas. Zdarza się, że jedne naczynia współpracują z urządzeniem ciszej, a innej głośniej. Zadbaj, aby garnki i patelni, z których korzystasz były w dobrym stanie, a jeśli płyta indukcyjna Bosch buczy — może pomyśleć o zakupie nowych. Hałas mogą generować również garnki o cienkim dnie, działające na płycie ustawionej na pełną moc.