Wypaczone drzwi – Czym się objawiają?

wypaczone drzwi

Odpowiednia konserwacja drewnianych drzwi wejściowych wydłuży ich żywotność i sprawi, że nigdy nie zaskoczą nas nieszczelnością. Mimo tak prostego przepisu, wypaczone drzwi co roku zaskakują coraz większą ilość Polaków. Drewniane drzwi wejściowe mogą się wyginać oraz pękać i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Nie wiesz, jak zaradzić na wypaczone drzwi? Przeczytaj nasz artykuł!

Oprócz drzwi, problematyczna stała się również brama? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł o regulacji bramy segmentowej!

Wypaczone drzwi – Możliwe przyczyny

Zauważyłeś, że Twoje drewniane drzwi wejściowe zaczęły się wypaczać? Stojąc przy drzwiach czujesz podmuch wiatru, a rachunku za ogrzewanie stały się nieco wyższe? Nieszczelność drzwi wejściowych, zwłaszcza w miejscach wilgotnych i mokrych to normalna sprawa. Głównym czynnikiem zapobiegającym wypaczaniu się drzwi jest oczywiście… ograniczenie wszelkiej wilgoci, czy to poprzesz regularną pielęgnację lub regulację drzwi we współpracy z fachowcem.

Czy wypaczone drzwi można uratować?

Może się wydawać, że wypaczone drzwi to problem, który na samym początku można pominąć. Lekki podmuch wiatru i niższa temperatura w mieszkaniu lub domu nie jest przecież niczym złym, prawda? Otóż jest. Zwlekanie z naprawą wypaczonych drzwi drewnianych prowadzi do znacznego pogorszenia się stanu drzwi. Z czasem okazać się może, że zniszczone i wygięte drzwi nadają się jedynie do wymiany. Jak postępować w przypadku wypaczonych drzwi?

  • Zdejmij wygięte i pęknięte drzwi z zawiasów, a następnie pozbądź się warstwy lakieru lub farby papierem ściernym. Wyczyszczenie drzwi w farby lub lakieru pozwoli Ci ocenić rzeczywiste straty w strukturze drzwi.
  • Zniszczenia nie są, aż tak trwałe? Połóż wypaczone drzwi na belkach nad ziemią i dociśnij je ciężkim przedmiotem. Drzwi pozostaw w tym stanie na kolejne 24 godziny.
  • Jeśli zniszczenia drzwi są poważniejsze, rozłóż na nich mokre ręczniki, również przyciśnięte ciężarkami. Zwilżaj ręczniki regularnie i czekaj, aż drzwi się wyprostują. Pamiętaj, iż na koniec musisz ponownie polakierować całą powierzchnię drzwi wewnętrznych.

Wypaczone drzwi a ściski stolarskie

Nie da się ukryć, iż sposób z ręcznikami może nie zdać swojego egzaminu. W takim wypadku, sięgniemy po nieco bardziej radykalne metody – ściski stolarskie. Ułóż wypaczone drzwi między deskami, a następnie umieść klocek tak, aby naciskał na wygięte drzwi wejściowe w kierunku odwrotnym niż pierwotne wypaczenie. Zaciśnij je ściskiem stolarskim w takiej pozycji i odczekaj tak długo, jak tylko możesz. Jeśli uważasz, że czas na ściskanie się zakończył, usuń ściski i podziwiaj wyprostowane drzwi.

Regulacja drzwi z fachowcem

Podczas regulacji wygiętych drzwi, może okazać się, że samodzielna regulacji nieco Cię przerasta lub nie przynosi żadnych efektów. Jeżeli ten problem dotyczy również Ciebie – skontaktuj się z fachowcem od regulacji drzwi wejściowych. Szybki kontakt ze specjalistą pozwoli Ci uniknąć konieczności zakupu nowych drzwi. Profesjonalny sprzęt i lata doświadczenia są o wiele skuteczniejszym sposobem niż wilgotne ręczniki i ciężarki. Wygięte drzwi zakończą psocić już podczas pierwszej wizyty odpowiedniego fachowca.