5 sposobów jak odkamienić czajnik

kamień czajnik

Woda w naszych domach jest twarda, przez co w naszych czajnikach osadza się kamień. Jak sobie z tym poradzić, czyli 5 sposobów jak odkamienić czajnik.

jak odkamienic czajnik
źródło: pixabay.com
  1. Woda z cytryną

Wlewamy 1 szklankę soku z cytryny i 2 szklanki wody do czajnika. Mieszkankę zagotowujemy do 100 stopni Celsjusza, następnie odstawiamy na godzinę. Teraz już tylko wystarczy wylać miksturę i dokładnie opłukać czajnik.

  1. Kwasek cytrynowy z wodą

Wlewamy dwie szklanki wody i sypiemy dwie łyżki kwasku cytrynowego. Odstawiamy czujnik na 15 minut, następnie wylewany wodę i dokładnie płuczemy czajnik. Sposób ten jest szybszy i tańszy od poprzedniego.

  1. Woda z octem

Do czajnika wlewamy taką sama ilość octu i wody, mikstura powinna przykryć grzałkę. Wodę z octem zagotowujemy i odstawiamy najlepiej na cała noc. Następnie opróżniamy czajnik i dokładnie go płuczemy.

woda z cytryną kamień
źródło: pixabay.com
  1. Soda oczyszczona

Do czajnika wsypujemy kilka łyżek sody oczyszczonej, czajnik odstawiamy na kilka godzin, następnie dokładnie płuczemy czajnik.

  1. Coca- cola

Wlewamy szklankę coli do czajnika, trochę wody i zagotowujemy. Opcjonalnie można dodać jeszcze łyżeczkę sody oczyszczonej. Wylewamy miksturę i dokładnie płuczemy czajnik.

Kamień, który się osadza, powoduje wydłużenie się czasu nagrzewania wody. Co za tym idzie rachunki za prąd, czy zużycie gazu jest większe. Dlatego odkamienianie czajnika powinno się robić regularnie.

Niestety w większości domów woda jest bardzo twarda, przez co na naszych czajnikach osadza się kamień. Aby zapobiec osadzaniu się kamienia i poprawić smak wody możemy, zainwestować w dzbanek filtrujący jest to dużo tańsze rozwiązanie niż założenie specjalnych filtrów.