Spis treści
Frytkownica służy nie tylko do przygotowywania frytek, ale także wielu innych „tłustych” potraw. Frytkownica nie jest sprzętem niezbędnym w kuchni, jednak niektórym może się bardzo przydać. Zobaczcie więc, czy kierować się przy zakupie frytkownicy.
Czym się kierować przy zakupie frytkownicy?
Zanim wybierzemy się do sklepu po frytkownice, warto pamiętać, że producenci oferują nie tylko wolnostojące modele, ale także do zabudowy. Jak wiadomo frytki przygotowywane we frytkownicy, mogą być bardzo nasączone tłuszczem, dlatego też jeden z producentów oferuje niskotłuszczową frytkownice, dzięki której przyrządzane w niej frytki będą zdrowsze. Na blogu Nowości AGD, dowiecie się więcej o tym modelu. Beztłuszczowe frytkownice w odróżnieniu od tradycyjnych nie potrzebują dużej ilości tłuszczu, żeby przygotowanie potraw było możliwe, producenci stosują dwa rozwiązania, jednym z nich jest połączenie grillowania z napływem gorącego powietrza, drugie rozwiązanie to system cyrkulacji powietrza.
Ciekawostka! Frytkownice, które możemy znaleźć w sklepie, zazwyczaj są tylko do użytku domowego. Te gastronomiczne w odróżnieniu od frytkownic tradycyjnych cechują się dłuższym czasem nagrzewania oleju i dłuższym czasem smażenia.
Na jakie elementy frytkownicy musimy zwrócić największą uwagę?
- Misa jest podstawowym elementem frytkownicy, to od niego zależy, czy smażenie będzie dla nas komfortowe. Najmniejsza pojemność frytkownicy to 0.6 l, a największa to nawet 4 l.
- Kosz- od tego elementu frytkownicy zależy jak dużo frytek, czy np. faworków (tak! we frytkownicach możemy przygotowywać nietylko frytki) będziemy mogli usmażyć. Pojemności koszy jakie możemy kupić to 0.5 kg, a nawet 1.3 kg.
Warto widzieć, że na rynku dostępne są frytkownice z obrotowymi koszami, dzięki, którym zaoszczędzimy zużycie tłuszczu.
- Moc jest to parametr, który ma duży wpływ na pracę frytkownicy. Jak wiadomo, im większa będzie ta wartość, tym mniej przerw będziemy musieli robić podczas smażenia. Moce jakie są dostępne to 800 W, a nawet 2400 W.
- Filtry są elementem, dzięki, któremu zapachy z frytkownicy nie unoszą się po całym mieszkaniu. Do wyboru mamy filtry olejowe- pochłaniają zapach oleju i węglowe- dodatkowo pochłaniają parę. Uwaga! Filtry zgodnie z instrukcją muszą być wymieniane co jakiś czas.
- Nóżki powinny być regulowane, dzięki czemu ustawimy je w taki sposób, aby urządzenie się nie ruszało, a tym samym nie wywróciło i nie poparzyło użytkownika sprzętu.
- Uchwyt w zależności od model może być składany – czyli możemy zdjąć go podczas smażenia bądź zintegrowany z koszykiem- może być złożony podczas smażenia, jednak zamontowany jest na stałe.
We frytkownicach możemy znaleźć także wiele dodatkowych funkcji i rozwiązań na, które warto zwrócić uwagę.