Zwarcie elektryczne w instalacji jest niebezpieczne zarówno do urządzeń podłączonych do instalacji, jak i lokatorów przebywających akurat w domu. Dowiedz się, czym jest zwarcie elektryczne oraz, jak powinieneś się zachować w przypadku awarii instalacji w Twoim domu! Czego możesz się dowiedzieć?
- Jak powstaje zwarcie instalacji elektrycznej?
- Co nam grozi w przypadku zwarcia?
- Jak się zachować podczas zwarcia elektrycznego?
- Czy zwarciu elektrycznemu można zapobiec?
Podejrzewasz, że za awarię instalacji odpowiada urządzenie, które zostało nieprawidłowo podłączone? Przeczytaj nasz artykuł o sprzęcie, który robi zwarcie!
Spis treści
Awaria instalacji elektrycznej – Jak powstaje zwarcie?
Proces naprawy domowej instalacji zaczniemy od wytłumaczenia pojęcia zwarcie. Zwarcie elektryczne to w dużym skrócie nagły i gwałtowny przepływ energii elektrycznej przez instalację. Co najczęściej powoduje zwarcie?
- Przeciążenie instalacji elektrycznej.
- Błędne podłączenie urządzeń w obwodzie.
- Uszkodzenie przewodów w instalacji elektrycznej.
- Przegrzanie się instalacji (głównie w okresie letnim).
- Zjawiska atmosferyczne, w szczególności burze i silne przeładowania.
Skoro wiesz już skąd bierze się przeciążenie elektryczne, dowiedz się, jak zachować się w trakcie poważnej awarii instalacji w Twoim domu oraz co grozi Ci w przypadku zwarcia elektrycznego.
Zwarcie elektryczne w domu – Co nam grozi?
Niebezpieczeństwo związane ze zwarciem w instalacji sprowadza się do zagrożenia zdrowia domowników oraz awarii urządzeń podłączonych do obwodu. Gdy prąd zwarciowy jest znacznie większy od prądu roboczego – przewody w naszej instalacji mogą ulec zniszczeniu, podobnie jak urządzenia elektryczne w naszym domu. Zwarcie w instalacji elektrycznej często skutkuje również pożarem w kluczowych częściach instalacji, a w szczególnie skrajnych przypadkach – porażeniem prądem.
Jak zachować się podczas zwarcia elektrycznego w instalacji?
Na sam koniec spróbujemy pomóc w zapobieganiu zwarciu w instalacji, ale w tym miejscu zajmijmy się podstawą – Co robić, gdy w naszym domu wystąpi zwarcie elektryczne?
- Po pierwsze, jak najszybciej odetnij dopływ prądu do mieszkania lub domu. Odcięcie prądu znacząco zmniejsza szansę pożaru lub porażenia prądem.
- Odszukaj miejsce, w którym wystąpiło zwarcie elektryczne, a następnie oceń stan bezpieczników.
- Jeśli problem leży w bezpiecznikach – zdecyduj się na wymianę bezpieczników. Pamiętaj jednak, że awaria może dotyczyć pojedynczego urządzenia, całego obwodu lub instalacji.
- Jeśli nie potrafisz zlokalizować miejsca awarii lub brak Ci doświadczenia w pracy przy instalacjach – skontaktuj się z elektrykiem!
Zwarcie elektryczne w starszych instalacjach – Nic nadzwyczajnego!
Jeśli na co dzień korzystasz ze starszej instalacji elektrycznej lub przestarzałej skrzynki bezpiecznikowej – nie martw się, jeśli często spotyka Cię stresujące zwarcie. W takim wypadku, najlepszym wyjściem z sytuacji jest gruntowna modernizacja instalacji elektrycznej lub wymiana skrzynki bezpiecznikowej i rozdzielnicy na nową. Jakiekolwiek prace przy instalacji powinien wykonywać fachowiec z uprawnieniami, gdyż brak doświadczenia w pracy przy instalacji może skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia. Dodatkowym zabezpieczeniem przez zwarciem elektrycznym jest również instalacja wyłączników nadprądowych oraz różnicowoprądowych.
Instalacja elektryczna nie działa? – Możesz temu zapobiegać!
Zapobieganie zwarciu elektrycznemu nie jest właściwie takie trudne. Prewencja pozwoli Ci na spokojne i bezpieczne życie we własnym lokum. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu swojej domowej instalacji elektrycznej. Przegląd przewodów, urządzeń elektrycznych oraz skrzynki bezpiecznikowej i rozdzielnicy przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa w Twoim mieszkaniu. Nie rób tego jednak samodzielnie. Prąd elektryczny nie wybacza błędów, a nieostrożne obchodzenie się z instalacją może mieć tragiczne skutki. Skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem i umów się na przegląd instalacji elektrycznej. Niezależnie od tego, czy naprawa będzie wymagała jedynie wymiany gniazdka lub przepięcia przewodu – inwestycji we własne bezpieczeństwo i zdrowie nigdy za wiele!