Objawy zepsutego agregatu w lodówce

 

Agregat- to bardzo ważny element każdej lodówki. Dzięki jego prawidłowej pracy czynnik chłodzący zostaje dostarczony do wszystkich komór lodówki, co powoduję, że przechowywane w lodówce produkty dłużej zachowują swoją świeżość. Jakie są objawy uszkodzonego agregatu w lodówce ?

lodówka agregat wymiana

źródło: globalhealthpolicyforum.org

Lodówka nie włącza się– jeżeli lodówka nie chce się nawet włączyć, to powinieneś sprawdzić sprężarkę.

Głośna praca lodówki– eliminując takie powody głośniej pracy urządzenia jak złe ustawienie i zbyt rzadkie rozmrażanie zgodnie z zaleceniami producenta, to zapewne winien jest agregat.

Sprężarka nie zawsze się włącza– problem ten najczęściej pojawia się w lodówkach starszego typu. Kiedy nasza lodówka nagle po kilku sekundach przestaje pracować lub całkowicie działać-jest to wina sprężarki. Aby mieć 100 % – ową pewność, że to właśnie sprężarka uległa awarii, należy wezwać fachowca, aby postawił odpowiednią diagnozę i naprawił usterkę.

Wysokie rachunki– zła praca, czyli fakt, że lodówka nie wyłącza się, tylko ciągle pracuję- powoduję to większe zużycie energii elektrycznej. Prowadzi to do wysokich rachunków za energię elektryczną.

Jak działa lodówka ? I jaką funkcję pełni agregat w lodówce ?

Lodówka — jest to sprzęt chłodniczy, który służy do obniżania temperatury. Przeznaczona jest do przechowywania produktów nietrwałych w temperaturze 0 stopni Celsjusza i niższej. Najbardziej znanym i popularnym urządzeniem chłodniczym jest chłodziarka szafowa, czyli lodówka. Dzięki lodówce przechowujemy żywność w gospodarstwach domowych. Większość lodówek wyposażona jest także w część chłodniczą o temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza, czyli zamrażalniku. Można w nim przechować różne produkty, które mogą tam być przez kilka tygodni, nie tracąc na tym swojej wartości. W lodówkach chłodzenie odbywa się za pomocą chłodniczego urządzenia absorpcyjnego lub sprężarkowego. Ciecz zwana czynnikiem chłodniczym (płyn parujący przy niskiej temperaturze) pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia i przechodzi przez parownik (powyginana esowato rurka). Parownik to najzimniejsza część lodówki, zwykle umieszczony w zamrażalniku.

Objawy zepsutego agregatu w lodówce

źródło: pixabay.com

Większość domowych lodówek to chłodziarki sprężarkowe. Takie chłodziarki  wyposażone są w sprężarkę napędzaną silnikiem elektrycznym, który kieruję czynnik chłodzący do krążenia w obiegu.

Objawy zepsutego agregatu w lodówce

Sprężarka zwykle tłokowa przetłacza parę czynnika chłodniczego do skraplacza, w którym para skrapla się -oddając ciepło. Następnie czynnik paruje, pobierając ciepło od chłodzonych produktów. Niepożądanemu podnoszeniu się temperatury w lodówce zapobiega zainstalowany w niej termostat, który włącza agregat, gdy temperatura podnosi się i wyłącza go, gdy za bardzo spada. Tym samym powoduje, że lodówka nie pracuje na okrągło, przez co zmniejsza się zużycie energii elektrycznej. W przypadku, kiedy agregat nie wyłączy się – dochodzi do jego przegrzania i przepalenia. Lodówka powinna być wyizolowana termicznie. Ciepło z zewnątrz nie powinno się dostać do wnętrza lodówki. Powoduje ono ponowne włączenie przez termostat agregatu chłodniczego i pobieranie dużych ilości energii, aby agregat mógł pracować bez przerwy, utrzymując odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki, która jest odpowiednia do przechowywania w niej produktów.

Lodówka to urządzenie, którego zadaniem jest obniżenie temperatury produktów, które się w niej przechowywane. Jak sobie poradzić, kiedy lodówka ulegnie awarii ? Podpowiadamy jak poradzić sobie bez lodówki tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *