Zmywarka nie kończy programu – Jak samodzielnie naprawić zmywarkę?

zmywarka nie kończy programu

Nawet nowym zmywarką mogą zdarzyć się potknięcie. Gdy zmywarka nie kończy programu nie należy jednak panikować. Nawet, jeśli urządzenie wiesza się po pierwszym etapie zmywania lub ponownie przeprowadza ten sam etap, nie wszystko stracone. Dlaczego zmywarka powtarza program? Jak samodzielnie naprawić zmywarkę?

Nie wiesz, jak uporać się z kamieniem w zmywarce? Przeczytaj nasz poradnik, dotyczący domowych sposobów na czyszczenie zmywarki!

Zmywarka nie kończy programu – Najczęstsze przyczyny

Przyczyn, przez które zmywarka nie kończy swojego programu jest stosunkowo wiele. Za nieprawidłową pracę urządzenia może odpowiadać:

  • Awaria programatora;
  • Uszkodzenie hydrostatu;
  • Awaria przepływomierza;
  • Niedrożność układu wodnego.

Jak widzisz, zmywarki to skomplikowane urządzenia, a ich naprawa często sprowadza się do wymiany wadliwego elementu. Zanim jednak skontaktujesz się ze specjalistą od naprawy sprzętu AGD, możesz spróbować samodzielnie zdiagnozować awarię.

Uszkodzenie przepływomierza zmywarki – Co robić?

Moduł sterujący, jak sama nazwa wskazuje, steruje programami zmywarki, korzystając do tego celu z odczytów z przepływomierza. Jeżeli przepływomierz nie działa prawidłowo, zmywarka nie kończy programu lub powtarza poszczególne etapy. Błędne dane z przepływomierza powodują, że programator uruchamia nieprawidłowe procedury, powodując u nas chwile prawdziwego niepokoju. Jeśli myślisz, że problem leży w przepływomierzu, czeka Cię wymiana części. Nie martw się jednak, przepływomierz nie należy do najdroższych elementów zmywarki.

Zmywarka nie kończy programu – Uszkodzenie hydrostatu

Inną, równie poważną przyczyną awarii zmywarki jest uszkodzenie hydrostatu, który na co dzień odpowiada za doprowadzanie do urządzenia odpowiedniej ilości wody. Jeżeli błędny odczyt hydrostatu powoduje braki w dostawie wody, zmywarka nie przechodzi do kolejnego etapu zmywania. Wymiana hydrostatu to zwykle koszt w okolicach kilkudziesięciu złotych, dlatego również zalecamy szybki kontakt z fachowcem.

Co robić, gdy programator zmywarki się zepsuł?

Nie da się ukryć, iż uszkodzenie programatora zmywarki może oznaczać koniec jej żywota. Wymiana programatora to koszt często dorównujący kosztowi zakupu nowej zmywarki. Mimo to, zanim zdecydujesz się na zakupy, sprawdź, czy układ programatora zgadza się ze schematem producenta. Nieprawidłowe podłączenie elementu również wpływa na jego działanie. Jeżeli jednak zmywarka nadal nie działa, sugerujemy rozejrzeć się za nowym przyjacielem od zmywania naczyń.

Niedrożność układu wodnego – Zmywarka powtarza program

Zauważyłeś, że problem w działaniu zmywarki wynika wyłącznie z nieprawidłowej cyrkulacji wody w obrębie komory? Jeśli tak, przyczyną wadliwego działania zmywarki może być zwykła niedrożność układu wodnego. Przewody i rurki odprowadzające wodę są wąskie, dlatego jakiekolwiek zanieczyszczenia i kamień skutecznie utrudniają im pracę. Do udrażniania układu wodnego użyj:

  • Ciepłej wody;
  • Specjalnych środków chemicznych do czyszczenia zmywarki;
  • Druciaka.