Woda w lodówce – Dlaczego z lodówki leci woda?

woda w lodówce

Przecieki w lodówce to wciąż jedna z najczęściej występujących awarii związanych z chłodziarko-zamrażarkami. Na całe szczęście, woda w lodówce to zwykle nic, co powinno budzić nasz niepokój. Nie wiesz, jak uporać się z cieknącą z lodówki wodą? Chciałbyś poznać przyczyny gromadzenia się wody w lodówce? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego poradnika!

Nie wiesz, jak utrzymać domową lodówkę w najlepszej kondycji? Dowiedz się, jak dbać o lodówkę!

Woda w lodówce – Czy to już koniec?

Cieknąca z lodówki woda nie musi oznaczać poważnej awarii, która całkowicie niweluje zdolności chłodzącego naszej chłodziarki. Istnieje kilka prostych przyczyn, które stoją za zatrzymywaniem się wody w lodówce. Dlaczego woda w lodówce stoi?

  • Zatkany odpływ wody nie pozwala na opróżnienie urządzenia z jej nadmiaru;
  • Zapchana rura odpływowa lodówki również utrudni proces usuwania nadmiaru wody z wnętrza urządzenia;
  • Woda w lodówce to bardzo często efekt nieszczelnych drzwi lodówki. Wnętrze lodówki staje się cieplejsze, co skutkuje pojawieniem się kropel wody na jej ścianach;
  • Awaria modułu sterującego lub układu chłodzącego to rzadkie, ale poważne usterki ważnych podzespołów lodówki.

Jeżeli podejrzewasz, że woda w lodówce to skutek awarii termostatu lodówki, sprężarki lub układu chłodzącego – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednim specjalistą od naprawy sprzętu AGD.

Woda kapie z lodówki – Jak odetkać rurkę odpływową?

Jeśli trudzisz się z osuszaniem lodówki z nadmiaru wody, przyjrzyj się rurce odpływowej, zwykle znajdującej się na zewnętrznej ścianie lodówki. Rurkę łączącą się z pojemnikiem na dole urządzenia znajdziesz pod kratownicą lodówki. Nie ściągaj całej kratownicy, gdyż może skończyć się to tragicznie dla kondycji Twojego sprzętu. Zamiast tego, lekko ją odkręć. Wężyk odpływowy może okazać się zatkany resztkami jedzenie z lodówki lub gromadzącymi się przez lata zanieczyszczeniami. Naciśnij lekko wężyk i poczekaj, aż zator sam odpuści. Pamiętaj jednak, że czas najlepszym wyjściem będzie zakup nowej rury odpływowej do lodówki.

Woda w lodówce – Czy konieczna jest wymiana uszczelki?

Poprawne funkcjonowanie lodówki nie zależy jedynie od odpływów, rurek i modułów sterujących. Czasem to właśnie najprostsze elementy urządzenia są przyczyną najpoważniejszych awarii. Właśnie takim mało znaczącym elementem jest uszczelka lodówki. Jeżeli walczysz z wodą w lodówce – sprawdź stan uszczelek drzwi chłodziarko-zamrażarki. Jeśli uszczelka wzbudza Twoje wątpliwości, przypomnij sobie, czy nie uszkodziłeś jej podczas czyszczenia lub gwałtownego otwierania. Na całe jednak szczęście istnieje prosty test na sprawdzenie stanu uszczelek w lodówce. Jak to zrobić?

  • Wyposaż się w zwykłą kartkę papieru.
  • Umieść kartkę papieru między obudowę lodówki a uszczelkę, a następnie zamknij drzwi urządzenia.
  • Jeśli kartka nie spada – uszczelka działa jak należy.

Test papierowej kartki zakończył się wyślizgnięciem się papieru z lodówki? W przypadku nieszczelności w lodówkach jedynym wyjściem pozostaje wymiana uszczelki w lodówce. Sprawdź jednak, czy Twoja lodówka nie jest wyposażona w uszczelkę zintegrowaną z drzwiami. W takim wypadku konieczna będzie wymiana całych drzwi.

Woda kapie z lodówki – Problem z odpływem?

Zauważyłeś, że woda w lodówce kumuluje się jedynie na dnie urządzenia? Najprawdopodobniej czeka Cię udrożnianie odpływu lodówki. Zadaniem odpływu jest skuteczne odprowadzanie nadmiaru wody na zewnętrz. Zatkany odpływ lodówki to najczęściej skutek braku regularnych porządków wewnątrz komory lub negatywny skutek uboczny automatycznego odszraniania lodówki. Jak zatem wyczyścić odpływ wody?

W tym miejscu panuje naprawdę spora dowolność. Czyszczenie odpływu jest w zasadzie proste, więc możesz skorzystać zarówno z cienkiego drucika, jak i zwykłej wykałaczki. Jeśli nie chcesz przepychać resztek jedzenia jeszcze dalej, spróbuj wyłapać je pęsetą lub nożyczkami. Pamiętaj jednak, że w takich chwilach najlepszym wyborem jest kontakt z odpowiednim fachowcem.