Zatkany zlew to problem, który nawiedza każdego z nas. Różnego rodzaju resztki jedzenia, tłuszcz z patelni czy włosy, które dostają się do odpływu, skutecznie uniemożliwiają nam dalszą eksploatację zlewozmywaka. Regularne czyszczenie armatury pozwoli nam uniknąć niedrożności syfonów oraz rur, ale co zrobić, gdy nieco się z tym spóźniliśmy? Jak uniknąć częściowego lub całkowitego zatkania zlewu? Jak odetkać zlew jeszcze tego samego dnia? Kiedy zdecydować się na profesjonalne udrażnianie rur?
Spis treści
Zatkany zlew — najczęstsze przyczyny
Niedrożność instalacji wodnej to choroba, która ma tyle objawów, co przyczyn. Jednym słowem — dużo. Spowolnienie lub zatrzymanie się odpływu wody z kranu może być efektem zarówno uszkodzenia rury, jak i nadmiernej ilości niechcianych zanieczyszczeń w odpływie. Co zalicza się do najczęstszych przyczyn zatkanego kranu?
- Gromadzenie się tłuszczu z patelni i garnków. Tłuszcz spływający z pozostawionych na noc naczyń z pewnością nie polepszy działania odpływu kranu.
- Osadzanie się w rurze resztek jedzenia z obiadu bardzo często całkowicie blokuje odpływ wody. Pozostawienie brudnych talerzy w zlewozmywaku nie jest najlepszym możliwym pomysłem. Zdecydowanie zaleca się wyrzucenie wszelkich większych części organicznych do śmietnika.
- Obecność innych drobnych zanieczyszczeń, np.: włosów, farby, szkła oraz piasku.
- Instalacje wodne polegające na stalowych rurach często tracą swoją efektywność na skutek osadzającego się kamienia. Najczęściej co prawda jest to efekt nieprawidłowego stosowania środków udrażniających, ale w tym wypadku zatkany zlew powinien obejrzeć doświadczony fachowiec.
- Nieprawidłowe wykonanie instalacji hydraulicznej to wciąż powracający do nas problem przeszłości. Wszelkie źle położone piony czy krzywe przyłącza mogą powodować zatykanie się rur oraz zmniejszać funkcjonalność całej instalacji.
Zatkany zlew w domu? – Złe nawyki domowników
Wiele przyczyn zatykającego się zlewu sprowadza się do nieprawidłowego korzystania z instalacji hydraulicznej w domu. Odkładanie do zlewozmywaka naczyń z resztkami jedzenia czy bezrefleksyjne wylewanie używanego przez nas oleju wprost do odpływu z pewnością doprowadzi do problemów z drożnością instalacji. Ponadto, długofalowe korzystanie z instalacji hydraulicznej wbrew powszechnym zaleceniom, może sprowokować poważniejsze awarie systemu. Oczywiście, zatkany zlew w domu może być skutkiem zwykłego błędu montażowego. Jeśli podejrzewasz, że winowajcą są krzywe przyłącza lub zastosowanie niewłaściwego materiału do produkcji rur — skontaktuj się z fachowcem od instalacji wodnych.
Jak poradzić sobie z zatkanym zlewem?
Co zrobić, gdy woda w zlewie nie spływa? Istnieje wiele domowych sposobów na szybkie radzenie sobie z niedrożnym odpływem. Na początek, spróbuj sprawdzonej przez stulecia sody oczyszczonej z octem. Wsyp do odpływu zlewozmywaka 4 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wlej pół szklanki octu. Odczekaj od 15 do 30 minut, a następnie przez około 3 minuty lej z kranu ciepłą, a nawet gorącą, wodę.
Co jednak, jeśli zatkany zlew nie ustępuje? W takim wypadku jesteśmy zmuszeni do zastosowania specjalnego żelu lub granulatu udrażniającego. Jest to w zasadzie bardziej profilaktyka, aniżeli leczenie doraźne, ale warto spróbować wszystkiego. Miej jednak na uwadze, że wsypanie zbyt dużej ilości granulatu może pogorszyć problem. Wytrącający się osad osadzi się na ścianach rury i jeszcze bardziej zmniejszy jej prześwit. Zupełną ostatecznością jest natomiast stary, sprawdzony przepychacz sanitarny. Umieść gumowy kielich wokół odpływu, zatkaj otwór przelewowy ręką i zacznij mocno pompować. Ciśnienie wygenerowane pod kielichem przepcha zawór bez ryzyka uszkodzenia rury.
Woda stoi w zlewie? – Kiedy wezwać pogotowie hydrauliczne?
Pogotowie hydrauliczne to nierzadko ostateczność, która może uratować naszą skórę i… kuchnię. Hydraulika wzywaj przede wszystkim, jeśli zatkany zlew nie ulega domowym sposobom. Samodzielne próby odkręcenia syfonu lub naprawa kolanka pod zlewem mogą okazać się dla osób niezaznajomionych z działaniem instalacji wodnych po prostu zbyt trudne. Kiedy dzwonić po pogotowie hydrauliczne? Specjalista przyda się przede wszystkim, gdy konieczne jest wyczyszczenie instalacji spiralą hydrauliczną. Zatkany zlew nie zawsze ustąpi granulatowi udrażniającemu, zwłaszcza gdy zatory położone są głęboko. Ponadto, fachowiec od hydrauliki pomoże zlokalizować zator za pomocą specjalnej kamery inspekcyjnej, przy okazji usuwając go.
Jak odetkać zatkany zlew w kuchni?
Podsumowując, usuwanie niedrożności odpływu w kuchni zacznij od inspekcji głównej rury. Wyczyszczenie syfonu, w którym zazwyczaj gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, to niemalże podstawa. Wszelkie nieczystości wyrzuć do śmietnika, a następnie przemyj syfon gorącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Jeśli zamierzasz wykorzystać przepychaczkę sanitarną, pamiętaj o napełnieniu zlewu wodą. Zatkaj otwory przelewowe, wciśnij delikatnie przepychacz, a następnie energicznie go wyciągnij. Pamiętaj, że niewłaściwie stosowanie przepyczacha, nie tylko nie usunie problemu jakim jest zatkany zlew, ale może przepchać zanieczyszczenia jeszcze głębiej. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie usunąć niedrożności rur powinny skontaktować się z profesjonalnym hydraulikiem.