Przyczyny uszkodzonego bębna w pralce

Bęben pralki jak każdy inny element tego urządzenia jest również narażony na uszkodzenia. Jakie są przyczyny uszkodzonego bębna w pralce ?

bęben w pralce

źródło: pixabay.com

Objawy uszkodzonego bębna w pralce

Głośna praca pralki – Kiedy wykluczymy uszkodzenia amortyzatorów, silnika lub pompy, a nasza pralka wciąż bardzo głośno pracuję – musimy jak najszybciej wezwać fachowca, który zajmie się naprawa bębna w naszej pralce.

Znikające skarpetki – Gdy bęben jest uszkodzony, wówczas często dzieje się tak, że podczas prania lub wirowania nasze drobne pranie ( np. skarpetki lub rękawiczki ) dostają się pod fartuch lub do filtra naszej pralki. Jeżeli sytuacja ta powtarza się za każdym kolejnym praniem, konieczna będzie wizyta serwisu.

Nadmierne wibracje – To właśnie uszkodzony bęben w pralce często powoduje, że nasza pralka podczas pracy się trzęsie, a przy wirowaniu wręcz potrafi podskakiwać lub przemieszczać se po naszej łazience. Dzieje się tak, ponieważ uszkodzony bęben podczas swojej pracy (obrotów ) uderza o obudowę z dużą siłą, dlatego nasza pralka może o kilka centymetrów się przemieścić. Zaleca się przed decyzją o wymianie bębna sprawdzić amortyzatory i cały mechanizm przy bębnie.

Uszkodzenie amortyzatorów – Wszelkie problemy związane ze złą pracą bębna prowadzą do szybszego uszkodzenia amortyzatorów i sprawia, że amortyzatory narażone są na większe obciążenie. Poprzez nieprawidłową pracę bębna w pralce mogą znacznie częściej ulegać awarii i uszkodzeniom.

Zniszczone ubrania – Przez złe funkcjonowanie bębna, pralka podczas etapu wirowania może podrzeć nasze ubrania. Gdy tylko zauważymy, że ubrania są podarte po wyciągnięciu ich z pralki, należy sprawdzić, czy bęben pralki nie został zatarty lub, czy nie pojawiła się w nim dziura.

pralka bęben

źródło: pixabay.com

Główne przyczyny uszkodzenia bębna

Za dużo ubrań w pralce – Odpowiednie załadowanie pralki ma ogromne znaczenie. Zbyt duża ilość brudnych ubrań w prace może prowadzić do tego, że pralka nie dopierze wszystkich plam. Przeładowanie naszego urządzenia często prowadzi do krótszego „życia ” naszej pralki. Pod wpływem ciężaru bęben może zostać uszkodzony. Ze względów ekonomicznych nie należy również prać jednorazowo kilku rzeczy.

  • ubrania z bawełny – 4-5 kg
  • ubrania wykonane z tworzywa sztucznego 2-2,5 kg

Warto zapoznać się z danymi, które określa producent co do ładowania prania do pralki.

Twarda woda – Jest to dość powszechny problem, z którym wielu z nas się zmaga. Tak gdzie występuje twarda woda, elementy pralki dużo szybciej korodują i gromadzi się na ich osad lub kamień. W sytuacji, kiedy w naszym mieszkaniu również występuje twarda woda, musimy pralkę częściej odkamieniać.

Włóż do dozownika pralki sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy, następnie włącz puste pranie.

Wykonaj test na twardość wody:

  • w laboratorium
  • za pomocą testerów kropkowych
  • za pomocą specjalnych testerów paskowych

Jak twarda woda wpływa na naszą pracę ?

Twarda woda prowadzi do takich uszkodzeń w naszej pralce jak:

  • uszkodzony bęben
  • uszkodzona grzałka
  • zepsuta pompa
  • zepsuty programator

Twarda woda ma wpływ na nieprawidłową pracę pralki. Kiedy w naszym urządzeniu zauważymy, że osadza się kamień, który może zniszczyć grzałkę, a także wąż i bęben powinniśmy używać środków odkamieniających.

Poprzez obecność w wodzie wapniu i magnezu zmniejsza się efektywność środków piorących, których używamy.

Mogłoby się wydawać, że bęben pralki jest najsolidniejszym z podzespołów, z którym mamy do czynienia w pralce, jednak nawet on ulega często awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *