Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Jak wiadomo tabletki do zmywarek, możemy kupić wszędzie, jak wszystko w dzisiejszych czasach są one jednak dość drogie, dlatego też chcemy wam przedstawić jak wykonać ekologiczne tabletki do zmywarek, które będą tańszą wersją tych sklepowych.

Jak zrobić tabletki do zmywarki
źródło: pixabay.com

Ekologiczne tabletki do zmywarki

Czego potrzebujesz do wykonania 36 ekologicznych tabletek?

  • 1 szklanka wody
  • 0,5 szklanki kwasku cytrynowego
  • 1 szklanka soli
  • 2 szklanki sody oczyszczonej

Potrzebna ci naprawa zmywarki? Zajrzyj na stronę Technikan.pl!

Przygotowanie tabletek do zmywarki

Wsypujemy jedną szklankę sody oczyszczonej na blaszkę i wkładamy ją do piekarnika na 30 minut do nagrzanego piekarnika (piekarnik powinien być rozgrzany do 200 stopni Celsjusza). Taka soda podczas pieczenia może się spalić, dlatego też podczas pieczenia musimy ją kilka razy przemieszać. Kiedy soda do prania (czyli soda, która przygotowaliśmy w piekarniku) będzie już gotowa czas na zrobienie ekologicznych tabletek do zmywarki. Będziemy teraz potrzebować miseczki wykonanej ze szkła bądź stali nierdzewnej, w której połączymy ze sobą wszystkie produkty razem, czyli:

  • Sodę do prania
  • Sodę oczyszczoną
  • Kwasek cytrynowy i sól

Chcesz poznać przepis na ekologiczne pranie? Zobacz nasz artykuł Ekologiczne pranie – przepis na proszek i nie tylko!

Wszystkie produkty sypkie mieszamy ze sobą i stopniowo dolewamy do nich wodę. Mieszanka zacznie pienić się i syczeć, kiedy zauważysz, że tak się dzieje, odczekaj chwilę i dopiero kiedy piana opadnie, dolewaj kolejne porcje wody. Cała mieszanka musi być dokładnie wymieszana. Papka, która powstawała, musi być przełożona do foremek np. na lody. Ważne: kiedy będzie ona zbyt sypka, dodaj więcej wody, żeby można było ją łatwo uformować. Tak przygotowane tabletki odstawiamy na 30 minut, po upływie tego czasu wyciągamy z nich poszczególne bloczki i odstawiamy do całkowitego wyschnięcia. Kiedy tabletki będą już całkowicie suche, przełóż je do słoiczka i w taki sposób przechowuj.

jak zrobic ttabletki do zmywarki
źródło: pixabay.com

Przy „przepisie” na tabletki do zmywarki, warto wspomnieć o domowym proszku do zmywarki, wykonujemy go w taki sam sposób, tylko nie dodajemy do niego wody. Do każdego cyklu dodajemy jedną łyżkę proszku.

Ciekawostka: Zamiast gotowego płynu do zmywarki możesz używać octu jabłkowego.