Iskrownik w kuchence gazowej cały czas działa

Iskrownik w kuchence gazowej cały czas działa

Iskrownik, czyli zapalarka jest podstawowym elementem kuchenki. Z jego pomocą do palnika dostaje się iskra, dzięki czemu możemy przygotować potrawę. Co jednak zrobić, gdy iskrownik w kuchence gazowej cały czas działa?

Gdy iskrownik w kuchence ciągle działa, nie tylko irytuje nas dźwięk wydawany przez kuchenkę, ale także obawiamy się, czy urządzenie nie uległo większej awarii. Ciągłe działanie iskrownika w kuchence gazowej może być spowodowane kilkoma przyczynami, Zobaczcie więc jak zdiagnozować problem i się go pozbyć.

Zalana zapalarka

Przyczyna

Zalanie zapalnika może powodować ciągle podawanie iskry przez niego. Nawet gdy bardzo uważamy, zalanie zapalnika zdarza się bardzo często. Kipiąca zupa, gotujące ziemniaki, czy ryż to jedne z wielu przyczyn prowadzących do zalania tego elementu. Także inne zanieczyszczenia wchodzą w nawet najmniejsze szczeliny, tym samym doprowadzając do ciągłego podawania iskry.

Naprawa

Regularne czyszczenie zapalnika powinno zapobiegać tej awarii. Natomiast, gdy dojdzie już do zalania, powinniśmy wyjąć wszystkie elementy składające się na palnik i dokładnie je wyczyścić i osuszyć, a następnie ponownie zamontować.

Wiązka zapalaczy w kuchence uległa uszkodzeniu

Przyczyna

Gdy wiązka zapalaczy w kuchence jest niesprawna, to jeden z zapalaczy jest ciągle wciśnięty. Zapadka się zablokuje bądź dochodzi do jej ułamania

Naprawa

W sytuacji, gdy przyczyną awarii jest wiązka zapalacza, musimy się do niego dostać i wymienić wiązkę do wszystkich zapalaczy. Nawet gdy dojdzie do uszkodzenia, jednego z jego elementów, musimy wymienić całość. By dostać się do zapalaczy, musimy zdemontować płytę podpalnikowom.

Iskrownik w kuchence gazowej cały czas działa
źródło: eventtech.me

Awaria generatora iskrownika

Przyczyna

Generator iskrownika odpowiedzialny jest za wytworzenie iskry. Gdy element jest wadliwy bądź uległ awarii, może to prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, ponieważ w kontakcie z gazem może dojść do eksplozji.

Naprawa

Choć w sieci można znaleźć porady jak wymienić ten element nie zaleca się tego robić na własną rękę. Ze względów bezpieczeństwa element ten powinien być wymieniony przez doświadczonego mechanika.

Awaria pokrętła

Przyczyna

Zbrudzenie pokrętła może prowadzić do sytuacji, gdy iskrownik w kuchence cały czas działa. Zazwyczaj dostają się do niego resztki jedzenia, tym samym blokując go. Chcąc się upewnić, że pokrętło jest winne tej sytuacji, wystarczy sprawdzić, czy obraca się w lewo i w prawo.

Naprawa

By ten element był sprawny, musimy zdemontować pokrętło i staranie je oczyścić i wysuszyć, a następnie zamontować na miejsce.