Spalona grzałka w zmywarce – objawy

dlaczego grzałka ulega spaleniu, spalona grzałka

Grzałka jest ważnym elementem zmywarki, ponieważ odpowiada za podgrzewanie wody. Ten podzespół jest dość awaryjny. Chcesz dowiedzieć się, jak objawia się spalona grzałka w zmywarce? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.

Spalona grzałka w zmywarce – dlaczego dochodzi do jej awarii?

Grzałka jest narażona na negatywne działanie wody, a dokładnie na wapienne osady, potocznie nazywane kamieniem. Jeśli zmywarka nie była od dawna odkamieniana, istnieje ryzyko przepalenia grzałki. Czasami do spalenia grzałki dochodzi z powodu nieprawidłowego działania innych elementów urządzenia, np. czujnika temperatury, który dokonując nieprawidłowych odczytów powoduje, że grzałka nie wyłącza się w odpowiednim momencie. Niekiedy do problemów z tym podzespołem prowadzą również wewnętrzne wycieki wody.

Spalona grzałka w zmywarce – problem z domywaniem naczyń

Grzałka podgrzewa wodę, dlatego możliwe jest rozpuszczenie tabletki. Jeśli ulegnie ona przepaleniu, detergent nie rozpuści się, a tym samym naczynia pozostaną niedomyte. Niektóre urządzenia automatycznie zatrzymują cykl, gdy woda nie nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, jednak nie jest to standardem w każdej zmywarce. W wielu przypadkach zmywarka nie rozpocznie również programu i zasygnalizuje problem, wyświetlając kod błędu na wyświetlaczu. Dodatkowym objawem jest brak pary po otworzeniu drzwi zmywarki. Brak pary może jednak wiązać się również z awarią wentylatora osuszającego.

Spalona grzałka w zmywarce – zapach spalenizny i wybijanie korków

Najbardziej oczywistym objawem spalonej grzałki jest zapach spalenizny, który pojawia się w trakcie zmywania lub po otwarciu drzwiczek. Niekiedy towarzyszą mu dziwne dźwięki, na przykład stukanie. Zwykle przy awarii grzałki, przy próbie włączenia zmywarki, dochodzi do wybijania korków. Uszkodzony obwód grzałki prowadzi do przebicia, co powoduje uruchomienie zabezpieczeń odcinających dopływ prądu, chroniących zmywarkę przed poważniejszymi uszkodzeniami.

Spalona grzałka w zmywarce nie jest bardzo poważną awarią, a jej wymiana nie wymaga rozległych umiejętności, dlatego wiele osób dokonuje jej we własnym zakresie. Jeśli jednak wolisz zlecić to zadanie fachowcowi, wybierz nasz serwis AGD i przekonaj się, że naprawa zmywarek to nasza specjalność!

Mieszkasz w Bydgoszczy, Toruniu lub okolicy tych miast? Być może zainteresuje Cię nasz serwis AGD w Bydgoszczy lub serwis AGD w Toruniu. Gwarantujemy szybkie terminy wizyt oraz sprawne naprawy zmywarek, pralek, suszarek, piekarników i innych urządzeń gospodarstwa domowego.

Przeczytaj również:

Czyszczenie zmywarki