Zmywarka nie pobiera wody – Jak naprawić zmywarkę w domu?

Zmywarka nie pobiera wody

Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu złapał się za głowę, gdy okazało się, że nasza zmywarka nie pobiera wody. Naprawa zmywarki w domowym zaciszu jest kusząca, zwłaszcza dlatego, że jej budowa nie jest zanadto skomplikowana. Często okazuje się jednak, że awaria jest poważniejsza niż początkowo zakładaliśmy. Problem z pobieraniem wody występuje zarówno w nowym sprzęcie (dopiero co przywiezionym ze sklepu), jak i w urządzeniach nadszarpniętych zębem czasu. Kiedy skontaktować się z serwisem producenta? Czy jeśli zmywarka nie pobiera wody to samodzielna naprawa jest dobrym pomysłem? Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym najnowszym poradnikiem!

Zmywarka nie pobiera wody? – Prawidłowe podłączenie zmywarki

Wiele problemów ze zmywarką pojawia się tuż po podłączeniu jej do instalacji hydraulicznej i instalacji elektrycznej. Nowa zmywarka potrzebuje od kilku do kilkunastu minut, aby samodzielnie skalibrować swój program i rozpocząć standardową pracę. Co jednak, jeśli zmywarka nie działa pomimo odczekania odpowiedniej ilości czasu? No cóż, nikt z nas nie jest idealny. Sprawdź, czy podłączyłeś zmywarkę w odpowiedni sposób. Wiele osób decyduje się na zlecenie montażu zmywarki fachowcom i… takie rozwiązanie zalecamy. Jeśli jednak robiłeś to własnoręcznie, a zmywarka nie pobiera wody, sprawdź czy:

 • W zaworze występuje nieodpowiednie ciśnienie. — Odkręć przewód zaworu. Jeśli popłynie z niego woda, oznacza to, że ciśnienie jest na prawidłowym poziomie.
 • Przewód zmywarki jest powyginany lub dziurawy. — Woda płynąca w powyginanym przewodzie napotka sporo komplikacji zanim trafi do komory zmywarki. Postaraj się wyprostować przewód na całej jego długości.
 • Nie odkręciłeś zaworu. — Jest to dosyć podstawowy błąd, o którym wiele osób zapomina, czy to z powodu ekscytacji, czy z lenistwa.
 • Zmywarka do zabudowy nie pasuje do innych urządzeń. — Jeśli wyposażyłeś się w zmywarkę do zabudowy to zawsze pamiętaj, aby dokładnie zmierzyć jej rozmiar. Zmywarka nie pobiera wody, jeśli nie ma dostępu do instalacji wodnej.

Dlaczego zmywarka nie działa? – Najczęstsze przyczyny

zmywarka nie pobiera wody

Jeśli problem ze zmywarką nie leży w błędnym podłączeniu — poszukajmy nieco głębiej. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii zmywarek jest… zapchany płaszcz wodny. Płaszcz wodny złożony jest z malutkich kanalików, które często ulegają całkowitemu zatkaniu, zwykle przez resztki jedzenia i tłuszcz. Jeśli zmywarka nie pobiera wody, spróbuj przeczyścić płaszcz wody odpowiednim preparatem. Wyciągnięcie tego elementu z urządzenia może być trudne, ale sam proces mycia jest w gruncie rzeczy banalny.

Innym, równie popularnym powodem awarii zmywarek jest uszkodzony elektrozawór. Jest to element zmywarki znajdujący się na samym końcu węża zasilającego całe urządzenie. Jeżeli zmywarka nie działa lub zmywarka nie pobiera wody, postaraj się wymontować elektrozawór i zdiagnozować jego stan. Podłącz go do prądu i nasłuchuj charakterystycznego brzęczenia. Brak dźwięku oznacza niestety, że prawdopodobnie musisz zakupić nowy elektrozawór i zamontować go w odpowiednim miejscu. Co jeśli elektrozawór działa? Spróbujmy poszukać przyczyny awarii w uszkodzonym programatorze. Czym objawia się usterka programatora?

 • Zmywarka samoistnie zmienia program zmywania.
 • Zmywarka nie pobiera wody, pomimo włączenia odpowiedniego programu.
 • Nad zmywarką unosi się zapach spalonych przewodów.

Uszkodzenie programatora jest niestety jedną z najpoważniejszych awarii zmywarek. W przypadku awarii programatora – skontaktuj się z serwisem producenta, a jeśli od chwili zakupu urządzenia nie minął czas do końca reklamacji — postaraj się o zwrot sprzętu i wymianę na nowy.

Jak korzystać ze zmywarki, aby służyła nam jak najdłużej?

Jeśli mamy być całkowicie szczerzy, najważniejszym przystankiem na drodze do długowieczności zmywarki jest… regularne czyszczenie. Nie zapominaj raz na jakiś czas przetrzeć wnętrza urządzenia, zwłaszcza po wyjątkowo obfitym zmywaniu. Naprawa zmywarki może być kosztowna, a często możemy uniknąć konieczności serwisu poprzez zwykłą pielęgnację. Gorzej, jeżeli spotka Cię woda gromadząca się w zmywarce. Co powinieneś z nią zrobić?

 1. Postaraj się wyczyścić zatkany filtr zmywarki. Do filtra niezwykle często trafiają wszelkie resztki jedzenia i tłuszcz z naczyń.
 2. Zlikwiduj odkładające się w przewodzie odpływowym resztki obiadu lub kolacji.
 3. Jeśli zmywarka nie pobiera wody lub jej nie wypuszcza, odkręć dolną pokrywę i dostań się do pompy odpływowej. Sprawdź, czy wirnik pompy obraca się swobodnie. Jeśli nie — usuń wszelkie resztki jedzenia lub wymień pompę na nową.
 4. Osad z twardej wody może blokować odpływ kanalizy. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie kontakt z fachowcem.

Zależy Ci na tym, aby Twoja zmywarka działała jak najdłużej? Jeśli tak, sugerujemy zapoznać się z naszym poprzednim poradnikiem, w którym tłumaczymy jak dobrać odpowiednie środki do zmywarki. Cieszymy się, że udało Cię dokończyć nasz poradnik. Życzymy udanego i bezawaryjnego zmywania!