Spis treści
Przed nami upalne dni, dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że zastanawiamy się nad zakupem klimatyzatora. Na rynku możemy znaleźć kilka jego rodzajów. Zobaczmy więc jakie to rodzaje i który z nich sprawdzi się właśnie dla nas.
Jaki klimatyzator wybrać?
Klimatyzator przenośmy
Jest to jedno z najprostszych rozwiązań. Chcąc zainstalować takie urządzenie, nie musimy kuć ścian i prowadzić przewodów. Jedynym wymogiem jest to, aby znajdował się on blisko okna, ponieważ przez okno będzie wystawała elastyczna rura, z której ciepłe powietrze będzie odprowadzane na zewnątrz. Warto wiedzieć, że na tym urządzeniu nie możemy stawiać żadnych przedmiotów ani zakrywać kratek wentylacyjnych – może to zaburzyć jego pracę i doprowadzić do przegrzania. Sprawdzą się bardzo dobrze w małych pomieszczeniach.
Zalety
- Kupując to urządzenie, nie musimy robić generalnego remontu
- Pasuje do małych pomieszczeń
Wady
- Niska wydajność
- Wysoki poziom hałasu
- Stawiamy go na podłodze
Chcesz się ochłodzić w te gorące dni? A może by tak zimny sorbet z blendera. Sprawdź tutaj: Niezbędnik na lato, czyli blender sportowy od Eletrolux.
Klimatyzatory typu Split
Tego rodzaju klimatyzatory składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w układ sterujący, parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Na rynku możemy znaleźć je w różnych wersjach, które różnią się sposobem montażu. Najpopularniejsze modele to urządzenia ścienne. Wyglądają efektownie, a producenci starają się jak najbardziej, urozmaicić ten sprzęt tworzą go w przeróżnych formach.
Zazwyczaj produkowane są w białym kolorze, jednak możemy także znaleźć takie, które wykończone są lustrem bądź chromem. Można je także znaleźć w kolorach metalicznych np. niebieskim, szarym, a nawet wykończeniem drewnoodpornym. W wysokich pomieszczeniach zaleca się montowanie klimatyzatorów podsufitowych, które instalujemy bezpośrednio do konstrukcji stropu. W pomieszczeniach, w których zamontowane są sufity podwieszane, zaleca się, zainstalować inną wersję klimatyzatorów kasetonowych. Urządzenia, które sprawdzą się do każdego pomieszczenia to klimatyzatory przypodłogowe (wyglądają one podobnie do grzejników).
Jednostką zewnętrzną jest centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Możemy ustawić ją na balkonie, czy też zamontować na elewacji, dachu, czy też kominie (w przypadku domów jednorodzinnych). Jednostki zewnętrzna i wewnętrzna połączone są za pomocą dwóch, zazwyczaj miedzianych izolowanych rurek. Najlepiej, kiedy jednostki znajdują się blisko siebie, dzięki temu unikamy skomplikowanych prac montażowych.
Zalety
- Urządzenia te są dość wydaje
- Mogą przybierać różne formy i być dopełnieniem wnętrza
Wady
- Ich montaż wiąże się z przeprowadzeniem wielu prac remontowych
Multisplit
Jest to rozwiązanie systemowe, które umożliwia stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń w tym samym czasie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Na taki system powinniśmy zdecydować się już na etapie projektowania lub budowy domu. W tym przypadku oprócz urządzeń ściennych, stosowane są podsufitowe, przypodłogowe klimatyzatory kanałowe. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane jest specjalnymi kanałami zakończonymi anenostami na ścianach, w suficie bądź podłodze.