Przyczyny wyłączania pralki podczas prania

Przyczyny wyłączania pralki podczas prania

Nikt z nas nie lubi, kiedy pralka ulega awarii, czy wyłącza się w trakcie pracy z praniem w środku. Jakie są przyczyny wyłączenia pralki podczas prania?

pralka nie działa
źródło: DoItYourself.com

Brak zasilania prądu

To najczęstsza przyczyna, przez którą nasza pralka wyłącza się w czasie pracy. Należy sprawdzić gniazdko i kabel zasilający pralkę oraz korki.

Problem z grzałką

Awaria grzałki często objawia się tym, że pralka wybija korki, co doprowadza do wyłączenia pralki. Kiedy taka sytuacja powtarza się kilka razy, powinno nas to zaniepokoić i powinniśmy niezwłocznie wezwać fachowca.

Zepsuty programator

Odpowiada za to, aby poszczególne etapy pralki następowały w odpowiedniej kolejności. Kiedy ulegnie awarii, pralka może nie kończyć, lub nie rozpoczynać pewnych etapów. Zepsuty programator w pralce może prowadzić do tego, że nasza pralka będzie się wyłączać podczas pracy.

Blokada drzwiczek

Po zakończonym cyklu, lub gdy nasza pralka wyłączy się, drzwi pralki się blokują i nie chcą się otworzyć. Szarpanie i ciągnięcie drzwi pralki może zakończyć się ich uszkodzeniem lub urwaniem uchwytu drzwiczek pralki.

Przyczyny wyłączania pralki podczas prania
źródło: active.com

Dlaczego drzwi pralki się blokują ?

Uszkodzona blokada drzwi – mimo tego, że pralka zakończyła pranie i odczekaliśmy już 2 minuty, drzwi nadal nie chcą się otworzyć- prawdopodobnie została uszkodzona blokada drzwi. Najczęściej dzieje się tak, kiedy nasza pralka przez chwilę była pozbawiona zasilania. W takim przypadku najlepiej jest pralkę wyłączyć z gniazdka i ponownie włączyć.

Uszkodzony zamek w drzwiach – to częsty powód, przez który drzwi pralki się blokują. Najczęściej następuje to z naszej winy poprzez zbyt mocne uderzenie lub szarpanie drzwi przy ich otwieraniu.

Błąd systemu i zasilania – poprzez chwilowy brak prądu i wyłączenia się pralki w tym czasie nie jest ona w stanie zarejestrować i skończyć danego programu. Często dzieje się tak, że pralka przy ponownym uruchomieniu kończy ten cykl, na którym była przed wyłączeniem się. Wyłączenie sprzętu z gniazdka i ponowne jego włączenie powinno zlikwidować usterkę. Kiedy pralka zostaje nagle wyłączona i woda zostaje w pralce, należy poczekać, aż pralka wypompowuje wodę, lub włączyć sam program wirowania.

Wymiana zamka w drzwiach pralki

Krok 1: Odkręcamy zawias, a następnie ramkę wewnętrzną drzwi

Krok 2: Wyjmujemy zamek drzwi, a następnie zakładamy nowy

Wyłączenie się pralki podczas prania może być spowodowane zbyt niskim zasilaniem energetycznym w gniazdku. Warto zmierzyć odpowiednim multimetrem napięcie w gniazdku, z którego pralka jest zasilana. Warto też się upewnić czy instalacja jest w dobrym stanie.

Podpowiadamy, jak poradzić sobie w sytuacji, kiedy jesteśmy bez pralki:

-mydło/szampon

– ręcznik

  1. Zatkaj korkiem zlew.
  2. Wypełnij go letnią wodą.
  3. Dodaj do wody ulubione mydło lub szampon do włosów.
  4. Dobrze wymieszaj wodę w zlewie, aby szampon lub mydło się rozpuściło.
  5. Wrzuć brudne pranie na kilka minut do wody, tak aby dobrze nasiąkło.
  6. Kiedy już dobrze nasiąknie, zacznij ugniatać.
  7. Kiedy plama jest bardzo widoczna, weź mydło i potrzyj nim brudne ubranie.
  8. Wyprane pranie delikatnie spłucz zimną wodą.
  9. Rozłóż pranie na sznurku lub łóżku. Można też położyć na podłodze ręcznik, na nim ubranie-poprzez chodzenie po ręczniku, lub skakanie pozbędziemy się nadmiaru wody z wypranego prania.

Pranie najlepiej robić wieczorem, wtedy mamy większą pewność, że zdąży ono wyschnąć do rana.